۱۵ درصدِ جمعیت جهان، نوعی ناتوانی را تجربه می‌کنند

فهرست مطالب

هر ساله در تاریخ سوم دسامبر “روز جهانی معلولان” گرامی داشته می‌شود و این مناسبتِ بین‌المللی اخیرا با عنوان “روز جهانی کم‌توانان” نیز معرفی شده است.

به گزارش آرونو ، این روز جهانی برای برجسته کردن مشکلاتی که افراد دارای معلولیت را تحت تاثیر قرار می دهد و به منظور حمایت از رفاه و حقوق اساسی آنها گرامی داشته می شود. انتخاب این مناسبت همچنین برای تشویق افزایش همسان‌سازی افراد دارای معلولیت در جنبه های اجتماعی-سیاسی، اقتصادی و فرهنگی زندگی است.

شعار امسال (۲۰۲۲) این روز جهانی نیز “راه حل‌های تحول‌آفرین برای توسعه فراگیر: نقش نوآوری در ایجاد جهانی در دسترس و برابر” تعیین شده است. روز جهانی کم توانان در سال جاری بر نیاز به راه حل های نوآورانه برای کمک به ایجاد یک مدل توسعه فراگیر به منظور کمک به افراد دارای معلولیت تمرکز خواهد کرد.

بنابر تازه‌ترین آمار، ۱۵ درصد از جمعیت جهان یا بیش از یک میلیارد نفر، نوعی از معلولیت را تجربه می کنند و شیوع ناتوانی در کشورهای در حال توسعه نیز بیشتر است.

همچنین از آنجایی که کووید۱۹ همچنان تأثیرات گسترده ای در سراسر جهان دارد، مهم است که توجه داشته باشیم که چگونه افراد دارای معلولیت تحت تأثیر این بیماری همه گیر هستند.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد (UNGA) در تاریخ چهار اکتبر سال ۱۹۹۲ میلادی روز سوم دسامبر را به عنوان روز جهانی افراد دارای معلولیت تعیین کرد.

معلولیت مفهومی پیچیده و چندوجهی است

به گزارش سایت اطلاع رسانی سازمان جهانی بهداشت (WHO)، معلولیت مفهومی پیچیده و چندوجهی است. معنای آن در کشورهای مختلف در امتداد ساختارهای سیاسی و اجتماعی متعدد، متفاوت است. شناسایی ناتوانی‌هایی مانند چالش‌های فیزیکی و …آسان است اما شناسایی ناتوانی‌هایی مانند بیماری روانی، ناتوانی‌های یادگیری خاص، اختلالات شنوایی یا اوتیسم بدون آموزش مناسب نسبتاً دشوار و پیچیده است. از این رو، ناتوانی در جایی پیچیده تر است که افراد علائم ظاهری آن را نداشته باشند. ناتوانی، به عبارت ساده، یک وضعیت جسمی، روانی یا هر دو است که حرکت، فعالیت یا حس ادراک افراد را محدود می کند.

در این روز جهانی به ارتقای حقوق و رفاه افراد دارای معلولیت در هر سطح از جامعه و توسعه و افزایش آگاهی از وضعیت افراد دارای معلولیت در همه ابعاد زندگی سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی آن ها پرداخته می شود.

سازمان جهانی بهداشت به این تلاش می پیوندد تا اهمیت تامین حقوق افراد دارای معلولیت را تقویت کند. معلولان باید در همه جنبه های زندگی خود با هیچ مانعی روبرو نشوند.

انتهای پیام

مرتبط نوشته ها

تلویزیون شهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *