مردم از طولانی شدن روند دادرسی گلایه دارند

|

فهرست مطالب

به گزارش خبرگزاری مجله آرونو و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دیوان عالی کشور، حجت‌الاسلام محمدجعفر منتظری در جلسه هیئت عمومی با اشاره به ایام پر خیر و برکت و باعظمت ذی‌الحجه با نقل حدیثی از پیامبر اکرم (ص) درباره عظمت دهه اول این ماه اظهار کرد: «مَا مِنْ أَیَّامٍ أَزکَی عِندَ الله تعالی وَ لاَ أعظَمَ أجراً مِن [فی ‏] خَیرٍ مِنْ عَشْرَ اْلأضْحَی قِیلَ وَ لاَ الْجِهَادُ فِی سَبِیلِ اللهِ، قَالَ ۹ وَ لاَ الْجِهَادُ فِی سَبِیلِ اللهِ إلاَّ رَجُلٌ خَرَجَ بِمَالِهِ وَ بِنَفْسِهِ ثُمَّ لَمْ یَرْجِعْ مِنْ ذَلِکَ بِشَی‌ءٍ»، «پاک‌ترین و پرارج‌ترین روزها نزد خداوند، دهه اول ماه ذی‌الحجه است. سوال می‌شود آیا جهاد در راه خدا هم‌تراز آن به‌شمار می‌رود؟ می‌فرمایند: خیر، مگر این‌که مجاهد جان و مال خود را فی سبیل الله تقدیم نماید.»

وی افزود: اگر بررسی کنید می‌بینید که از همان اولین ساعات شب اول تا روز عید در ماه ذی‌الحجه اعمال و ادعیه و دستوراتی آمده است از اقامه نمازهای مستحبی تا خواندن ادعیه، به‌خصوص به عرفه که می‌رسد اوج عرفان و معرفت الهی است و نقل شده است اگر کسی در شب قدر از مغفرت الهی محروم شود، باید تا عرفه صبر کند که اوج رحمت و عنایات خاص الهی است و اوج عظمتی که پیامبر اکرم (ص) در مورد این ماه فرموده‌اند در عرفه متبلور است و خوشا به حال کسانی که عرفه را در سرزمین عرفات هستند و حال آنکه اگر توفیق آن را نداریم با قرائت دعای عرفه از این فیض بهره‌مند خواهیم شد.

رئیس دیوان عالی کشور با اشاره به انتخابات هشتم تیر گفت: به فرموده مقام معظم رهبری در مراسم سالگرد امام خمینی (ره) حماسه انتخابات مکمل حماسه حضور مردم در مراسم تشییع شهدای خدمت بوده است، امروز کشور ما نیازمند دعا و استمداد از پروردگار متعال است و امید است در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری خداوند متعال زمینه را فراهم کند که انتخابات پرشور، حماسی و افتخارآفرین داشته باشیم.

حجت‌الاسلام منتظری با بیان اینکه نگاه دنیا به انتخابات پیش رو است، اظهار داشت: دشمنان با سرمایه‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی در تلاش هستند سایه یأس را بر سر عده‌ای از مردم بگسترانند و به خیال خام خود جلوی حضور حماسی مردم در انتخابات را بگیرند؛ مردم با حضور حماسی در انتخابات و انتخاب فرد اصلح موجب خواهند شد مسیر انقلاب و اسلام و راه نورانی امام خمینی (ره) تداوم پیدا کند.

وی ادامه داد: بزرگترین شاخص رئیس‌جمهور شهید آیت‌الله رئیسی پیاده‌سازی اهداف و نظرات مقام معظم رهبری بود، ایشان خود را متعهد به تبعیت محض از ولی فقیه می‌دانست و در برابر منویات و اوامر مقام معظم رهبری دغدغه اساسی داشت و به صورت جدی پیگیر مسائل بود.

رئیس دیوان عالی کشور با بیان اینکه مردم از طولانی شدن روند دادرسی گلایه دارند، گفت: مراجعان در ملاقات‌های مردمی گلایه دارند که گاهی رسیدگی به یک پرونده بیش از هفت سال زمان برده است؛ قضات طبق قانون و با تشخیص مصداق، به برخی پرونده‌ها خارج از نوبت رسیدگی کنند تا از آسیب‌های موجود به افراد، در جریان رسیدگی به پرونده کاسته شود.

حجت‌الاسلام منتظری با بیان اینکه باید زمینه کاهش ورودی پرونده را فراهم کنیم، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه مجلس شورای اسلامی در روزهای پایانی خود قرار داشت، طرح اصلاح برخی مواد قانون آئین دادرسی کیفری به سرانجام نرسید، اما در جهت کاهش ورودی پرونده و خدمت به مردم، پیگیر اصلاح این قانون در مجلس جدید خواهیم بود.

وی بر افزایش عملکرد شعب در جهت کاهش تراکم پرونده‌های قضائی و اتخاذ تدابیری در جهت تسریع در رسیدگی به پرونده‌ها و افزایش پرونده‌های مختومه تاکید کرد.

مرتبط نوشته ها

تلویزیون شهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *