چاپ مقاله دانشجویی ، آیا خود دانشجو می‌تواند مقاله خود را چاپ کند؟

|

مقاله دانشجویی
با توجه به تخصصی بودن تمامی علوم و افزایش اهمیت دروس تخصصی، مهم ترین و معتبرترین آن ها به ترجمه، نشر کتاب و چاپ مقاله تعلق دارد. با فعالیت های علمی و تخصصی که انجام داده اید شناخته می شوید و چه بهتر که مهارت ها و استعدادهای خود را به یک مقاله یا کتاب تبدیل کنید تا هم در جامعه و هم در رزومه کاری و تحصیلی شما مفید واقع شود.

فهرست مطالب

چاپ مقاله دانشجویی ، آیا خود دانشجو می‌تواند مقاله خود را چاپ کند؟

دانشجویان در طول دوران تحصیلی خود علاوه بر فراگیری دروس روزانه و گذراندن واحدهای دانشگاهی برای اخذ مدرک، به فکر آینده و اشتغال یا ادامه تحصیل نیز هستند و با توجه به شرایط پیش آمده در دنیا و افزایش سطح علمی رقابت، برای اینکه از پیشرفت عقب نمانند، باید به فکر تقویت رزومه خود باشند.

وقتی شما به عنوان یک دانشجو می خواهید وارد مرحله جدیدی از تحصیل شوید یا در دوره های استخدامی شرکت کنید، تنها مدرک علمی کافی نیست و آنچه مهم است مهارت است. شما باید مهارت ها و توانایی هایی را که دارید در قالب یک سند رسمی ارائه و در رزومه خود ثبت کنید.

با توجه به تخصصی بودن تمامی علوم و افزایش اهمیت دروس تخصصی، مهم ترین و معتبرترین آن ها به ترجمه، نشر کتاب و چاپ مقاله تعلق دارد. با فعالیت های علمی و تخصصی که انجام داده اید شناخته می شوید و چه بهتر که مهارت ها و استعدادهای خود را به یک مقاله یا کتاب تبدیل کنید تا هم در جامعه و هم در رزومه کاری و تحصیلی شما مفید واقع شود.

مقاله دانشجویی
مقاله دانشجویی

 

چگونه یک مقاله دانشجویی بنویسیم؟

نوشتن مقاله دانشجویی و چاپ مقاله برای قوی کردن رزومه، چه رزومه تحصیلی و چه رزومه شغلی، اهمیت ویژه‌ای دارد. به ویژه دانشجویان، با نوشتن مقاله دانشجویی می توانند شانس خود را در مصاحبه دکترا و گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های معتبر افزایش دهند. این مزیت باعث شده است تا بسیاری به فکر سفارش مقاله دانشجویی بیفتند.

برخی هم خودشان تلاش می‌کنند تا با شرکت در کارگاه‌های مقاله نویسی در موسسات معتبر نوشتن مقاله دانشجویی را یاد بگیرند تا خود مقاله بنویسند. اگر شما می‌خواهید به عنوان یک دانشجو مقاله بنویسید و اضطراب دارید، نگرانی شما قابل درک است. با این حال نباید اجازه دهید که این نگرانی، مانع شما برای نوشتن مقاله شود.

۱) موضوع مقاله دانشجویی را انتخاب کنید.
۲) تحقیق کنید و اطلاعات به دست آمده را یادداشت کنید.
۳) اولین پیش نویس مقاله دانشجویی خود را بنویسید.
۴) مقاله را ویرایش کنید.

روش نوشتن مقاله دانشجویی

دو روش اصلی برای نگارش مقاله برای مجله علمی وجود دارد. روش اول به این صورت است که ابتدا مقاله را بنویسید و سپس تصمیم بگیرید که در کدام مجله چاپ کنید و روش دوم به این نحو است که ابتدا مجله را مشخص کنید و تصمیم بگیرید که می‌خواهید در کدام مجله مقاله خود را چاپ کنید و سپس مقاله خود را بنویسید.

افراد مختلف روش متفاوتی برای نگارش مقاله دارند. برای مثال یک دانشجوی دکترا که برای اولین بار می‌خواهد مقاله بنویسد، ممکن است نخست در مورد ژورنال تصمیم بگیرد و بعد به سایت ژورنال مراجعه کند و قسمت دستورالعمل و راهنمای نویسندگان (guideline for authors ) در سایت ژورنال را بخواند. سپس با توجه با اهداف و حوزه کاری مجله (scope)، مقاله خود را بنویسد. این کار به او در نحوه تهیه مقاله کمک می‌کند.

اما اگر هدف استخراج مقاله از پایان نامه باشد، بهتر است دانشجو بعد از اتمام نگارش مقاله، به سایت ژورنال‌ها مختلف مراجعه کند تا مجله‌ای پیدا کند که حوزه کاری مجله (scope) با موضوع مقاله یکی باشد.

مهم نیست که با استفاده کدام‌یک از روش‌های بیان شده مقاله خود را می‌خواهید بنویسید، نکته مهم این است که مقاله خود را در عین سادگی، دقیق بنویسید و اشتباهات گرامری و دستوری کمی در نوشته خود داشته باشید. هنگامی که مقاله خود را می‌نویسید حتماً ساختار و قواعد مقاله نویسی را رعایت کنید و در آخر مقالات فارسی را با کمک نرم افزار ویراستیار ویرایش کرده و برای ادیت مقالات انگلیسی از نرم افزار گرامرلی استفاده کنید.

حالات مختلف پذیرش و چاپ مقاله دانشجویی

– پذیرش و چاپ مقاله برای دفاع از پایان نامه : دانشجو پذیرش و چاپ را برای دفاع از پایان نامه خود در دوره های ارشد و یا دکترا می‌خواهد.

– پذیرش و چاپ مقاله برای شرکت در مصاحبه دوره دکترا : فرد پذیرش مقاله و چاپ مقاله جهت شرکت در مصاحبه دکترا نیاز دارد. معمولاً برای این هدف دانشجو می‌بایست کمیت و کیفیت را یکجا در نظر بگیرد.

– پذیرش و چاپ مقاله برای شرکت در مصاحبه استخدامی : برای شرکت در مصاحبه استخدامی است. این حالت بسیار شبیه به حالت شرکت در مصاحبه دکترا می‌باشد.

– پذیرش و چاپ مقاله برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های خارجی جهت ادامه تحصیل : پذیرش و چاپ مقاله برای اخذ پذیرش در دانشگاه‌های خارج از کشور است. واقعیت این است که برحسب کیفیت دانشگاه شما می‌بایست شرایط پذیرش و چاپ مقاله را تغییر دهید.

هزینه چاپ مقاله دانشجویی چقدر است؟

هزینه چاپ مقاله دانشجویی با توجه به خدماتی که در اختیار شما قرار خواهد گرفت مشخص می شود. با توجه به تنوع این خدمات نیاز دارید تا در این مورد با کارشناسان موسسات علمی تماس بگیرید تا به طور دقیق از موضوع تخصصی مقاله و اهدف شما از چاپ مقاله آگاه شوند. به طور حتم در صورتی که این کارشناسان بدانند که در چه رشته ای نیازمند چاپ مقاله هستید و یا هدف شما از نگارش مقاله چیست می توانند به شما کمک کنند تا با کمترین هزینه موفق به چاپ مقاله خود شوید.

آیا مدت زمان زیادی برای نوشتن مقالات نیاز خواهد بود تا مقاله را برای ارسال به مجلات علمی آماده کنیم؟

در صورتی که شما در مورد موضوع مقاله به نتیجه رسیده باشید و منابع یا رفرنس ها و نیز مشاهدات یا نتایج تحقیقات خود را به خوبی آماده کرده باشید، خواهید توانست در مدت کوتاهی موفق به نگارش متن مقاله و به پایان رساندن سایر مراحل انجام مقاله دانشجویی شوید.

انواع مقالات دانشجویی

مقاله پژوهشی : مقالات پژوهشی برگرفته از تحقیقاتی هستند که به تازگی به اتمام رسیده‌اند و یافته‌های تحقیقاتی به مقاله، کتاب، سمینار و… متکی هستند.

مقاله مروری : مقالات مروری برای تحلیل اساسی و یک ارزیابی انتقادی جهت متونی نوشته خواهد شد که پیش از این منتشر شده‌اند. نویسنده مقالات مروری با کمک یکپارچه سازی، مقوله بندی و ارزشیابی متون منتشر شده در حال بررسی روند پیشرفت پژوهش‌هایی است که در حال حاضر قصد انجام شدن را دارند.

مقاله تحلیلی : در مقالات تحلیلی، نویسنده با کمک منابع پژوهشی و نظراتی که دارد شروع به نوشتن می‌کند. مقالات تحلیلی بیشتر برای دانشجویانی که در مقاطع دکترا مشغول فعالیت هستند به کار گرفته می‌شود.

مقاله گردآوری : در مقالات گردآوری قرار نیست کار جدیدی صورت بگیرد یا اینکه یک نوآوری را به دیگران عرضه کنند؛ بلکه مقاله در خصوص نقطه نظرهای مختلفی است که در منابع مختلف چاپ و درج شده و الان در خصوص یک موضوع گردآوری شده است. معمولاً از مقالات گردآوری در مقطع کارشناسی استفاده می‌کنند.

مرتبط نوشته ها

تلویزیون شهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *