یک نکته درباره بازگشت مناظره رودرروی ۲ نامزد ریاست‌جمهوری

|

فهرست مطالب

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری مجله آرونو، صداوسیما بعد از سال‌ها شب گذشته مناظره 2نفره برگزار کرد که با استقبال خوبی از سوی مخاطبین مواجه شد.

بسیاری از کاربران و کارشناسان چند مناظره گذشته را بعضاً نامناظره عنوان کردند و آمار بازدید از تلوبیون نشان می‌دهد مردم از طریق این سامانه بیش از 15 هزار بار بازدید داشته‌اند، البته آمارهای تلویزیونی هم نشان می‌دهد مخاطبان از حرارت فضای مناظره شب گذشته ابراز رضایت داشته‌اند.

جزئی‌شدن نامزدها روی مسائل و حذف برخی از حواشی و مقدمات هم باعث شد این مناظره مخاطبان بیشتری پیدا کند، اما در این میان یک نقش بیش از بقیه موردنظر کاربران در فضای مجازی قرار گرفت؛ مجری مناظره، مهدی خسروی بعد از سال‌ها قفل هدایتگری صرفِ مجری در مناظره‌ها را شکست.

او شب گذشته به همان‌گونه عمل کرد که دبیر ستاد انتخابات پیش از برگزاری این مناظره وعده‌اش را داده بود؛ «مجری فعالانه‌تر در این مناظره سؤال می‌پرسد؛ سؤالات برای هر فرد به‌صورت اختصاصی‌سازی‌شده مطرح می‌شود و مبتنی بر دیدگاه‌هایی است که ارائه کرده یا از طریق ستادهای آنها اعلام شده است. 

تلویزیون همه تلاش خود را به کار بست حالا که بعد از 15 سال که فرصت مناظره رودررو پیش آمده، بحث‌ها و موضوعات گفت‌وگو را به سمتِ جزئی‌تر شدن و پاسخ‌های جدّی‌تر ببرد تا مناظره واقعی‌تری شکل بگیرد. 

در واقع یکی از مهم‌ترین تمایزات مناظره امشب در مقایسه با پنج مناظره پیشین، مداخله و عمل‌گری مؤثر مهدی خسروی در جایگاه مجری بود. این در حالی‌ است که در دور نخست مناظره‌ها نقش خسروی صرفاً محدود به نگه‌داری زمان تخصیص‌یافته به نامزدها و یادآوری مدت زمان باقی‌مانده برای هر نامزد شده بود.

خسروی شب گذشته با ورودهای بهنگام و پرسش‌های به جای خود در حین گفت‌وگوی دو نامزد، کوشید تا مناظره حال و هوای چالشی‌ و مخاطب‌پسندتری پیدا کند و در مسیر کسالت‌افزایی پیش نرود. چه اینکه در بسیاری از برنامه‌های تلویزیونی مهم سیاسی و انتخاباتی دنیا، نقش مؤثر و جهت‌دهنده مجری در اجرای مناظرات انتخاباتی تثبیت شده است و اساساً مجری به عنوان هدایتگر اصلی و عنصری جریان‌ساز در پیشبرد گفتگوها عمل می‌کند.

به بیان دیگر، مجری با ورود بهنگام و صحیح خود به مباحث مطروحه می‌تواند خلأهای موجود در مناظره را پر کند و فضای گفت‌وگو را به سمت جذابیت و حرارت بیشتر و نیز افزایش سطح رضایت مخاطبان سوق دهد.

شب گذشته موضوع مناظره فرهنگی و سیاسی بود و امشب قرار است دو نامزد درباره حوزه اقتصادی با هم بحث کنند، البته کنار آن به مسائل حکمرانی و اداره کشور هم پرداخته می‌شود، احتمالاً در این میان موضوع معیشت حائز اهمیت‌تر باشد و سؤالات بیشتری به این مقوله اختصاص پیدا کند.

انتهای پیام/+

مرتبط نوشته ها

تلویزیون شهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *