شی‌ مرموزی در آسمان مریخ

شی‌ مرموزی در آسمان مریخ

شی‌ مرموزی در آسمان مریخ

تصاویر جدید از مریخ با دوربین THEMIS مدارگرد گرفته شده‌اند که موقعیتی از همان ارتفاع نسبت به سطح مریخ را به تصویر می‌کشد که ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) به دور زمین می‌چرخد.

 

این تصاویر نتیجه‌ی ماه‌ها برنامه‌ریزی توسط مهندسان آزمایشگاه پیش‌رانش جت ناسا و شرکایشان در فضای لاکهید مارتین است. این دوربین‌های مادون قرمز، توانایی تشخیص انواع مختلفی از موارد را دارند؛ از سنگ‌های سطح مریخ گرفته تا یخ و غبار در جو آن، همچنین نکات ظریف دمای سیاره.

 

این جسم مرموز بزرگترین قمر مریخ است که به شکلی که به سیب زمینی شباهت دارد، شناخته می‌شود. فوبوس دارای یک دهانهٔ عظیم در یک انتها است و حدود ۳۷۰۰ مایل بالاتر از سطح مریخ می‌چرخد. به دلیل فاصله نزدیکش، فوبوس درونی‌ترین ماهواره طبیعی مریخ است و به نزدیکترین مدار هر جسم طبیعی شناخته شده به سیارهٔ مورد نظر خود نزدیک است.

 

فوبوس و خواهرش، دیموس، که در تابستان ۱۸۷۷ توسط ستاره‌شناس آمریکایی آساف هال کشف شد، به نام پسران خدای یونانی آرس، همتای رومی سیارهٔ مریخ، نامگذاری شدند. بر اساس اسطوره‌های یونانی، فوبوس خدای ترس و وحشت بوده است که با توجه به سرعتی که در اطراف سیاره سرخ می‌دود، نامی شگفت‌آور و مناسب است. هر یک از مدارهای خود را تنها در ۷ ساعت و ۳۹ دقیقه کامل می‌کنند.

 

بسیاری از پرسش‌ها دربارهٔ فوبوس باقی مانده‌اند، از جمله ترکیب و ساختار داخلی و منشأ اسرارآمیز آن. نظریه‌های مختلفی وجود دارد، از جمله اینکه رنگ تیرهٔ فوبوس نشان‌دهندهٔ ترکیبی از سنگ و یخ تیره است. این با شکل عجیب و غریب آن و ویژگی‌های خاص مدارش، نشان می‌دهد که احتمالاً فوبوس سیارکی است که در گذشته در مدار مریخ گیرفته است.

 

در 22 سپتامبر 2022، Mars Express از رادار پیشرفتهٔ خود به نام صدای زیرسطحی و یونوسفر (MARSIS) برای نگاه کردن به سطح فوبوس استفاده کرد و ساختارهای درونی عجیب و غریب این ماهواره را آشکار کرد.

 

با پیدایش داده‌های عجیب، آندریا سیکتی به همراه تیم MARSIS اظهار کردند که آنها “نشانه‌هایی از ویژگی‌های ناشناخته قبلی در زیرسطح فوبوس را کشف کرده‌اند.”

 

سیکتی دربارهٔ این یافته‌ها گفت: «ما منتظریم که ببینیم MARSIS چه نقشی در حل نهایی این معمای منشأ فوبوس ایفا خواهد کرد.»

 

در 12 سپتامبر 1998، چندین تصویر با بالاترین وضوح از فوبوس توسط فضاپیمای نقشه‌بردار جهانی مریخ (MGS) در حالی که چهارمین گذر خود را از کنار جسم انجام می‌داد و از دوربین مدارگرد مریخ استفاده می‌کرد، ثبت شد.

صاحب نظران معتقدند که سایه‌ای که در تصاویر با وضوح بالا از سطح فوبوس دیده می‌شود، نشان‌دهندهٔ وجود یک جسم عظیم نه تنها در قطر بلکه در ارتفاع نیز است. این جسم، که به عنوان فوبوس شناخته می‌شود، باور می‌شود که یک تودهٔ سنگی بسیار بزرگ و بسیار غیرعادی است.

مرتبط نوشته ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *