هوای ناسالم تهران برای گروه‌های حساس/ گرد و خاک آسمان پایتخت را غبارآلود کرد

فهرست مطالب

بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران میانگین کیفیت هم‌اکنون (۲۵ تیرماه) با شاخص ۱۰۹ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس قرار دارد.

به گزارش آرونو ، بر اساس پیش‌بینی‌های انجام‌ شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، آسمان غبارآلود در صبح امروز (۲۵ تیر) ناشی از گسیل و انتقال گردوخاک براثر وزش باد مؤثر تا نسبتاً شدید پیش‌بینی می‌شود.

وزش باد مؤثر در طول روز پراکندگی آلاینده‌ها را تسهیل می‌کند، بااین‌حال احتمال تولید و افزایش غلظت آلاینده ازن ناشی از افزایش دما در ساعات بعدازظهر می‌تواند سبب کاهش کیفیت هوا در برخی مناطق شود. تداوم این شرایط جوی تا ساعات پایانی یکشنبه کاهش غلظت ذرات معلق و برقراری وضعیت قابل‌قبول در بیشتر مناطق را به دنبال دارد، بااین‌حال احتمال وزش باد نسبتاً شدید در برخی ساعات وجود دارد که می‌تواند منجر به گسیل و انتقال گردوخاک در مناطق مستعد شود.

 کاهش نسبی تندی باد تا صبح فردا(۲۶ تیر) و افزایش ترافیک صبحگاهی سبب افزایش غلظت ذرات معلق می‌شود و کیفیت هوا در برخی مناطق پرتردد در محدوده ناسالم برای گروه‌های حساس قرار می‌گیرد.

وزش باد مؤثر در طول روز شرایط مناسب برای پراکندگی آلاینده‌ها را فراهم می‌کند، با این‌حال در ساعات بعدازظهر افزایش غلظت آلاینده ازن ناشی از افزایش دما کاهش کیفیت هوا را به‌دنبال دارد.

با افزایش تندی باد تا اواخر وقت دوشنبه از میزان غلظت آلاینده‌ها کاسته خواهد شد و برقراری وضعیت قابل‌ قبول در بیشتر مناطق مورد انتظار است، هرچند احتمال گسیل و انتقال گردوخاک در مناطق مستعد ناشی از وزش باد نسبتاً شدید وجود خواهد داشت.

به گزارش آرونو ، بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته «ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون » با میانگین ۱۰۸ بود و کیفیت هوای پایتخت در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس قرار داشت. آلاینده شاخص هم‌اکنون «ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون» با میانگین  ۱۰۹ و کیفیت هوا در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس است.

گفتنی است که شاخص کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم‌بندی می‌شود. بر اساس این تقسیم‌بندی از عدد صفر تا ۵۰ هوا “پاک”، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا “قابل قبول(سالم) یا متوسط”، از ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا “ناسالم برای گروه‌های حساس”، از ۱۵۱ تا ۲۰۰ هوا “ناسالم برای همه گروه‌ها”، از ۲۰۱ تا ۳۰۰ هوا “بسیار ناسالم” و از ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا “خطرناک” است.

انتهای پیام

مرتبط نوشته ها

تلویزیون شهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *