کیفیت هوای تهران در شرایط « قابل قبول»

فهرست مطالب

براساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران میانگین کیفیت هوای امروز (۲۴ تیر) با آلاینده‌ ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در وضعیت «قابل قبول» قرار دارد.

به گزارش آرونو ،  بر اساس پیش‌بینی‌های انجام‌ شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران طی روز شنبه (۲۴ تیر) با توجه به عدم وزش باد مؤثر همراه با آغاز تردد خودروها غلظت ذرات معلق افزایش می‌یابد و کاهش کیفیت هوا در برخی مناطق پرتردد پیش‌بینی می‌شود.

وزش باد مؤثر در طول روز پراکندگی آلاینده‌ها را تسهیل می‌کند، هرچند با افزایش دما در ساعات بعدازظهر احتمال تولید و افزایش غلظت آلاینده ازن و کاهش کیفیت هوا در برخی مناطق وجود دارد. تداوم این شرایط جوی تا ساعات پایانی تاحدودی سبب کاهش غلظت آلاینده‌ها می‌شود، بااین‌حال هم‌زمان با افزایش ترافیک شامگاهی افزایش غلظت ذرات معلق و کاهش کیفیت هوا در پاره‌ای از مناطق پرتردد دور از انتظار نیست.

 کاهش تندی باد تا صبح فردا (۲۵ تیر) هم‌زمان با آغاز تردد خودروها، افزایش غلظت ذرات معلق و کاهش کیفیت هوا در برخی مناطق پرتردد را درپی دارد. افزایش تندی باد در طول روز سبب پراکندگی آلاینده‌ها می‌شود، اگرچه افزایش دما در ساعات بعدازظهر می‌تواند سبب تولید و افزایش غلظت آلاینده ازن و کاهش کیفیت هوا در برخی مناطق شود.

تا اواخر وقت یکشنبه بر میزان تندی باد افزوده خواهد شد و کاهش غلظت آلاینده‌ها و برقراری وضعیت قابل‌ قبول در بیشتر مناطق پیش‌بینی می‌شود.

به گزارش آرونو ، بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته « ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون» با میانگین  ۱۰۰ بود و کیفیت هوای پایتخت در وضعیت قابل قبول قرار داشت. آلاینده شاخص هم‌اکنون «ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون» با میانگین ۹۸  و کیفیت هوا در وضعیت قابل قبول است.

گفتنی است که شاخص کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم‌بندی می‌شود. بر اساس این تقسیم‌بندی از عدد صفر تا ۵۰ هوا “پاک”، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا “قابل قبول(سالم) یا متوسط”، از ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا “ناسالم برای گروه‌های حساس”، از ۱۵۱ تا ۲۰۰ هوا “ناسالم برای همه گروه‌ها”، از ۲۰۱ تا ۳۰۰ هوا “بسیار ناسالم” و از ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا “خطرناک” است.

انتهای پیام

مرتبط نوشته ها

تلویزیون شهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *