نیازمند برنامه‌های قابل سنجش برای ترویج فرهنگ کار هستیم

|

فهرست مطالب

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه باید فرهنگ کار کردن به ارزش تبدیل شود و جلوی هدر رفتن عمر افراد و ظرفیت‌های فراوان جمعیتی کشور را گرفت بر لزوم تدوین برنامه‌های قابل سنجش برای ترویج فرهنگ کار تاکید کرد.

به گزارش آرونو ، حجت الاسلام والمسلمین عبدالحسین خسروپناه در هفتمین نشست شورای هماهنگی ستاد فرهنگی اجتماعی شورای عالی انقلاب فرهنگی که با موضوع راهبری میز فرهنگ کار تشکیل شد، در سخنانی اظهار کرد: فرهنگ کار در آیات و روایات ما بسیار مورد تأکید بوده است و کارهای پژوهشی و تحقیقاتی فراوانی در حوزه‌های علمیه، دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی در این خصوص صورت گرفته است. باید از این منبع عظیم و در دسترس استفاده کرد و آن را مبنای عمل میز فرهنگ کار قرار داد.

وی با مروری بر تجربیات نسل‌های گذشته در انجام کار از سنین کودکی افزود: باید فرهنگ کار کردن به ارزش تبدیل شود و جلوی هدر رفتن عمر افراد و ظرفیت‌های فراوان جمعیتی کشور را گرفت.

خسروپناه گفت: برخی افراد دنبال کارهای کم زحمت و آسان هستند، در صورتی که کار کردن توانایی‌های بسیاری برای انسان شکوفا می‌کند و تأثیرات فردی قابل توجهی دارد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی پس از استماع گزارش میز فرهنگ کار و شرح بسته‌های اجرایی تدوین شده، ضمن تقدیر از تلاش‌های ستاد فرهنگی و اجتماعی و دبیر میز، ابراز امیدواری برای بهره‌مندی این میز از نخبگان فرهنگ کار، خواستار تبدیل اقدامات تدوین شده به پروژه‌های مشخص و قابل سنجش برای بسته عملیاتی فرهنگ کار شد تا نهادهای مربوط اقدامات لازم را انجام دهند.

دکتر محمود حاجیلویی دبیر ستاد فرهنگی و اجتماعی نیز در این جلسه ضمن تبیین فرآیندهای اجرایی میزهای تخصصی در ستاد گفت: با توجه به اهمیت موضوع فرهنگ کار و براساس صراحت‌های قانونی که به خصوص در نقشه مهندسی فرهنگی کشور وجود دارد و نیز همکاری خوب وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی،  به‌ویژه معاون فرهنگی این وزراتخانه، دکتر چکشیان، میز فرهنگ کار از جمله موضوعات اولویت‌دار ستاد فرهنگی و اجتماعی است و گام‌های خوبی برای تدوین بسته‌های اجرایی برداشته است.

وی افزود: بر اساس سوابق گذشته تأمین بودجه برای اقدامات فرهنگی، امری مهم و ضروری است و نیاز است در گام بعدی برای بسته‌های اجرایی بودجه متناسب نیز برآورد شده و محل‌های تأمین این بودجه نیز بررسی و تعیین شود.

دکتر  محمد چکشیان دبیر میز تخصصی فرهنگ کار ومعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی  با اشاره به تأکیدهای مقام معظم رهبری بر اهمیت منزلت کار در جامعه، گفت: با توجه به ضرورت گفتمان‌سازی در مسئله فرهنگ کار، میز تخصصی فرهنگ کار در شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیل شده است تا موضوع فرهنگ کار و تلاش به‌عنوان گفتمان غالب بین مدیران ارشد کشور شکل گیرد.

براساس گزارش روابط عمومی شورای عالی انقلاب فرهنگی، معاون وزیر کار و رفاه اجتماعی با اشاره به بسته‌های اجرایی تدوین شده در میز فرهنگ کار افزود: براساس این بسته‌های اجرایی، برای هر یک از اقدامات دستگاه‌ها و نهادهایی مسئولیت پذیرفته‌اند تا با مشارکت و هم‌افزایی مراحل اجرایی‌سازی این بسته سیاستی را پیش برند.

انتهای پیام

مرتبط نوشته ها

تلویزیون شهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *