گرمازدگی از چالش‌های مهم سلامت / دمای هوا هنگام اربعین ۵۰ تا ۶۰ درجه است

|

فهرست مطالب

به گزارش خبرگزاری مجله آرونو و به نقل از سازمان اورژانس کشور، جعفر میعادفر اظهار کرد: شرایط ارائه خدمات حوزه سلامت در مراسم اربعین سال به سال سخت‌تر می‌شود؛ عمده‌ترین چالش حوزه سلامت در مراسم اربعین گرمازدگی است، در مورد مراسم حج باید بگوییم که اگرچه حجاج پیش از مراسم حج مورد پایش قرار می‌گیرند و افرادی که دارای توانایی لازم نباشند از سفر آنها جلوگیری می‌شود و این موارد رعایت می‌شود، اما باز هم برخی حجاج در مراسم حج سال جاری، جان خود را از دست دادند، هیچیک از زائران ایرانی به دلیل گرمازدگی در مراسم اربعین سال گذشته جان خود را از دست ندادند.

وی با بیان اینکه استان‌های جنوبی کشور با چالش پشه آئدس مواجه هستند، افزود: موضوع تب دنگی و پشه آئدس نیز یک چالش برای حوزه سلامت است و این در حالی است که کشورهای همسایه که سطح بهداشتی چندان بالایی ندارند نیز با تب دنگی مواجه هستند.

رئیس سازمان اورژانس کشور با اشاره به زائرانی از کشورهای همسایه که برای شرکت در مراسم اربعین باید از ایران گذر کنند، کنترل و رصد و پایش سلامت آنها را هنگام ورود به کشور مورد تاکید قرار داد و درباره ضرورت رصد و پایش سلامت زائران به هنگام بازگشت به کشور گفت: زائران کشورهای مختلف با سطوح مختلف بهداشتی در مراسم اربعین شرکت می‌کنند؛ همچنین موضوع رصد و پایش زائران به هنگام بازگشت به وطن اهمیت دارد.

وی با اشاره به اهمیت مؤلفه آموزش خاطرنشان کرد: آموزش موکب‌ها را در کانون توجه قرار داده‌ایم؛ به طور مثال آموزش‌های مرتبط با زنجیره سرد را به موکب‌ها آموزش می‌دهیم، پیش‌بینی‌ها حاکی از این است دمای هوا طی مراسم اربعین حدود ۵۰ تا ۶۰ درجه سانتی‌گراد باشد، به همین دلیل آموزش‌های مرتبط با حفظ و نگهداری موادغذایی و زنجیره سرد را آموزش می‌دهیم.

میعادفر درباره تأمین آب آشامیدنی اظهار کرد: اقدامات خوبی برای تأمین آب آشامیدنی به صورت بطری در سال گذشته انجام دادیم، تمهیداتی برای این موضوع در سال جاری در نظر گرفته‌ایم.

وی با بیان اینکه چهارمین دوره کنگره سلامت در اربعین در حال برگزاری است، گفت: دستاوردها و پژوهش‌های پژوهشگرانی که در این کنگره حضور دارند، می‌تواند یک چراغ راه برای عوامل اجرایی حوزه سلامت در اربعین باشد، به نحوی که ضعف‌های خود را شناسایی کنیم و یافته‌های پژوهشگران نیز به عنوان یک چراغ راه برای ما باشد.

مرتبط نوشته ها

تلویزیون شهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *