«منهای ۲»، تقلایی برای زندگی 

فهرست مطالب

آرونو /اصفهان «اگر به شما بگویند یک هفته بیشتر فرصت زندگی کردن ندارید، چه می‌کنید؟ زندگی را رها کرده یا به سراغ کارهای نکرده و آدم‌هایی می‌روید که ندیده‌اید؟ ما بسیاری از فرصت‌ها را به بهانۀ وقت بسیار، ازدست‌داده و زمانی متوجه می‌شویم که دیگر فرصتی نمانده است.»

این را مجید عبد یزدان، کارگردان نمایش «منهای ۲» می‌گوید که معتقد است: مفهوم مرگ یکی از دغدغه‌های هر انسانی است و نمایشی که او به صحنه برده است، مخاطب را به فکر دراین‌باره وامی‌دارد.

این کارگردان در گفت‌وگو با آرونو بیان کرد: خواندن نمایشنامه، جزو تفریحات من است و هنگامی‌که نمایشنامه «منهای ۲» نوشتۀ «ساموئل بنشتریت» را برای اولین بار خواندم، خلق کمدیِ موقعیت را در ذهن خود، تصویرسازی کرده و اقدام به دراماتیک کردن متن و آماده‌سازی آن برای اجرا کردم. 

کارگردان نمایش «منهای ۲» با بیان اینکه مفهوم این نمایشنامه «منهای ۲»، جهان‌شمول است و تک‌تک شخصیت‌های آن، مشکل هویت و خانواده دارند و درعین‌حال نشان‌دهندۀ ارزش خانواده در استمرار امید به زندگی است، افزود: داستان این نمایش دربارۀ دو مردی است که در حال سپری کردن آخرین هفته از روزهای زندگی‌شان بوده و برای رسیدن به زندگیِ نکردۀ خود، تصمیم می‌گیرند که از بیمارستانی که در آن بستری هستند، فرار کنند؛ در این مسیر موانعی نیز بر سر راه آن‌ها قرار می‌گیرد. 

عبد یزدان با اشاره به اینکه مخاطبان این نمایش به‌صورت تخصصی، سنین ۱۸ سال به بالا و افرادی هستند که با دغدغه‌های اجتماعی دست‌وپنجه نرم می‌کنند، به بخشی از مشکلات و چالش‌های هنرمندان حوزه نمایش نیز اشاره کرد و توضیح داد: ازجمله مشکلات هنرمندان این حوزه، کمبود سالن است؛ درحالی‌که ساختن یک پلاتوی ۹۰ نفره کار چندان دشواری نیست اما شهرداری اقدامی برای ساخت آن نمی‌کند. این موضوع را اشاره می‌کنم که اگرچه مجوزِ من از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای اجرای نمایش «منهای ۲» تا نهم اسفندماه است اما سالن تا ۴ اسفند بیشتر به من اجازۀ اجرا نمی‌دهد! این در حالی است که ما برای این نمایش ۶ ماه تمرین کرده‌ایم، اما بیشتر از ۱۰ شب، فرصت اجرای آن را نداریم! 

«منهای ۲»، تقلایی برای زندگی 

او در خصوص فضای حمایتی هنرمندان از یکدیگر نیز اظهار کرد: من خود را عضو کوچکی از جامعۀ هنری می‌دانم.دوستان هنرمند ما برای این کار کمک بسیاری کرده و حمایت خود را از ما دریغ نکردند درصورتی‌که در گذشته این‌چنین نبود. امروزه حمایت هنرمند از همکار خود رواج بیشتری پیداکرده و فضا نسبت به گذشته بهتر و بازتر شده است. 

عبدیزدان ادامه داد: من شخصاً هرروز به مرگ فکر می‌کنم و این به معنای افسردگی نیست؛ بلکه مرگ و اینکه چه زمانی این اتفاق بیفتد یک مفهوم همیشگی است، و هستند افرادی که از این اتفاق، خوشحال و یا ناراحت می‌شوند، اما اینکه چه‌کارهایی را در حال حاضر باید انجام دهم، برای من جالب بوده است. من همیشه مفهوم زندگی و مرگ را مانند جبر و اختیار در زندگی خود حفظ کرده و اطمینان دارم که دغدغۀ بسیاری از مردم نیز هست. 

کارگردان نمایش «منهای ۲» در خصوص هدف خود از اجرای این نمایش بیان کرد: هنگامی‌که نمایش به اتمام می‌رسد، یکسری افکار در ذهن مخاطب جرقه می‌زند، ما نیز سعی بر خردورزانه بودن این نمایش را داشتیم و درواقع هدف من از اجرای نمایش «منهای ۲» نیز همین بود که تا حدودی به آن دست یافته‌ام.

او اضافه کرد: در این نمایش، علی رمضانیان، امیر لاچیانی، مهدیس قابضی، محسن بندی، شیوا اسدی زاده، یاسین اروجی و مجیدعبدیزدان به ایفای نقش پرداخته‌اند. همچنین مهبد صادقی و نگین زینعلی به‌عنوان مدیران صحنه، و کیان ممتاز، میترا آتشی و محسن هارونی دستیاران صحنه هستند. ضمن اینکه شیما مشگل گشا طراح گریم است و شیما برنا نیز به‌عنوان منشی صحنه در این نمایش حضور دارند. 

به گزارش آرونو ، نمایش «منهای دو» تا ۴ اسفندماه هر شب ساعت ۱۹:۰۰ در سالن تماشاخانۀ ماه، در عمارت سعدی اصفهان به روی صحنه است و علاقه‌مندان می‌توانند برای تهیه بلیت این نمایش به سایت گیشه ۸ مراجعه کنند. 

«منهای ۲»، تقلایی برای زندگی 

انتهای پیام

مرتبط نوشته ها

تلویزیون شهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *