نحوه تعیین عوارض پسماند تغییر می‌کند

|

فهرست مطالب

معاون شهرسازی، خدمات شهری و امور بحران مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران گفت: بر اساس طرح جامع مدیریت پسماند، پیمانکاران متعدد در این حوزه تجمیع خواهند شد و در نهایت ۹ پیمانکار برای ۹ پهنه مدیریت پسماند در شهر تهران خواهیم داشت.

به گزارش آرونو ، رضا بصیری با بیان اینکه مهمترین پروژه در چهار سال اخیر که بزرگترین طرح مرکز به لحاظ مقیاس مالی و فنی است، طرح جامع مدیریت پسماند است، اظهار کرد: سازمان مدیریت پسماند و معاونت خدمات شهری شهرداری تهران بهره‌بردار، مرکز مطالعات کارفرما و شرکت سبزاندیش پایش نیز مجری این طرح بودند.

معاون شهرسازی خدمات شهری و امور بحران مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران با اعلام اینکه این طرح مطالعاتی سال ۹۷ از طریق فراخوان عمومی آغاز شد، خاطرنشان کرد: پیش از این و در حدود ۲۷ سال گذشته طرح جامع در حوزه پسماند نداشتیم و وضعیت نابسامان بود.

وی با بیان اینکه طرح جامع مدیریت پسماند چند خروجی مهم داشت، تصریح کرد: لایحه از سوی شهرداری در اوایل اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ مصوبه شورای اسلامی شهر را دریافت کرد و مصوبه به شهرداری ابلاغ شد و در حال حاضر سازمان مدیریت پسماند به سمت اجرایی شدن طرح پیش می‌رود.

بصیری با تأکید بر اینکه مهمترین خروجی طرح، اصلاح نظام پیمانکاری پسماند است، یادآور شد: پیمانکاری پسماند وضعیت آشفته‌ای دارد و شاهد تعدد پیمانکاران در سطح نواحی و مناطق در پسماند خشک و تر هستیم که با توجه به این موضوع، به سمت تجمیع پیمانکاران بر اساس پهنه‌بندی شهر تهران رفتیم که در نهایت ۹ پهنه تعریف شد و قرار شد ۹ پیمانکار تجمیعی داشته باشیم تا وضعیت در این بخش ساماندهی شود.

وی ادامه داد: خروجی دوم این طرح، نظام جمع آوری پسماند بوده است؛ در حال حاضر در سطح شهر بین ۴۰ تا ۵۰ هزار مخزن وجود دارد که پسماند از این مخازن جمع‌آوری و در نهایت به سایت آرادکوه منتقل می‌شود؛ در طرح جامع پسماند، اصلاحات صورت گرفت و قرار است تا حد بسیار زیادی، مخازن از سطح شهر تهران جمع‌آوری و مخازن هوشمند که قابلیت توزین زباله و تعرفه‌گذاری عوارض پسماند به صورت بهینه و واقعی را دارد، جایگزین شود.

معاون شهرسازی، خدمات شهری و امور بحران مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران با بیان اینکه خروجی مهم دیگر این طرح، وصول عوارض بود، گفت: عوارض به صورت سالیانه از طریق فیش و بر اساس متراژ ملک برای شهروندان تعیین می‌شد، اما بر اساس طرح جامع مقرر شد که صدور فیش بر اساس میزان دورریز خانوار انجام شود و دستورالعمل مشخصی برای آن تهیه شد.

بصیری، خروجی دیگر طرح را ساماندهی وضعیت غیر رسمی پسماند و زباله‌گردی عنوان کرد و افزود: در این زمینه دستورالعملی مشخص شد تا بتوانیم بخش غیررسمی پسماند را مدیریت کنیم.

وی در ادامه یادآور شد: جلب مشارکت مردمی و عمومی در بهینه سازی فرآیند مدیریت پسماند و بهینه‌سازی فرآیند مدیرت پسماند در سایت آراد کوه و تولید کمپوست و فرآیند دفن از جمله خروجی‌های این طرح بود که به نتیجه رسیدیم زباله‌سوز گزینه بهینه‌ای نیست و باید از آن فاصله بگیریم.

بنا براعلام سایت شهر، معاون شهرسازی، خدمات شهری و امور بحران مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران  با بیان اینکه هوشمندسازی حوزه مدیریت پسماند نیز در طرح جامع مورد توجه قرار گرفت، تصریح کرد: این طرح توسط سازمان مدیریت پسماند در حال پیگیری و اجراست که در افق ۲۰ ساله به نتیجه می‌رسد.

انتهای پیام

مرتبط نوشته ها

تلویزیون شهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *