نصب ۶ ایستگاه جدید سنجش آلودگی هوا در پایتخت/ تجربه ۱۷۰ روز هوای نامطلوب طی سال گذشته

فهرست مطالب

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوا با اشاره به اینکه آلودگی هوا یکی از ملموس‌ترین معضلات شهرها و کلانشهرها است، گفت: شهروندان تهرانی سال گذشته ۱۷۰ روز هوای نامطلوب را تجربه کردند.

دکتر سیدمحمدمهدی میرزایی قمی در گفت و گو با آرونو همزمان با سی‌امین سالگرد تأسیس شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، این شهر را به عنوان شهری پیشرو در مقابله با آلودگی هوا نام برد و اظهارکرد: آلودگی هوا با توجه به آثار و پیامدهای زیانباری که دارد به یکی از ملموس‌ترین معضلات بسیاری از شهرها و کلانشهرهای ایران و جهان از جمله تهران تبدیل شده است.

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با اعلام اینکه این چالش محیط زیستی در پایتخت طی سال‌های اخیر با توجه به ازدیاد وسایل نقلیه موتوری، رشد جمعیت، توسعه صنعتی، افزایش مصرف سوخت و تغییرات اقلیمی از اهمیت بیشتری برخوردار شده است، افزود: سیاست‌های کاهش آلودگی هوا، یک استراتژی برد-برد برای کاستن از بار بیماری‌های ناشی از آلاینده‌ها و مقابله با تغییرات آب و هوایی است.

وی ضمن بیان اینکه تغییرات اقلیمی و گرمایش کره زمین، منجر به افزایش تولید آلاینده ثانویه ازن شده از سوی دیگر کاهش میزان نزولات جوی و گسترش خشکسالی، وقوع توفان‌های گرد و خاک را در پی داشته است که در سال‌های اخیر به مهمان ناخوانده بسیاری از مناطق کشور از جمله تهران تبدیل شده‌اند، تصریح کرد: شهروندان تهران در سال گذشته، ۱۷۰ روز نامطلوب از نظر کیفیت هوا را تجربه کردند.

میرزایی قمی ادامه داد: طی سال گذشته افزایش وقوع توفان‌های گرد و خاک و هجوم ریزگردها در ماه‌های گرم و خشک، کیفیت هوای نامطلوبی را برای شهروندان تهران رقم زد. در ماه‌های سرد سال نیز عدم تهویه مناسب جو و وقوع پدیده وارونگی دما، شرایط را برای تجمع و تشدید غلظت آلاینده‌های ناشی از منابع متحرک به‌ویژه وسایل نقلیه دیزلی به عنوان عامل اصلی انتشار ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون فراهم آورد.

وی یادآور شد: سال گذشته در تهران، ۲۵ روز مدارس و در برخی روزها علاوه بر مدارس، ادارات دولتی به دلیل تشدید آلودگی هوا، تعطیل یا غیر حضوری شدند. این شرایط پیامدهای جدی و جبران‌ناپذیری به اقتصاد، بهره‌وری نیروی کار، تحصیل دانش‌آموزان و دانشجویان و افزایش هزینه‌های بهداشتی و درمانی برجای می‌گذارد.

مدیرعامل شرکت کنترل ترافیک با تأکید بر اینکه علاوه بر یک ایستگاه جدید که در دهه مبارک فجر ۱۴۰۰ نصب شد، شش ایستگاه دیگر نیز به سیستم پایش آلاینده‌های هوای پایتخت افزوده خواهند شد، گفت: این ایستگاه‌ها که از طریق نهادهای بین‌المللی و بر اساس به‌روزترین استانداردهای جهانی تهیه شده‌اند، شامل سه ایستگاه جدید در سه محل جدید و نوسازی سه ایستگاه قدیمی این شرکت هستند که این تعداد در این دوره مدیریت شهری، معادل یک سوم تعداد کل ایستگاه‌هایی است که طی ۳۰ سال گذشته و در ادوار گذشته مدیریت شهری به بهره‌برداری رسیده بود.

میرزایی قمی در پایان با بیان اهمیت و ضرورت شناسایی دقیق منابع انتشار آلاینده‌ها اعم از گازی و ذرات معلق و تحلیل و برآورد سهم هر یک از آن‌ها در تولید و انتشار آلاینده‌ها همچنین ارائه سیاست‌ها و راهکارهای مدیریت و کاهش آلودگی هوا که از برنامه‌های اصلی این شرکت است، تصریح کرد: تمام توان خود را به کار گرفته‌ایم تا با به‌کارگیری راهکارهای علمی و آزموده شده، گام‌های مؤثری در جهت کاهش و کنترل آلاینده‌ها و افزایشی کیفیت و هوا و ارتقای و بهبود سلامت شهروندان تهران برداریم.

انتهای پیام

مرتبط نوشته ها

تلویزیون شهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *