پیشگیری از مصرف موادمخدر با بازگرداندن بازماندگان از تحصیل به مدارس

فهرست مطالب

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر، گفت: امروزه اگر بتوانیم کمک کنیم دانش آموزان بازمانده از تحصیل به کلاس درس برگردند، بزرگترین خدمت به پیشگیری از مصرف مواد مخدر را انجام داده‌ایم. 

به گزارش آرونو ، علیرضا کاظمی در روز دوم از نشست تخصصی معاونان، مشاوران، مدیران کل و دبیران شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان‌های کشور که با عنوان “پیشگیری از اعتیاد، مشارکت‌های مردمی و اشتغال بهبود یافتگان” امروز سه‌شنبه (۱۵ شهریور) برگزار شد، اظهار کرد: امروزه موضوع آسیب‌های اجتماعی از مهم ترین مسائل و دغدغه مقام معظم رهبری است. هجمه بی‌رویه در این حوزه و نیز رشد فزاینده آسیب‌های اجتماعی در عرصه جهانی و ملی می طلبد که ما نیز به میزان این هجمه‌ها برنامه‌ریزی وسیع و گسترده‌ای انجام دهیم.

وی با بیان اینکه برای مهار آسیب‌های اجتماعی باید به سمت “نهضت پیشگیری” که به معنای فراتر از در اولویت بودن پیشگیری است، حرکت کنیم، ادامه داد: هیچ نهادی مثل آموزش و پرورش و دانشگاه فرهنگیان نمی‌تواند در این نهضت پیشگیری حضور پیدا کرده و یاری گر نظام جمهوری اسلامی ایران باشد.

قائم مقام دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر، معتقد است که برای تحقق “نهضت پیشگیری” در خصوص مصرف مواد مخدر، هیچ راهی جز رویکرد “اجتماعی سازی” نداریم.

کاظمی نظام تعلیم و تربیت را بهترین و کانونی ترین نقطه برای پیشگیری از مصرف مواد مخدر عنوان کرد و با اشاره به طرح یاری گران زندگی، تصریح کرد: اجرای این طرح را در وزارت آموزش و پرورش در حال پیگیری هستیم. محور اول این طرح، توانمندسازی دانش آموزان در دوران ابتدایی و متوسطه اول و دوم است. محور دیگر مدیریت مورد و مداخله برای دانش آموزان آسیب دیده است. محور دیگر تشکیل اثر گذار و توانمند کانون‌های یاری گران زندگی در مدارس است که تا کنون ۴۰ هزار کانون با پوشش بیش از ۳ میلیون دانش آموز ایجاد شده است. محور دیگر که امسال اضافه شده نیز جشنواره نوجوان سالم و یاری گران زندگی است. همچنین دو حوزه جدید نیز امسال اضافه شده  است که همان استفاده از ظرفیت انجمن اولیا و مربیان و نیز سازمان ملی تعلیم وتربیت کودک با تمرکز بر مهد کودکها است.

وی در پایان سخنان خود تاکید کرد: امسال نقشه راه یاریگران زندگی را در فاز دوم طراحی و رونمایی می‌کنیم. رویکرد ما در فاز دوم، مساله توسعه ضریب نفوذ کانون های طرح یاد شده، ارتقای کیفی فعالیت کانون‌ها و برنامه عمل و اقدام این کانون‌ها در طول سال طراحی شده است.

انتهای پیام

مرتبط نوشته ها

تلویزیون شهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *