پاسخ به «سوء استفاده از هنرمندان در انتخابات اتاق بازرگانی»/ درکی از اقتصاد هنر ندارید!

|

فهرست مطالب

انجمن مؤسسات و آموزشگاه‌های فرهنگی و هنری با صدور بیانیه‌ای، ضمن تکذیب صدور کارت بازرگانی برای گروهی از هنرمندان، درباره حضور برخی از این افراد در اتاق بازرگانی توضیحی ارایه کرد.

در روزهای گذشته، سخنان رییس اتاق بازرگانی ایران و چین در فضای خبری منتشر شد، مبنی بر اینکه تعدادی از هنرمندان که در میان آنها نام‌های سرشناسی از جمله فاطمه معتمد آریا و محمد معتمدی نیز وجود دارد، به عضویت اتاق بازرگانی درآمده‌اند و احتمالا بناست یک جناح در انتخابات اتاق بازرگانی از رأی آنها استفاده کند.

همچنین در میان صحبت‌های حریری یک نکته کلیدی وجود داشت؛ آن هم اینکه افراد بدون آنکه فعال اقتصادی باشند، کارت عضویت گرفته‌اند و این فرایند با ذکر نام «بنیاد رودکی» به‌عنوان نشانی محل کسب و کار این افراد طی شده و حق عضویت آنان نیز از یک کارت بانکی واحد پرداخت شده است.

اما اتاق بازرگانی در راستای عضویت هنرمندان در این سازمان به آرونو توضیح داده بود که این هنرمندان با توجه به شرایط انتخابات، اساسا امکان حضور در انتخابات را نداشته‌اند و بیان کرده بود: «این رویکرد که هرکس به اتاق بازرگانی ورود می‌کند، لزوما به دنبال صادرات یا واردات است درست نیست و هر فعال اقتصادی با توجه به حوزه فعالیت خود، عضویت در اتاق بازرگانی را ارزیابی می‌کند. همچنین اینکه فعالیت‌های هنری نیز می‌تواند در زیرمجموعه فعالیت‌های اقتصادی تعریف شود؛ برای مثال هنرمندی که یک کارگاه یا آموزش بازیگری دارد، کلاس‌هایی رسمی برای هنرجویان برگزار می‌کند یا اساسا فعالیت اقتصادی دارد که دولتی محسوب نمی‌شود، مانند هر فرد دیگری می‌تواند به عضویت اتاق دربیاید. در این حوزه باید تاکید کرد که بر خلاف صحبت‌های مطرح شده، بحث درباره هنرمندان صرفا به عضویت در اتاق مربوط می‌شود و هیچ بحثی درباره کارت بازرگانی فعال مطرح نیست. کارت بازرگانی در فرایندی با مشارکت دولت انجام می‌شود و اتاق بازرگانی توان صدور این کارت‌ها به شکل مستقل را ندارد.»

همچنین بعدتر سایت اتاق بازرگانی تهران در توضیحی که بر روی سایت رسمی خود قرار داد، ابعاد دیگری از این ماجرا را تشریح کرد و نوشت که «متاسفانه در مطالب منتشر شده، جایگاه بالا و قابل رشد «اقتصاد هنر» و «ارزش‌افزوده آثار هنری» و هم‌چنین مقبولیت، خلاقیت و شخصیت هنرمندان نادیده گرفته شده است» و «هدف اتاق بازرگانی تهران از این اقدام ایجاد بستر مناسب برای رشد و توسعه اقتصاد هنر و فعالیت تشکلی هنرمندان در حوزه اقتصاد است.»

اما مجیدرضا حریری ـ رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین ـ این حرف‌ها را بی‌پاسخ نگذاشت و در گفت‌وگویی با آرونو بیان کرد: «ما از سال‌ها قبل پیگیر حمایت از اقتصاد هنر و حضور بخش‌های هنری در اتاق‌های بازرگانی بودیم. آنچه که در این جا با ابهام مواجه می‌شود، نحوه تعریف دوستان از اقتصاد هنر است. اگر بحث ما تهیه‌کننده سینما یا سایر فعالیت‌های هنری باشد، گالری‌دار باشد یا فردی که در حوزه‌های مختلف به عنوان سرمایه‌گذار در حوزه هنر فعالیت می‌کند، قطعا می‌توان از او برای حضور در اتاق بازرگانی دعوت کرد اما سوال اینجاست که آیا خواننده یا بازیگر نیز فعال اقتصادی به حساب می‌آیند؟ خواننده و بازیگر قراردادهایی را با تهیه‌کننده کار خود امضا می‌کنند و در قبال دستمزدی که می‌گیرند، فعالیت هنری خود را ادامه می‌دهند. این افراد با چه تعریفی فعال اقتصادی هنری می‌شوند؟ آیا مثلا در یک خط تولید، کارگران و کارمندان به اتاق بازرگانی می‌آیند یا صاحب و سرمایه گذار کارخانه؟»

اکنون انجمن مؤسسات و آموزشگاه‌های فرهنگی و هنری استان تهران در پاسخ به گفته‌های حریری بیانیه‌ای را منتشر کرده است که در ادامه آن را می‌خوانید:

به گزارش آرونو و به نقل از روابط عمومی انجمن، در این بیانیه آمده است: «به جهت تنویر افکار عمومی به اطلاع می‌رساند پایه اولیه انجمن موسسات و آموزشگاه‌های فرهنگی هنری استان تهران، بهمن ماه سال ۱۳۹۹ گذاشته شد و این مجموعه با هدف حمایت و توسعه کسب و کارهای مرتبط با هنر و اقتصاد فرهنگ و هنر در قالب تشکل‌های عضو اتاق بازرگانی رسمیت یافت. در این میان مؤسسات فرهنگی و هنری و هنرمندان و فرهنگیان گرانمایه‌ای از حوزه‌های سینما، موسیقی، هنرهای تجسمی و رسانه دعوت هیات مؤسس انجمن موسسات و آموزشگاه‌های فرهنگی هنری استان تهران را پذیرفته و خط مشی و اساسنامه را تعریف کردند تا سهمی در یک دغدغه فرهنگی داشته باشند.»

این بیانیه، «با ابراز تاسف از اینکه یک فعال اقتصادی با هدف دیده و مطرح شدن در رسانه، پای از حریم اخلاق بیرون گذاشته و به خلاف‌گویی متوسل می‌شود»، تصریح کرده است: «برخلاف ادعای کذب آقای حریری، هیچ یک از هنرمندان حاضر در این انجمن کارت بازرگانی نداشته و ندارند و صرفا برخی از آنها کارت عضویت دارند و عجیب است که ایشان با این همه ادعا و سوابق، تفاوت کارت بازرگانی و کارت عضویت را نمی‌دانند. همچنین برخلاف ادعای نادرست دیگر ایشان که برای بیان آن از عبارت زشت «سیاه‌لشگر رأی» استفاده کرده‌اند، هیچ یک از اعضای این انجمن، طبق ضوابط انتخابات، امکان رأی و حضور در انتخابات را ندارند و اساسا چنین دغدغه‌ای نداشته‌اند.»

بیانیه با اشاره به «اهمیت موضوع اقتصاد هنر در دنیا، حضور هنرمندان در اتاق بازرگانی را در راستای همفکری، مشورت و گفت‌وگو با فعالان حوزه بازرگانی به منظور رونق بخشی به کسب و کار فرهنگ و هنر »و تصریح کرده است که «ظاهرا آقای حریری درک و شناختی از مقوله اقتصاد هنر ندارند و گمان می‌کنند اقتصاد در پتروشیمی و خودرو و پوشاک خلاصه می‌شود، حال آنکه اقتصاد فرهنگ و هنر از دیرباز یکی از زمینه‌های پویا و پر رونق در سراسر جهان بوده است. از این رو به نظر می‌رسد دغدغه‌های مرتبط با انتخابات فراروی اتاق بازرگانی زمینه حمله سیاسی ایشان به غیرسیاسی‌ترین تشکل فرهنگی هنری کشور را در برخی رسانه‌ها فراهم آورده است.»

در پایان این بیانیه تاکید شده است که «انجمن مؤسسات و آموزشگاه‌های فرهنگی و هنری استان تهران حق پیگرد قانونی نسبت به اظهارات خلاف و نادرست را برای خود محفوظ می‌داند و سایر اعضای محترم انجمن خصوصا هنرمندان عزیزی که از آنها نام برده شده نیز این حق را دارند تا در دادسرای فرهنگ و رسانه روای اظهارات یادشده را تحت پیگرد قرار دهند.»

انتهای پیام

مرتبط نوشته ها

تلویزیون شهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *