استان‌های دارای بیشترین مراجعه به مراکز معاینه فنی خودرو کدامند؟

مدیر امور اجرایی معاینه فنی خودروهای کشور گفت: بیشترین مراجعه به مراکز معاینه فنی خودروهای سبک کشور براساس اطلاعات ثبت شده در سامانه سیمفا طی شش ماهه نخست سال جاری مربوط به استان‌های تهران، خراسان‌رضوی و اصفهان بوده است.

به گزارش آرونو ، عبداله متولی ضمن بیان مطلب فوق توضیح داد: از دلایل اصلی این موضوع می توان به جمعیت بالای ثابت و متغیر شهری، تعداد خودروهای موجود در این شهرها، کنترل و اعمال قانون مکانیزه خودروهای فاقد گواهی معاینه فنی در مناطق کم انتشار آلایندگی(LEZ) کلانشهرها اشاره نمود.

وی همچنین عنوان کرد: براساس اطلاعات ثبت شده در سامانه سیمفا، کمترین میزان مراجعات به مراکز معاینه فنی در شش ماهه اول سال ۱۴۰۱به ترتیب مربوط به استان‌های کهگیلویه و بویر احمد، ایلام و بوشهر بوده است که این امر لزوم توجه بیش از پیش مسئولین و عزم جدی اعضای کارگروه استانی معاینه فنی خودروهای سبک و سنگین در اجرای مواد ۷ و ۸ آیین‌نامه اجرایی ماده ۸ قانون هوای پاک و لزوم کنترل مکانیزه و اعمال قانون خودروهای فاقد معاینه فنی در این استان ها را می‌طلبد.

وی اضافه کرد: در شش ماهه نخست سال ۱۴۰۱ مراکز معاینه فنی خودروهای سبک کشور در مجموع ۵ میلیون و ۹۹۹ هزار و۳۷۰ خودرو پذیرش داشتند که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۸ درصدی را نشان می‌دهد و در مجموع ۲۲درصد مجموع خودروهای مراجعه کننده به مراکز معاینه فنی خودروهای سبک، موفق به اخذ گواهی معاینه فنی نشدند.

 متولی در ادامه گفت: همچنین در شش ماهه نخست سال جاری یک میلیون ۳۲ هزار و۴۰۶ دستگاه خودروی سنگین به مراکز معاینه فنی خودروهای سنگین مراجعه نمودند که نسبت به زمان مشابه در سال گذشته از رشد ۷ درصدی برخوردار بوده است که از این تعداد، ۸۵ درصد خودروهای سنگین موفق به اخذ گواهی معاینه فنی و ۱۵ درصد در آزمون ها مردود شده اند.

مدیر امور اجرایی معاینه فنی خودروهای کشور همچنین خاطر نشان کرد: با همکاری و هماهنگی همه‌ دستگاه‌های مسئول در قانون هوای پاک و رعایت کامل آیین‌نامه اجرایی نحوه انجام معاینه و صدور برگ معاینه فنی خودرو؛ یقیناً تأثیر منابع متحرک بر آلایندگی در شهرها کاهش خواهد یافت.

بر اساس گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، متولی یادآور شد: به موجب ماده۶ قانون هوای پاک، تمامی وسایل نقلیه موتوری اعم از سبک، نیمه سنگین، سنگین، موتورسیکلت که توسط بخش‌های دولتی، عمومی و غیردولتی بکارگرفته می شوند ملزم به اخذ گواهی معاینه فنی پس از طی دوره معافیت خود بر اساس قانون می باشند.

انتهای پیام

مرتبط نوشته ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *