نماینده ویژه ریاست جمهوری «شغل» محسوب نمی شود

فهرست مطالب

معاون شهرداری تهران با بیان اینکه نماینده ویژه ریاست جمهوری شغل محسوب نمی شود، گفت: بعضاً از لفظ «دستیار» نیز برای شهردار تهران استفاده شده اما آقای زاکانی «نماینده» ویژه رئیس جمهور است؛ همین حالا هم استانداران از رئیس جمهور اختیار دریافت می کنند تا برخی مسائل را پیگیری کنند و موانع برطرف شود. با انتخاب شهردار تهران به عنوان نماینده ویژه رئیس جمهور، مسیر بروکراتیک و نامه‌نگاری‌های طولانی از مسیر قرارگاه برطرف شده و ما یک تجربه جدید در حوزه مدیریت یکپارچه شهری خواهیم داشت.

به گزارش آرونو ، محمدامین توکلی زاده با اشاره به حکم رئیس جمهور برای شهردار تهران، اظهار کرد: در خصوص آنچه که در کلانشهر تهران واقع می شود، پیش از این مقام معظم رهبری جلسات مفصلی را برای رفع آسیب های اجتماعی برگزار کردند.  رئیس‌جمهور وقت نیز در آن شرکت می کرد. به نوعی می توان گفت که در این جلسات مسئولان در بالاترین سطح حضور داشتند.

معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با بیان اینکه در شش جلسه آسیب‌های اجتماعی بررسی شد و شخص رهبر انقلاب وارد شدند و رئیس جمهور وقت را ملزم کردند که موضوع را پیگیری کند، یادآور شد: به دنبال این تأکیدات و مسیر تعیین شده از سوی مقام معظم رهبری، شورای اجتماعی در وزارت کشور شکل گرفت و رئیس جمهور جلسات را تشکیل داد. زمانی که آیت الله رئیسی به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد شخصاً پیگیری تأکیدات مقام معظم رهبری را در دستور کار خود قرار داد.

وی ادامه داد: رئیس جمهور از همان ابتدا به طور شفاهی به شهردار تهران اعلام کرده بود که امور را در تهران پیگیری کند و از طریق استانداری دنبال شد که قرارگاه اجتماعی توسط شهرداری شکل بگیرد. در دو سال اخیر سی جلسه قرارگاه با ریاست شهردار تهران و سیصد و هشتاد مصوبه برگزار شد.

توکلی زاده با اشاره به برگزاری این جلسات با هماهنگی دستگاه های مربوطه، خاطرنشان کرد: یکی از مواردی که در قرارگاه برای آن تصمیم گیری شد، بحث معتادان متجاهر بود؛ ساماندهی بیش از ۲۰ هزار معتاد متجاهر نیاز به زیرساخت داشت و ما ۱۱ هزار تخت ماده ۱۶ داشتیم و ۱۰ هزار کمبود تخت در تهران وجود داشت. تأمین این ۱۰ هزار تخت بین دستگاه ها توزیع و پنج هزار تخت به شهرداری سپرده شد که در همین راستا افراد دارای منع پذیرش نیز در دستور کار قرار گرفت.

وی افزود: سازمان خدمات اجتماعی موضوع را پیگیری کرد. معتادان به ویژه افراد دارای منع پذیرش، معلولان، بیماران زخم باز و افراد دارای کبر و صغر سنی که مسئولیت بیشتری نسبت به آنها داشتیم و سال‌های قبل تدبیری برای آنها اندیشیده نشده بود، ساماندهی شدند.

نماینده ویژه ریاست جمهوری «شغل» محسوب نمی شود

معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با بیان اینکه بعد از این ۳۰ جلسه ۱۴ دستگاه به صورت مستقیم باید در کنار هم قرار می گرفتند تا با هم‌افزایی مصوبات قرارگاه را به نتیجه برسانند، تصریح کرد: کمیته کودکان کار، خانواده معتادان و چند کمیته تخصصی شکل گرفت تا پیگیر مصوبات قرارگاه باشد. در این مذاکرات و تلاش ها به نظر رسید با این سطح از اختیارات و در این جایگاه، شاید نتوان بیش از این خدمات فراگیرتری را به شهروندان تهرانی ارائه داد؛ به نوعی هماهنگ کردن دستگاه های متعدد بسیار دشوار بود.

وی تأکید کرد: با توجه به این شرایط، موضوع به رئیس جمهور اعلام و مقرر شد بر اساس قانون اساسی اختیارات به صورت مشخص در قرارگاه اجتماعی به آقای زاکانی تا زمانی که شهردار تهران است، سپرده شود. در نهایت رئیس جمهور اختیارات خود را در بخش آسیب‌های اجتماعی به شهردار تهران تفویض کرد تا با ایجاد هماهنگی بین دستگاه ها امور را جلو ببرد و بر اقدامات صورت گرفته، نظارت داشته و گزارشات را به صورت دوره ای به ریاست جمهوری ارائه دهد.

توکلی زاده با بیان اینکه بر اساس اصل ۱۲۷ هیات وزیران و رئیس جمهور می توانند بخشی از مسئولیت های خود را بر عهده نمایندگان ویژه بگذارند و از گذشته نیز سابقه داشته اما بسیار محدود بوده، گفت: با اعتمادی که رئیس جمهور به شهردار تهران دارد، این مسئولیت بر عهده شهردار گذاشته شد. روش شهرداری تهران به شکل قرارگاهی به ثمر رسید و مورد اعتماد رئیس جمهور قرار گرفت تا مسئولیت ها واگذار شود و شهردار تهران با دست بازتر و سهولت بیشتر مسئولیت ها را انجام دهد.

وی با تأکید بر اینکه این موضوع به معنای مداخله در وظایف سایر دستگاه ها نیست، یادآور شد: نهادها بر اساس شرح وظایف خود موظفند به موارد محوله عمل کنند و با واگذاری این اختیار، دست شهرداری بازتر خواهد بود تا بتوانیم موضوعات را راحت تر حل کند. هر زمانی نیاز باشد که تغییراتی در آیین نامه هایی که ممکن است دست و پاگیر باشند، لحاظ شود با پیگیری از کمیسیون های مربوطه پیگیری کنیم تا امور تسهیل شود.

معاون شهردار تهران همچنین تصریح کرد: در شرح وظایف معاونت اجتماعی طبق مصوبه شورا، این موارد جزء تکالیف ماست. شورای شهر با دغدغه ای که در راستای کاهش آسیب های اجتماعی دارد برنامه مفصلی تصویب و بودجه خوبی را مشخص کرده تا شهرداری به تکالیف خود عمل کند؛ با اختصاص این بودجه در کنار محول شدن اختیارات ریاست جمهوری به شهردار تهران می توان گفت که قرارگاه اجتماعی با انرژی و استحکام بیشتری فعالیت خود را انجام خواهد داد و شاهد یک تحول در حوزه آسیب های اجتماعی خواهیم بود و در مسیر از بین بردن آسیب ها پیش خواهیم رفت.

نماینده ویژه ریاست جمهوری «شغل» محسوب نمی شود

واکنش سخنگوی شهرداری به ادعای دوشغله‌شدن زاکانی

همچنین محمدخانی سخنگوی شهرداری تهران نیز در صفحه خود در فضای مجازی با رد ادعای برخی از رسانه ها مبنی بر دوشغله شدن شهردار تهران نوشت:

«لطفا دروغ نگویید

دستیاری ویژه انتقال اختیارات قانونی رئیس جمهور به شهردار تهران در راستای کمک دولت به مدیریت شهری پایتخت برای حل آسیب های اجتماعی است. شغل جدید نیست.

همه این تلاش های قانونی، اجرایی و میدانی در حوزه آسیب های اجتماعی برای جبران ترک فعل ها و اهمال کاری های دولت و شهرداری مورد حمایت همین شبه رسانه هاست. اگر برای حل مشکل مردم و اصلاح چهره پایتخت از این قدم ها حمایت نمی کنید حداقل سنگ اندازی نکنید.»

براساس گزارش پایگاه خبری شهر، هیات وزیران به استناد اصل یکصد و بیست و هفتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به منظور تقویت هماهنگی میان دستگاه‌های اجرایی ذیل قوه مجریه و همکاری نهادهای مردمی و سایر نهادهای مرتبط با مدیریت آسیب‌های اجتماعی (حاشیه نشینی مفاسد اخلاقی معتادان به ویژه معتادان متجاهر کودکان کار و خیابان متکدیان و خانواده های آنها) در شهر تهران علیرضا زاکانی را طی زمان تصدی شهرداری تهران به عنوان نماینده ویژه رئیس جمهور در امور مدیریت آسیب های اجتماعی در شهر تهران منصوب کرد.

انتهای پیام

مرتبط نوشته ها

تلویزیون شهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *