هوای ۵ شهر ناسالم ثبت شد/پاک‌ترین هوا سهم ایلام است

|

فهرست مطالب

به گزارش خبرگزاری مجله آرونو، اگر نگاهی به امروز _پنجشنبه چهاردهم تیر_ بیندازیم، می‌توانیم میزان و شدت آلودگی هوا که بر آسمان شهرهای مختلف گسترده شده است را به‌خوبی حس کنیم، از این‌رو خبرگزاری مجله آرونو به سنجش شاخص کیفی هوا در شهرهای مختلف پرداخته است.

بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور، امروز سنجش کیفیت هوای هیچ‌کدام از شهرها همچون روز گذشته در وضعیت بسیار خطرناک (قهوه‌ای)، بسیار ناسالم (بنفش) و ناسالم برای عموم (قرمز) قرار ندارد.

در همین راستا، امروز دستگاه سنجش کیفیت هوا کلانشهرهای اصفهان با شاخص ۱۲۰، تهران با شاخص ۱۱۲، اهواز با شاخص ۱۰۳، زاهدان با شاخص ۱۲۶ و یزد با شاخص ۱۲۳ در وضعیت هوای ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی) است، اما روز گذشته شهر زاهدان بر مدار ناسالم (نارنجی) بود.

شایان ذکر است که بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور، کلانشهرهای تبریز با شاخص ۵۸، کرج با شاخص ۹۰، بوشهر با شاخص ۶۰، شهرکرد با شاخص ۷۹، بیرجند با شاخص ۵۵، مشهد با شاخص ۷۶، زنجان با شاخص ۵۶، سمنان با شاخص ۹۱، شیراز با شاخص ۵۳، قم با شاخص ۶۲، سنندج با شاخص ۵۳، کرمان با شاخص ۹۴، کرمانشاه با شاخص ۵۹، اراک با شاخص ۷۵ و همدان با شاخص ۵۴، در وضعیت هوای سالم (زرد) قرار دارد.

لازم به یادآوری است که روز گذشته سیزدهم تیر، سنجش کیفیت هوا در شهرهای تبریز، اصفهان، کرج، ایلام، بوشهر، تهران، شهرکرد، بیرجند، مشهد، اهواز، زنجان، سمنان، قم، سنندج، کرمان، کرمانشاه، اراک، همدان و یزد، در وضعیت هوای سالم (زرد) ثبت شده بودند.

در همین راستا، سنجش کیفیت هوا در کلان‌شهرهای ارومیه با شاخص ۴۴، اردبیل با شاخص ۳۳، ایلام با شاخص ۱۹ و رشت با شاخص ۴۸، در وضعیت پاک (سبز) قرار دارد، اما روز گذشته شهرهای ارومیه، اردبیل، یاسوج و رشت، در وضعیت پاک (سبز) ثبت شدند.

به این ترتیب، امروز شرایط کیفی هوای کلان‌شهرهای بجنورد، قزوین، یاسوج، گرگان، خرم‌آباد، ساری و بندرعباس ثبت نشده است، به طوری که روز گذشته نیز شهرهای بجنورد، شیراز، قزوین، گرگان، خرم‌آباد، ساری و بندرعباس بدون داده ثبت بودند.

در نهایت بر اساس داده‌های موجود سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست و مقایسه شاخص کیفی هوا، امروز هیچ‌کدام از شهرها در وضعیت بسیار خطرناک (قهوه‌ای)، بسیار ناسالم (بنفش) و ناسالم (قرمز) ثبت نشدند، اما پنج شهر ناسالم (نارنجی)، تعداد ۱۵ شهر سالم (زرد)، چهار شهر پاک (سبز) و هفت شهر بدون داده ثبت شدند، در حالی که روز گذشته یک شهر ناسالم (نارنجی)، تعداد ۱۹ شهر سالم (زرد)، چهار شهر پاک (سبز) و هفت شهر بدون داده ثبت بودند.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است.

مرتبط نوشته ها

تلویزیون شهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *