نقاشی‌های بیژن نعمتی‌شریف پس از ۲۰ سال روی دیوار رفت

فهرست مطالب

نقاشی‌های بیژن نعمتی شریف، هنرمند فقید نقاش، مجسمه‌ساز و عروسک‌ساز پس از ۲۰ سال در گالری‌فر به نمایش درآمد. این نمایشگاه تا جمعه چهارم اسفند برپاست.

به گزارش آرونو به نقل از روابط عمومی این نمایشگاه، روزبه نعمتی شریف، فرزند این هنرمند فقید گفت: بیژن نعمتی شریف، پیش از آن که به صورت جدی وارد عرصه عروسک‌سازی و مجسمه‌سازی شود، نقاشی می‌کرد، اما در مقطعی به صورت حرفه‌ای نقاشی نکرد و دوباره در دهه ۶۰ به شکل حرفه‌ای نقاشی را آغاز کرد و چهار دوره متفاوت نقاشی را تجربه کرد و هیچ‌وقت نخواست که بنا به پسند گالری‌دار و پسند روز نقاشی بکشد و خیلی آزادانه نقاشی کشید و آثاری فراتر از زمان خود را خلق کرد.
او افزود: بیژن نعمتی شریف دنیای خاص خودش را داشت و دو وجه تلخی و طنز در آثار او نمود خاصی دارند و به نوعی نقاشی‌هایش بـا عـروسک‌هـا و مجسمه‌هایش ارتباط تنگاتنگی دارد. نقاشی‌های دو مجموعه آخر او فضایی پست مدرنیستی و فضایی اکسپرسیونیستی دارند و با این که نقاشی‌های این نمایشگاه از دو مجموعه انتخاب شده‌اند اما هر یک از آثار، مستقل هستند.

شریف ادامه داد: در این نمایشگاه مجموعه‌ای از ۱۴ نقاشی از دو مجموعه آخر پدرم از میان ۱۰۶ نقاشی انتخاب کرده‌ایم و به نمایش گذاشته‌ایم. چون پدرم روی آثار و نمایشگاه‌هایش عنوان نمی‌گذاشت، تصمیم گرفتیم که نام خاصی برای این نمایشگاه انتخاب نکنیم. او معتقد بود که انتخاب نام موجب می‌شود تا ذهن بیننده هدایت شود و اجازه کشف اثر از او دریغ شود.
او افزود: بیژن نعمتی شریف این نقاشی‌ها را در فاصله‌ی سال‌های ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۸۲ خلق کرده است. او در زمان حیاتش مجموعه‌ای از نقاشی‌هایش را در گالری، آریا و آبان به نمایش گذاشت و پس از درگذشتش تاکنون تعدادی از نقاشی‌هایش به حراجی‌ها راه یافته‌اند و برخی از نقاشی‌ها و مجسمه‌هایش در قالب نمایشگاه گروهی به نمایش درآمده‌اند و این نخستین نمایشگاه نقاشی انفرادی او پس از درگذشتش است. ۲۰ سال از  برپایی آخرین نمایشگاه نقاشی انفرادی او می‌گذرد. البته پیش از برپایی این نمایشگاه مجموعه‌ای از مجسمه‌های او را در قالب نمایشگاه انفرادی به نمایش گذاشته‌ایم.
روزبه نعمتی شریف ادامه داد: این نمایشگاه را با هدف آشنا شدن نسل جوان با جهان نقاشی‌هایم برپا کردیم و نمایشگاه تنها جنبه نمایشگاهی دارد و نقاشی‌ها جز مجموعه شخصی خانواده محسوب می‌شوند. سال آینده قصد داریم همزمان با انتشار کتاب مجموعه آثار پدرم که شامل، نقاشی، مجسمه و عروسک‌های نمایشی او است، نمایشگاه بزرگی از آثار او ترتیب دهیم.

نقاشی‌های بیژن نعمتی‌شریف پس از ۲۰ سال روی دیوار رفت

نقاشی‌های بیژن نعمتی‌شریف پس از ۲۰ سال روی دیوار رفت

نقاشی‌های بیژن نعمتی‌شریف پس از ۲۰ سال روی دیوار رفت

بیژن نعمتی شریف متولد قائم شهر و فارغ التحصیل مجسمه‌سازی از دانشگاه تهران بود. شرکت در چندین نمایشگاه انفرادی و نماشگاه‌های گروهی، برگزیده چهارمین دوسالانه مجسمه‌سازی تهران، شرکت در دومین دوسالانه بین‌المللی پکن، عضویت در انجمن هنرمندان مجسمه ساز ایران از جمله فعالیت‌های او به شمار ‌می‌روند.

نعمتی شریف طراحی و ساخت عروسک‌های ۵۸ پروژه نمایشی و غیرنمایشی برای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، صدا و سیما و… را در کارنامه فعالیت‌های خود ثبت کرده است.

بیژن نعمتی شریف سابقه تدریس در مجتمع دانشگاهی هنر، دانشگاه تهران، دانشکده تئاتر و سینما، دانشکده سوره و دانشگاه آزاد را در کارنامه خود دارد. این هنرمند در سال ۱۳۹۱ پس از یک دوره طولانی بیماری درگذشت.

این نمایشگاه تا چهارم اسفند در گالری فر واقع در خیابان فرشته، خیابان بیدار، پلاک ۱۷ میزبان علاقمندان است.

انتهای پیام

مرتبط نوشته ها

تلویزیون شهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *