هوای اصفهان امروز در موقعیت بسیار خطرناک (قهوه‌ای) ثبت شد/ شاخص کیفی ۱۷ منطقه آلوده است

|

فهرست مطالب

به گزارش خبرگزاری مجله آرونو، سنجش کیفیت هوای اصفهان امروز _دوشنبه، بیست‌وهشتم خرداد_ در ساعت منتهی به ۹:۰۰ صبح با قرار گرفتن بر شاخص ۳۵۴ در وضعیت هوای بسیار خطرناک (قهوه‌ای) قرار دارد.

بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط‌زیست منطقه اصفهان، دستگاه سنجش کیفیت هوا در ایستگاه خرازی با شاخص ۵۰۰ در وضعیت هوای بسیار خطرناک (قهوه‌ای) ثبت شده است؛ ایستگاه احمدآباد فعال نیست.

امروز همچنین بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط‌زیست منطقه اصفهان، ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوا متعلق به شهرداری اصفهان واقع در پارک زمزم با شاخص ۳۴۴ و زینبیه با شاخص ۳۶۴ بسیار خطرناک (قهوه‌ای)، کردآباد با شاخص ۲۱۵ بسیار ناسالم (بنفش) قرار دارد.

قابل توجه است که امروز سنجش کیفیت هوا در ایستگاه‌های خیابان ۲۵ آبان ۱۷۹، انقلاب با شاخص ۲۰۰، دانشگاه صنعتی با شاخص ۱۷۹، رهنان با شاخص ۱۷۹، سپاهان‌شهر با شاخص ۱۸۳، فرشادی با شاخص ۱۸۵، فیض با شاخص ۱۸۲، کاوه با شاخص ۱۸۱، میرزا طاهر با شاخص ۱۷۴ و ولدان با شاخص ۱۷۹ در وضعیت هوای ناسالم برای عموم (قرمز) قرار دارد.

در حال حاضر تنها ایستگاه‌های فعال در زمینه نشانگر شاخص کیفیت هوا در استان اصفهان به‌جز شهر اصفهان، ایستگاه‌های زرین شهر، مبارکه و شاهین‌شهر است که شاخص کیفی هوا در موقعیت زرین‌شهر با شاخص ۱۵۳ و شاهین‌شهر با شاخص ۱۷۹ ناسالم برای عموم (قرمز)، مبارکه با شاخص ۱۱۱ ناسالم (نارنجی) قرار دارد. ایستگاه‌های استانداری اصفهان، پروین، رودکی، جی، میثاق، خواجو، باغ غدیر، شهر دولت‌آباد، کاشان، نجف‌آباد، قهجاورستان، سجزی و خمینی‌شهر فعال نیست.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است.

شاخص کیفی هوا (Air Quality Index) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا همچون مونوکسید کربن، دی‌اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن‌دار، ازن و ذرات معلق (ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف دارد، به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

مرتبط نوشته ها

تلویزیون شهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *