نظارت بر نحوه نگهداری فرزند خوانده‌های بیمار پس از ترخیص از بهزیستی

فهرست مطالب

رییس سازمان بهزیستی کشور ضمن اشاره به برنامه «آغوش سیمرغ» درخصوص فرزندخواندگی فرزندان دارای بیماری خاص گفت: برای اولین بار۴۰۰ خانواده از اقصی نقاط کشور در این رویداد حضور می‌یابند. این در حالیست که رویکرد جدیدی برای توسعه سخت افزاری و نرم افزاری جهت صیانت، مراقبت و پساترخیص این فرزندان اندیشه شده است.

به گزارش آرونو ، علی‌محمد قادری در نشستی خبری، ضمن گرامیداشت هفته بهزیستی اظهار کرد: در هفته بهزیستی و در آستانه روز بهزیستی قرار داریم که شعار امسال برای مردم «برای به‌زیستن» است.

وی افزود: سازمان بهزیستی در دولت مردمی و در امتداد تلاشهای صورت گرفته از ابتدای انقلاب تاکنون توانسته بیش از ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار نفری را به عنوان مخاطب خود تحت پوشش قرار دهد و ۱۶۱ ماموریت سازمانی داشته است.

در ادامه این نشست چهار نفر از خانواده‌های فرزندپذیر دارای بیماری خاص از فرایند فرزندخواندگی سخن گفتند و در ادامه رییس سازمان بهزیستی کشور درخصوص فرزندخواندگی فرزندان دارای بیماری خاص و با اشاره به برنامه «آغوش سیمرغ» گفت: برای اولین بار در کشور ۴۰۰ خانواده از اقصی نقاط کشور در این رویداد حضور یافته و فرزندان بیمار بهزیستی را به عنوان فرزندخوانده پذیرش می‌کنند.

وی ادامه داد: قرار است سازمان بهزیستی حوزه اداره کل کودکان و نوجوانان را توسعه دهد. همچنین رویکرد جدیدی برای توسعه سخت افزاری و نرم افزاری جهت صیانت و مراقبت و پساترخیص این فرزندان اندیشه شده است. این موضوع را با قوت و جدیت پیگیری می‌شود. در انتظار جلسه فردا خواهیم بود که با حضور دولتمردان و مسئولان کشور برگزار خواهد شد.

ساماندهی امور کودکان کار و معتادان و متکدیان به شهرداری تهران واگذار می‌شود؟

بهزیستی قانونا مسئول رسیدگی به این دسته از افراد است

قادری در ادامه این نشست در پاسخ به آرونو در خصوص واگذاری امور ساماندهی متکدیان، کودکان کار ومعتادان به شهردار تهران به عنوان نماینده ویژه رییس جمهور و نظر بهزیستی در این باره؟ اینطور توضیح داد: اطلاع خاصی ندارم؛ از نظر جنبه حقوقی و حقیقی باید ببینیم اگر قرار است این موضوع در هیات دولت مطرح شود آیا در پهنه شهرداری تهران خواهد بود.

رییس سازمان بهزیستی کشور در بخش دیگری از توضیحات خود یادآور شد: تا خبر رسمی و متقنی را در دایره مصوبات هیات دولت نداشته باشیم قابلیت اتکا و استناد را ندارد. ما استقبال می‌کنیم از اینکه دستگاه‌های همکار (۱۵ دستگاه داریم و شهرداری نیز یکی از دستگاه‌ها است) که قانونگذار آنها را مکلف کرده است، در کنار سازمان نسبت به وظایف قانونی، مسیر را طی کنند. ان شاءالله در تهران نیز طبق وفاقی که حدس زده می‌شود که به لحاظ حقیقی یا حقوقی مسئولیتی به شهردار تهران سپرده شود، این موضوع هم اندیشی خواهد شد اما اینکه مسئولیتی از دستگاهی به نام سازمان بهزیستی سلب شود، در اختیارات یک فرد نیست. ما اختیارات قانونی داریم و قانون مشخص کرده که دستگاه‌ها طبق نظامات و قوانین بالادستی به احکام دائمی کشور و احکام برنامه، موضوعات را پیگیری کنند.

نظارت بر تخلفات مراکز نگهداری؛ رسیدگی به شکایات مردمی ظرف ۷۲ ساعت

«پلیس اطفال»، همچنان در حال پیگیری در کمیسیون قضایی مجلس

به گزارش آرونو ، رییس سازمان بهزیستی کشور همچنین درباره نظارت بر تخلفات مراکز نگهداری تصریح کرد: بیش از ۲۰۰ دستورالعمل برای نظارت وجود دارد؛ این سازمان با دقت و مراجع مردمی و شماره ۱۴۸۰ بیش از ۶۵ هزار تماس در ۲۱ ماه خدمت داشته که در کمتر از ۷۲ ساعت رسیدگی شده است.

قادری درخصوص طرح پلیس اطفال نیز اعلام کرد که این لایحه در کمیسیون قضایی مجلس در حال پیگیری است و سازمان بهزیستی و دیگر دستگاه‌ها نقش مشورتی دارند؛ پس از تکمیل این لایحه در کمیسیون‌های مربوط ، در زمان کوتاهی قطعا به نتیجه خواهد رسید.

ثبت‌نام بیش از ۱۴۰ هزار خانواده تحت پوشش بهزیستی در سامانه نهضت ملی مسکن

رئیس سازمان بهزیستی کشور درباره اقدامات در حوزه مسکن افزود: افق ما رسیدن به ۱۶۰ هزار واحد مسکونی است؛ تا کنون بیش از ۱۴۰ هزار خانواده در سامانه نهضت ملی ثبت نام کردند که باید فرآیند آن طی شود و بهزیستی در این مسیر در کنار جامعه هدف بوده است.

به گفته وی، بیش از ۳۲ هزار واحد در این دولت تحویل داده شده است.

وی اضافه کرد: برای افراد دارای معلولیت، سازمان بهزیستی آئین چهارده هزارمین واحد مسکونی را برای خانواده‌های دارای دو عضو معلولیت برگزار خواهد کرد که در یکی از استان‌ها با حضور مقامات کشوری برگزار می‌شود.

ایجاد بیش از ۸۷ هزار شغل برای مددجویان

وی با اشاره به حوزه اشتغال تصریح کرد: در سال ۱۴۰۱ تکلیف قانونی ما ایجاد ۶۵ هزار شغل است که خوشبختانه با اقدامات صورت گرفته بیش از ۸۷ هزار شغل ایجاد شد.

ادامه دارد 

مرتبط نوشته ها

تلویزیون شهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *