پاسخ وزیر نفت به ادعای غلط یک نامزد درباره تخفیف نفت ایران

|

فهرست مطالب

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری مجله آرونو، جواد اوجی، وزیر نفت در مراسم رونمایی از بازار بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست در بورس انرژی ایران اظهار داشت: سرمایه‌گذاری‌های خوبی در سه سال اخیر در صنعت نفت صورت گرفته است که اگر در این صنعت سرمایه‌گذاری‌ نمی‌شد، به ونزوئلایی تبدیل می‌شدیم که تولید نفت 4 میلیون و 800 هزار بشکه‌ای آن به 300300 هزار بشکه می‌رسید.

وی افزود: در آغازبه‌کار دولت سیزدهم تولید نفت ایران روزانه 2 میلیون و 200 هزار بشکه بود که به‌همت کارکنان صنعت نفت، این حجم تولید امسال به روزانه 3 میلیون و 570 هزار بشکه رسیده است.

وزیر نفت با اعلام اینکه “تولید نفت در سه سال اخیر 60درصد افزایش یافته است.”، گفت: صادرات نفت از 182 میلیون بشکه در سال 1398 به 565 میلیون بشکه در سال 1402 رسید.

وی ادامه داد: همچنین ارزش صادرات نفت و میعانات گازی و دیگر فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی ایران نیز از 10 میلیارد و 800 میلیون دلار در سال 1398 به 36 میلیارد دلار در سال 1402 رسید؛ به‌عبارتی در این زمینه رشد 3.5برابری داشته است.

وزیر نفت با ابراز اینکه “طرح‌های قابل‌قبولی در شورای اقتصاد به‌ارزش 36 میلیارد دلار در سه سال اخیر در زمینه بهینه‌سازی در همه بخش‌ها مصوب شده است.”، گفت: برای نخستین بار 3 هزار و 800 میلیارد تومان پاداش صرفه‌جویی به مشترکان گاز پرداخت می‌شود که این منابع از صرفه‌جویی‌های انجام‌شده به دست آمده است.

اوجی با انتقاد از مطالبی که در خصوص تخفیف قیمت نفت ایران در بازارهای جهانی در ایام انتخابات ریاست‌جمهوری از سوی برخی کاندیداها بیان شده است، گفت: می‌گویند تخفیف‌های عجیب و غریب به چین می‌دهیم، این‌گونه نیست؛ میزان درصد تخفیف صادرات نفت ایران کمتر از انگشتان دست است.

وی افزود: امروز ما به اروپا هم صادرات نفت داریم، ما امروز به 17 کشور جهان صادرات نفت داریم و با ریل‌گذاری‌ای که در صادرات نفت شده است، هر دولتی هم در آمریکا سر کار بیاید، مشکلی برای صادرات نفت ایران رخ نخواهد داد.

وزیر نفت با تصریح به اینکه “جزئیات فروش نفت را نمی‌توانیم اعلام کنیم چرا که در جنگ اقتصادی به‌سر می‌بریم”، گفت: در بحث فروش نفت یک کارگروه 7نفره داریم، نماینده مجلس شورای اسلامی، نماینده قوه قضائیه، نماینده سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی حضور دارند و همه مسائل مربوط به فروش نفت را کنترل می‌کنند.

وی ادامه داد: در صنعت نفت 300هزار نفر در شبانه‌روز دارند کار می‌کنند و امروزه به هرجا اراده کنیم می‌توانیم نفت بفروشیم.

انتهای پیام/+

مرتبط نوشته ها

تلویزیون شهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *