لزوم تقویت بخش خصوصی در اقتصاد و شرکت‌های دانش بنیان برای توسعه استان تهران

فهرست مطالب

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران بر لزوم تقویت حضور بخش خصوصی در اقتصاد و شرکت های دانش بنیان برای توسعه استان تهران تاکید کرد.

علاءالدین ازوجی در گفت‌وگو با آرونو ، در تشریح روند تقویت اقتصاد مبتنی بر حضور شرکت های بخش خصوصی و شرکت های دانش بنیان در جهت توسعه استان تهران گفت: در حال حاضر برخی شهرستانها و استانها نسبت به شاخص‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی پایتخت با عدم برخورداری مواجه هستند. در همین راستا در برنامه‌ریزی هفتم توسعه، باید طوری عمل شود که سایر استان ها، پیرامون و یا وابسته به مرکز نشود و در عین استقلال، به شاخص‌های مطلوب دسترسی پیدا کنند.

وی افزود: قطعا استقرار نظام درآمد و هزینه و تمرکز زدایی اقتصادی دو بال توسعه و پیشرفت قلمداد می شوند. در اقتصاد منطقه‌ای منافع حاصل از صرفه جویی در تجمع امکانات را می‌توان به مناطق محروم اختصاص داد و اجرای طرح شهر و منطقه می‌تواند زمینه ساز این موضوع شود.

ازوجی ادامه داد: عدم وابستگی در برنامه هفتم به منابع عمومی، منوط به هدایت‌گری و آینده نگری مناسب است تا تمرکز زدایی نظام درآمد و هزینه به خوبی محقق شود و علاوه بر رشد و توسعه، شاهد رعایت عدالت‌ در بیشتر شاخص‌ها باشیم. بی تردید برنامه‌ موفق باید قابلیت اجرا و یا اثربخشی در سطوح کلان را داشته باشد. آینده‌نگری و کلان‌نگری، دو موضوعی است که موجب رشد فراگیر خواهد شد.

وی تاکید کرد: هزینه‌کرد صرفه جویی ناشی از تجمع نیروی انسانی، مراکز تخصصی و درآمد بالای عمومی و غیر عمومی استان تهران بستر ساز توسعه خواهد بود. بی تردید برخی موضوعات مثل اقتصاد دانش بیان پیشران توسعه خواهد بود. تدوین برنامه با افق ۵ ساله برای مردم، فعالان اقتصادی و برنامه‌ریزان بسیار مهم است و سازمان مدیریت وضعیت موجود و مطلوب آینده را ترسیم خواهد کرد تا با خط مشی ترسیم شده به اهداف توسعه برسیم.

به گفته رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران، از سوی دیگر در برنامه هفتم توسعه عدم دخالت دولت در حوزه اجرا برای حمایت از بخش خصوصی و تقویت نقش دولت به عنوان تنظیم کننده و نظارت در سطوح مختلف ملی و استانی و شهرستانی مورد توجه قرار گرفته است.

انتهای پیام

مرتبط نوشته ها

تلویزیون شهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *