مصرف دخانیات چه تاثیری بر مادران باردار و جنین دارد؟

|

فهرست مطالب

به گزارش خبرگزاری مجله آرونو و به نقل از وبدا، سلمه دادگر اظهار کرد: آمارها نشان داده اثرات مصرف دخانیات توسط مادر باردار بر نوزاد می‌تواند منجر به اختلالات و ناهنجاری‌های جنین مثل بیماری‌های قلبی، شکاف کام و لب و اختلالات سیستم گوارشی مانند بسته بودن مقعد و گاهی باز بودن دیواره شکم شود.

وی افزود: در مادران مصرف کننده دخانیات، این احتمال وجود دارد که جفت سر راهی به وجود آید، یعنی به جای قرار گرفتن جفت بالا و در دیواره‌های رحم، روی دهانه رحم قرار می‌گیرد، که این امر با خطر افزایش خونریزی همراه خواهد بود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد عارضه بسیار خطرناک مصرف دخانیات مادر در دوران جنینی را جدا شدن جفت قبل از زایمان اعلام و تصریح کرد: در این شرایط خطر افت ضربان قلب، خونریزی‌های شدید و نیز از بین رفتن جنین در داخل شکم وجود دارد که می‌تواند برای سلامت مادر هم خطرناک باشد، همچنین طبق تحقیقات به عمل آمده، افزایش فشارخون و نیز مسمومیت‌های دوران بارداری در زنان مصرف کننده، دیده شده است.

دادگر با بیان اینکه مرگ‌های ناگهانی نوزادی و خطر ابتلای نوزاد در آینده، در مادران مصرف کننده دخانیات بیشتر خواهد بود، اضافه کرد: مادران مصرف کننده دخانیات ممکن است دچار زایمان زودرس و انقباضات رحمی قبل از هفته سی و هفتم بارداری و نیز پاره شدن کیسه آب شوند.

وی ادامه داد: در این شرایط عفونت‌های بالا رونده به داخل رحم و نیز عوارض جدی بر سلامت نوزاد وارد می‌شود که نوزاد ممکن است نیاز به NICU داشته باشد، حتی وزن این نوزادان کمتر از میزان طبیعی خواهد بود، همچنین زایمان زودرس در مادران مبتلا به دیابت، با افزایش مایع دور جنین، کیسه آب پاره شده و زایمان زودرس و نیز تولد نوزاد درشت اتفاق خواهد افتاد.

فلوشیپ پریناتولوژی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطرنشان کرد: اختلالات رشدی، رفتاری و خلقی از جمله اختلالات یادگیری، شناختی، ADHD می‌تواند از عوارض مصرف دخانیات در مادران مصرف کننده باشد که در آینده خانواده‌ها را دچار مشکل می‌کند.

دادگر گفت: بعضی عوارض مصرف دخانیات با ختم بارداری، بهبود می‌یابند از آن جمله زایمان زودرس و مسمومیت‌های بارداری در صورتی که درمان به موقع و داروهای مناسب تجویز شود عارضه‌ای به وجود نمی‌آورد، همچنین برخی اختلالات ناهنجاری مانند شکاف کام و لب، بسته بودن مقعد که با جراحی نیز قابل درمان است، اما بعضی نقایص قلبی- عروقی و اختلال در شریان‌های ریوی، قابل درمان نیست.

وی اضافه کرد: مادران سیگاری قبل از اینکه اقدام به بارداری کنند، مصرف دخانیات را ترک کنند، چراکه پاک شدن بدن از دخانیات نیاز به زمان دارد و زندگی خود را به سمت تغذیه سالم‌تر و زندگی بهتر هدایت کنند تا فرزندی سالم داشته باشند.

فلوشیپ پریناتولوژی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: مصرف دخانیات در زنان علاوه بر کاهش میزان باروری، خطر مرگ یا سقط جنین، از سه ماهه اول دوران بارداری را نیز افزایش می‌دهد.

مرتبط نوشته ها

تلویزیون شهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *