نیاز کشور به پردیس توانمندسازی برای معلولان/لزوم تشکیل کمیسیون مشترک بهزیستی با شورای شهر تهران

|

فهرست مطالب

رئیس سازمان بهزیستی کشور در صحن علنی شورای اسلامی شهر تهران بر لزوم تشکیل کمیسیون مشترک میان بهزیستی و شورای شهر تهران تاکید کرد و افزود: در کشور نیازمند یک پردیس توانمندسازی هستیم.

به گزارش آرونو ، علی‌محمد قادری در دویست و بیست و هفتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران که به عنوان مهمان ویژه دعوت شده بود، ضمن آرزوی آزادی برای فلسطین و مردم غزه، گفت: در تارنمای ۱۴۰۲ سازمان بهزیستی چشم‌اندازی برای بازیگران موثر از جمله شهرداری تهران در نظر گرفته شده بود تا خدمات بهزیستی در یک هم‌افزایی با این بازیگران به شکل بهتری ارائه شود. ۷.۹ میلیون نفر امروز افرادی هستند که از آحاد ملت از خدمات سازمان بهزیستی استفاده می‌کنند؛ لذا این سازمان، یک سازمان استراتژیک محسوب می‌شود.

وی با اشاره به اینکه خدمات سازمان بهزیستی از حوزه ژنتیک تا سالمندی افراد را شامل می‌شود، افزود: در جلسه پیش با اعضای شورای شهر درخواست حضور موثرتر و هم‌افزایی میان بهزیستی با مدیریت شهری ارائه شد تا به سمت یک نهاد هم‌افزا به پیش برویم. در حال حاضر سازمان‌های هدایتی در کشور که دو سازمان هستند بر اساس دهک‌بندی افراد را تحت پوشش قرار می‌دهند؛ اما با توجه به یک عقب‌افتادگی تاریخی که در گذشته پیش آمده بود، در حوزه ارائه خدمات نیز مشکلاتی وجود داشت. البته در حال حاضر در بخش خدمات مستمری هیچ عقب‌ماندگی‌ نداریم و از مرز یک میلیون و ۵۲۳ هزار خانواده گذشته‌ایم. در مورد دیانت از خانواده‌هایی که چند قلو دارند نیز عقب‌ماندگی نداریم.

قادری ادامه داد: در مورد افرادی که دارای معلولیت هستند باید بحث و گفت‌وگو کنیم تا خدمات مناسب‌تری با هماهنگی مدیریت شهری شامل دسترس‌پذیری و مناسب‌سازی که مقوله مفصلی نیز هست، داشته باشیم. لذا امروز درخواست داریم مناسب‌سازی شهر تهران جدی‌تر پیگیری شود.

رئیس سازمان بهزیستی کشور تأکید کرد: در مورد کودکان کار و آسیب‌های اجتماعی اقداماتی آغاز شده و شهردار تهران که اختیارات در این حوزه را دارند، جلساتی را برگزار کردند. امیدواریم گزارشی در این حوزه آماده شود تا ما هم در جریان قرار بگیریم و مردم هم بتوانند ثمره اقدامات را نظاره‌گر باشند. اگر ظرفیت شهرداری بیشتر از گذشته افزایش پیدا کند می‌توانیم افراد معلول بیشتری را در حوزه خدمات حمل‌ و نقل تحت پوشش قرار دهیم.

قادری با اشاره به لزوم تشکیل کمیسیون یا جلسه مشترکی با شورای شهر تهران درباره بررسی موضوعات مختلف، گفت: اگر یک کمیسیون یا جلسه مشترکی میان بهزیستی یا اعضای شورا برگزار شود با حضور کارشناسان کمیسیون‌های مختلف می‌توان موضوعات را در ابعاد مختلف بررسی و به نتایج خوبی دست پیدا کرد که در نیمه دوم سال جاری آثار آن را شاهد باشیم.

وی ادامه داد: موضوع اوقات فراغت مساله دیگری است که باید مورد توجه قرار گیرد. کانون استعدادیابی و نخبگان نیاز به یک هم‌افزایی میان بهزیستی و دستگاه‌های مختلف از جمله مدیریت شهری دارد. امروز بیش از چهار هزار نخبه دانشگاهی، علمی و فرهنگی داریم که می‌توان به تیم فوتسال معلولین که مقام اول دنیا را کسب کرده در این حوزه اشاره کرد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور تأکید کرد: امروز در کشور نیاز به پردیس توانمندسازی داریم. تم پارکی که شرایط حضور یک خانواده دارای افراد معلولیت در آن فراهم شود و در حقیقت این پارک با دارا بودن بازی‌هایی که به سمت مهارت‌های فکری و حرکتی پیش می‌رود، مورد استفاده این افراد قرار گیرد.

انتهای پیام

مرتبط نوشته ها

تلویزیون شهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *