وابستگی ۷میلیون‌تنی واردات گندم تبدیل به خودکفایی شد

|

فهرست مطالب

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری مجله آرونو، در بخشی از کتاب دستاوردهای دولت سیزدهم؛ اقدامات شاخص حوزه در بخش کشاورزی و امنیت غذایی آمده است: عملکرد دولت سیزدهم باعث شده علاوه بر خنثی‌سازی تحریم‌ها، حمایت لازم از افزایش تولید کالاهای اساسی و تأمین امنیت غذایی صورت گیرد. ذخایر راهبردی کشــور از 45 روز به بیش از 5 ماه افزایش یافته است.

مقوله امنیت غذایی به‌ویژه خودکفایی گندم، خودکفایی ذرت، خودکفایی نهاده‌های دامی همواره از حوزه‌های مورد تأکید مقام معظم رهبری بوده است، به‌گونه‌ای که این مسئله جایگاهی کمتر از پیشرفت صنعتی کشور از منظر معظم‌له ندارد.

دولــت ســیزدهم در شــرایطی شــروع به کار کرد که امنیت غذایی و وضعیــت تأمین کالاهای اساســی در شرایط مخاطره‌آمیزی قرار داشت، در پایــان خــرداد 1400 در زمینــه تأمین روغن خام کشــور بیش از یــک میلیون تن کســری وجود داشــت.

در زمینه تأمین شکر بیش از  600هزار تن کســری وجود داشــت و 1.3 میلیون تن نیز برای تأمین برنج کمبود به چشم می‌خورد. در اواخر دولت گذشــته، کســری گندم کشور هم 6.7 میلیون تــن و نهاده‌های دامــی 12.8 میلیون تن بود.

بنابراین تکمیل ذخایر کالاهای راهبردی و تأمین امنیت غذایی به‌ویژه خودکفایی در گندم از ابتدای کار دولت سیزدهم از دغدغه‌های اصلی دولت بوده است که از رهگذر سیاست‌های حمایتی از کشاورزان در تولید گندم و با اقداماتی همچون بالا بردن قیمت خرید تضمینی گندم، اجرای کشت قراردادی، جهش تولید در دیم‌زارها و تشویق کشاورزان به کشت گندم پیگیری شد به‌گونه‌ای که در اثر تلاش‌های دولت پس از گذشت 2 تا 2.5 سال کشور در تولید گندم نان به خودکفایی رسید. دولت برای حمایت از کشاورزان و افزایش تولید داخلی، قیمت‌گذاری گندم را حتی بیش از نرخ جهانی تعیین کرد.

در پایان دولت دوازدهم بخش عمده گندم مورد نیاز کشور (در حدود هفت میلیون تُن) از محل واردات تأمین می‌شد و میزان خرید تضمینی گندم در دولت دوازدهم کاهش چشمگیری پیدا کرده بود.

میزان خرید تضمینی گندم در سال 1400 در  ابتدای کار دولت سیزدهم حدود 4.5 میلیون تن بود که در سال 1401 به رقم 7.5 میلیون تُن رسید.

بنابراین دولت سیزدهم در سال نخست با کاهش پنج‌میلیون‌تُنی واردات گندم، بیش از 2 میلیارد دلار صرفه‌جویی ارزی داشت. در سال دوم فعالیت دولت سیزدهم، تولید گندم به حدود 13 تا 13.5 میلیون تُن رسید که دولت توانست بیش از 10.5 میلیون تُن از این محصول را به‌شکل تضمینی خریداری کند و واردات به کمترین میزان خود رسید،
در نتیجه حجم تولید گندم در کشور به بیش از 2.5 برابر افزایش یافت و میزان پرداخت دولت به گندمکاران به هفت برابر رسید. توفیق دولت در افزایش خرید گندم نسبت به سال‌‌های گذشته ریشه در تدابیر عدیده‌ای دارد؛ قیمت‌گذاری مناسب، اعلام به‌موقع قیمت، اجرای کشت قراردادی (ارائه کودهای پایه و بذر)، تغذیه گیاهی و حمایت کودی دولت. اقدامات حمایتی دولت سیزدهم فقط منوط به حمایت از کشاورزان در تولید محصول گندم نبوده است، بلکه در محصولاتی همچون برنج، جو، پنبه، چغندرقند و دانه‌های روغنی نیز روند افزایش تولید و عملکرد در واحد سطح رخ داده است.

بنابراین با توجه به اینکه تحریم‌ها علیه ایران بیشترین تأثیر را در بخش تولیدات کشاورزی و مواد غذایی ایران داشته است، عملکرد دولت سیزدهم باعث شده علاوه بر خنثی‌سازی تحریم‌ها، حمایت لازم از افزایش تولید کالاهای اساسی و تأمین امنیت غذایی صورت گیرد، ذخایر راهبردی کشــور از 45 روز به بیش از  5 ماه افزایش یافته است.

انتهای پیام/+

مرتبط نوشته ها

تلویزیون شهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *