تداوم ناپایداری همرفتی با طوفان لحظه‌ای و تگرگ در اصفهان/ دمای هوا تا ۳ درجه افزایش دارد

|

فهرست مطالب

مینا معتمدی در گفت‌وگو با خبرنگار مجله آرونو، درباره پیش‌بینی وضعیت جوی هوای استان اصفهان، اظهار کرد: بررسی نقشه‌های هواشناسی بیانگر گذر امواج متناوب طی سه روز آینده به ویژه مناطق شمالی، غربی و تا حدودی مرکزی استان است.

وی افزود: بر این اساس، وضعیت جوی فعلی سبب رشد ابر، وزش باد به نسبت شدید تا شدید، رگبار و رعدوبرق، در نواحی مستعد احتمال تگرگ، در مناطق شرقی و شمالی با گردوخاک محلی، گاهی طوفان لحظه‌ای، کاهش دید و کیفیت هوا خواهد شد.

کارشناس اداره کل هواشناسی استان اصفهان پیرامون صدور هشدار سطح زرد با ورود و تداوم فعالیت ناپایداری همرفتی در استان، افزود: فعالیت این سامانه از ظهر یکشنبه بیست‌وهفتم آغاز و تا اواخر همان روز با رگبار باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقتی همراه با گردوخاک و کاهش دید، در نقاط مستعد بارش تگرگ پیش‌بینی می‌شود.

وی جاری شدن روان‌آب، سیلابی شدن مسیل‌ها، طغیان رودخانه‌های فصلی، صاعقه، کاهش دید، لغزندگی جاده‌ها، احتمال سقوط سنگ به ویژه در جاده‌های کوهستانی و گردنه‌ها، رخداد تگرگ، احتمال خسارت به سازه‌های موقت و احتمال خسارت به محصولات کشاورزی از مخاطرات سامانه است.

معتمدی اظهار کرد: احتیاط در سفرهای بین شهری، نداشتن اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، لایروبی کانال‌ها و رودخانه‌های فصلی، احتیاط در فعالیت طبیعت‌گردی به ویژه در ساعات بعدازظهر، پرهیز از کوهنوردی، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، لایروبی کانال‌ها، آب‌روها، تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارت به بخش کشاورزی، آمادگی راهداری و سایر دستگاه‌های اجرایی، خودداری از محلول پاشی و سم‌پاشی باغات و مزارع توصیه می‌شود.

وی با بیان اینکه دمای هوا طی ۲۴ ساعت آینده در بیشتر مناطق استان یک تا سه درجه افزایش خواهد داشت، گفت: بیشینه دمای هوای کلان‌شهر اصفهان در گرم‌ترین ساعات امروز به ۳۵ درجه سانتی‌گراد بالای صفر و کمینه آن بامداد فردا به ۲۱ درجه سانتی‌گراد می‌رسد.

کارشناس اداره کل هواشناسی استان اصفهان پیرامون اینکه امروز دمای هوا در هیچ‌کدام از شهرستان‌های استان بالاتر از درجه ثبت نشده است، خاطرنشان کرد: خوروبیابانک با دمای ۳۸ درجه سانتی‌گراد و بویین میاندشت با کمینه دمای ۹ درجه به ترتیب گرم‌ترین و خنک‌ترین مناطق استان هستند.

مرتبط نوشته ها

تلویزیون شهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *