یک تاریخ‌سازی در جوایز گلدن گلوب

«لیلی گلداستون» به عنوان نخستین زن سرخپوست در تاریخ جوایز گلدن گلوب توانست جایزه بهترین بازیگر را از آن خود کند.

به گزارش آرونو ، برای بازیگران بومی بسیار نادر است که در هالیوود نقش‌های اصلی را بازی کنند اما «لیلی گلداستون» بازیگر فیلم «قاتلان ماه کامل» به عنوان نخستین بازیگر سرخپوست برنده جایزه در تاریخ ۸۱ ساله جوایز گلن گلوب ۲۰۲۴ شناخته شد.

گلدستون در حالی جایزه بهترین بازیگر زن در فیلم‌های درام را به خانه برد که «ایرین بدارد» تنها بازیگر بومی آمریکایی بود که پیش از این نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر زن در مینی سریال یا فیلم تلویزیونی در سال ۱۹۹۴ شده بود و «تایکا وایتیتی» نیز در مقام کارگردان برای فیلم «جوجو رابیت» در شاخه بهترین فیلم موزیکال/کمدی در سال ۲۰۲۰ و سریال «سگ‌های ولگرد» در سال ۲۰۲۲ نامزد بهترین سریال موزیکال/کمدی شده بود.

به گزارش هالیوود ریپورتر، گلداستون پس از کسب این جایزه تاریخی گفت: «این جایزه تنها برای من نیست و  به تمام خواهران و همچنین مادرم در فیلم «قاتلان ماه کامل» تعلق دارد».

او همچنین از مردم اوسیج و مارتین اسکورسیزی، لئوناردو دی‌کاپریو، رابرت دنیرو و اریک راث همکار فیلمنامه‌نویس این فیلم تشکر کرد.

او در فیلم «قاتلان ماه کامل» نقش مولی بورکهارت، یک زن واقعی اوسیج را به تصویر می‌کشد که با یکی از همدستان اصلی قتل های سیستماتیک افراد اوسیج در دهه ۱۹۲۰ ازدواج کرده بود. این نقش در ابتدا شامل سه صحنه بود تا اینکه اسکورسیزی و اریک راث دوباره فیلمنامه را بازنویسی کردند. گلدستون که در طول فیلم به دو زبان اوسیج و انگلیسی صحبت می‌کند، اولین بار در درام «برخی زنان» به کارگردانی کلی رایکارد در سال ۲۰۱۶ مورد توجه منتقدان قرار گرفت، اما قبل از حضور در فیلم «قاتلان ماه کامل» در آستانه کناره‌گیری از سینما بود. گلدستون برای بازی در این فیلم  موفق به کسب جایزه بهترین بازیگر زن از جوایز هیات ملی نقد آمریکا و حلقه منتقدان نیویورک نیز شده است.

یافته‌های تحقیقی که اخیر انجام شده نشان می‌دهد در میان ۱۶۰۰ فیلم پرفروش ۱۶ سال گذشته، تنها در یکی از آنها یک نقش اصلی بومی استفاده شده است و از میان ۶۲ هزار و ۲۲۴ شخصیت دارای دیالوگ در فیلم‌ها در این مقطع زمانی، فقط ۱۳۳ نفر از بازیگران بومی بودند.

انتهای پیام

مرتبط نوشته ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *