گسترش تب دنگی در بعضی کشورها / آماده‌سازی کادر درمان برای تشخیص و درمان به موقع بیماری

|

فهرست مطالب

به گزارش خبرگزاری مجله آرونو و به نقل از وبدا، حسن واعظی اظهار کرد: استان‌های فارس، خوزستان، هرمزگان، بوشهر، سیستان و بلوچستان، مازندران، گیلان و گلستان مناطق پرخطر از نظر وجود این بیماری و موارد وارداتی ابتلای بیمار در این مناطق فراوان است.

وی با اشاره به گسترش تب دنگی در برخی مناطق و کشورهای جهان افزود: آماده سازی کادر درمان سرپایی و بستری برای تشخیص و درمان به هنگام بیماری‌های منتقله از پشه آئدس در صورت مواجهه با بیماری تب دنگی در حال انجام است.

رئیس مرکز مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی وزارت بهداشت ادامه داد: حفاظت از انتقال بین بیماران، حفاظت از پرسنل پزشکی و مدیریت پسماند و فاضلاب از جمله محورهای اقدامات پیشگیرانه در بیمارستان‌ها است.

واعظی تب دنگی را یک بیماری عفونی ویروسی که توسط پشه ناقل به انسان منتقل می‌شود معرفی کرد و بیان داشت: انتقال ویروس دنگی به عوامل بیولوژیک و غیر بیولوژیک بستگی دارد، عوامل بیولوژیک ویروس، ناقل و میزبان و عوامل غیر بیولوژیک دما، رطوبت و میزان بارندگی هستند.

وی اظهار کرد: مراکز خط مقدم برای مقابله با این ویروس در بخش بیمارستانی اورژانس، تیم پزشکی، تیم آزمایشگاه و تیم اپیدمیولوژی هستند که در قالب تیم واکنش سریع باید توسط دانشگاه‌های مناطق پرخطر در آمادگی قرار داشته باشند.

رئیس مرکز مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی وزارت بهداشت بیان کرد: با توجه به این که کودکان زیر پنج سال در صورت ابتلاء نیاز به بستری در بیمارستان خواهند داشت، بنابراین هماهنگی متخصصان اطفال و فوق نوزادان در دانشگاه‌های علوم پزشکی الزامی است.

واعظی خطاب به معاونان درمان دانشکده‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور خاطرنشان کرد: دپوی دارو و سرم و تجهیزات مرتبط برای مراقبت و ارائه خدمت به بیماران در بیمارستان‌ها و همچنین فعال سازی رابط بهداشتی بیمارستانها برای مدیریت بهینه پسماندها و آب‌های سطحی احتمالی در محیط مجاور بیمارستان‌ها، مورد تاکید است.

مرتبط نوشته ها

تلویزیون شهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *