کشف یکی از پرانرژی‌ترین ذرات کیهانی در طی 30 سال گذشته

کشف یکی از پرانرژی‌ترین ذرات کیهانی در طی 30 سال گذشته

“کشف یکی از پرانرژی‌ترین ذرات کیهانی در طی 30 سال گذشته، یعنی ذره “الهه خورشید”، احتمالاً به علم فیزیک یک تغییر اساسی خواهد آورد. این پرتو کیهانی، منبع واقعیت نامعلومی دارد، اما ممکن است در جهتی جدید فیزیک مدل استاندارد ذرات را رهبری کند.

دانشمندان به مدت سال‌ها با کشف ذرات جدید، مرزهای علم فیزیک ذرات را متحول کرده‌اند. مثلاً، “ذره خدا” یا بوزون هیگز که سایر ذرات را به وزن می‌بخشد، یکی از این ذرات بود. اکنون یک ذره جدید به نام “الهه خورشید” کشف شده که ممکن است دانش فعلی ما را به چالش بکشاند.

انرژی این ذره بیش از یک میلیون برابر انرژی قابل تولید در قوی‌ترین شتاب‌دهنده‌های ذرات است که انسان‌ها دارند. این ذره در یک جریان ذرات با انرژی پایین به زمین رسیده است، بنابراین آن را پرتو کیهانی می‌نامند. این پرتو جدید “آماتراسو” نام دارد که از آماتراسو اومیکامی، الهه خورشید در اسطوره‌های ژاپنی، الهام گرفته است.

توشیهیرو فوجیئی از دانشگاه شهر بزرگ اوساکا و تیمشان این ذره را کشف کرده‌اند. آن‌ها هنوز منشأ این ذره را نمی‌شناسند و این که دقیقاً چه ذره‌ای است، همچنین مبهم است. آن‌ها حتی نمی‌دانند چه وقایع کیهانی قدرتمند و شدیدی می‌توانند به وجود چنین ذره‌ای منجر شوند.

فوجیئی اعلام کرده که این ذره پرانرژی، پرژوهش تلسکوپی آرایه را ناگهان کشف کرده است.”

مرتبط نوشته ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *