هوای ۱ شهر ناسالم و ۲۳ کلانشهر سالم و پاک ثبت شد

|

فهرست مطالب

به گزارش خبرگزاری مجله آرونو، اگر نگاهی به امروز _چهارشنبه سیزدهم تیر_ بیندازیم، می‌توانیم میزان و شدت آلودگی هوا که بر آسمان شهرهای مختلف گسترده شده است را به‌خوبی حس کنیم، از این‌رو خبرگزاری مجله آرونو به سنجش شاخص کیفی هوا در شهرهای مختلف پرداخته است.

بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور، امروز سنجش کیفیت هوای هیچ‌کدام از شهرها همچون روز گذشته در وضعیت بسیار خطرناک (قهوه‌ای) و بسیار ناسالم (بنفش) قرار ندارد.

در همین راستا، امروز دستگاه سنجش کیفیت هوا در هیچ‌یک از ایستگاه کلانشهرها در وضعیت ناسالم برای عموم (قرمز) قرار دارد، در حالی که روز گذشته شهرهای قم و بوشهر بر مدار قرمز ثبت شد.

قابل توجه است که امروز شرایط کیفی هوای کلانشهر زاهدان با شاخص ۱۱۹، در وضعیت هوای ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی) است، اما روز گذشته شهرهای اصفهان، شهرکرد، زاهدان و اراک بر مدار ناسالم (نارنجی) بود.

شایان ذکر است که بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور، کلانشهرهای تبریز با شاخص ۵۴، اصفهان با شاخص ۱۰۰، کرج با شاخص ۸۷، ایلام با شاخص ۵۶، بوشهر با شاخص ۹۴، تهران با شاخص ۹۵، شهرکرد با شاخص ۷۸، بیرجند با شاخص ۵۸، مشهد با شاخص ۵۵، اهواز با شاخص ۷۱، زنجان با شاخص ۹۶، سمنان با شاخص ۶۸، قم با شاخص ۷۱، سنندج با شاخص ۷۳، کرمان با شاخص ۸۴، کرمانشاه با شاخص ۵۷، اراک با شاخص ۶۹، همدان با شاخص ۵۳ و یزد با شاخص ۹۰، در وضعیت هوای سالم (زرد) قرار دارد.

لازم به یادآوری است که روز گذشته دوازدهم تیر، سنجش کیفیت هوا در شهرهای کرج، تهران، بیرجند، مشهد، بجنورد، اهواز، زنجان، سمنان، سنندج، کرمان، کرمانشاه، یاسوج، همدان و یزد، در وضعیت هوای سالم (زرد) ثبت شده بودند.

در همین راستا، سنجش کیفیت هوا در کلان‌شهرهای ارومیه با شاخص ۳۶، اردبیل با شاخص ۳۱، یاسوج با شاخص ۴۶ و رشت با شاخص ۴۴، در وضعیت پاک (سبز) قرار دارد، اما روز گذشته شهرهای تبریز، ارومیه، اردبیل، ایلام و رشت در وضعیت پاک (سبز) ثبت شدند.

به این ترتیب، امروز شرایط کیفی هوای کلان‌شهرهای بجنورد، شیراز، قزوین، گرگان، خرم‌آباد، ساری و بندرعباس ثبت نشده است، به طوری که روز گذشته نیز شهرهای شیراز، قزوین، گرگان، خرم‌آباد، ساری و بندرعباس بدون داده ثبت بودند.

در نهایت بر اساس داده‌های موجود سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست و مقایسه شاخص کیفی هوا، امروز هیچ‌کدام از شهرها در وضعیت بسیار خطرناک (قهوه‌ای)، بسیار ناسالم (بنفش) و ناسالم (قرمز) ثبت نشدند، اما یک شهر ناسالم (نارنجی)، تعداد ۱۹ شهر سالم (زرد)، چهار شهر پاک (سبز) و هفت شهر بدون داده ثبت شدند، در حالی که روز گذشته دو شهر ناسالم (قرمز)، چهار شهر ناسالم (نارنجی)، تعداد ۱۴ شهر سالم (زرد)، پنج شهر پاک (سبز) و شش شهر بدون داده ثبت بودند.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است.

مرتبط نوشته ها

تلویزیون شهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *