قم و بوشهر رکوردار آلودگی هوا در کشور است/ شاخص کیفی ۱۹ کلانشهر سالم و پاک ثبت شد

|

فهرست مطالب

به گزارش خبرگزاری مجله آرونو، اگر نگاهی به امروز _سه‌شنبه دوازدهم تیر_ بیندازیم، می‌توانیم میزان و شدت آلودگی هوا که بر آسمان شهرهای مختلف گسترده شده است را به‌خوبی حس کنیم، از این‌رو خبرگزاری مجله آرونو به سنجش شاخص کیفی هوا در شهرهای مختلف پرداخته است.

بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور، امروز سنجش کیفیت هوای هیچ‌کدام از شهرها همچون روز گذشته در وضعیت بسیار خطرناک (قهوه‌ای) و بسیار ناسالم (بنفش) قرار ندارد.

در همین راستا، امروز دستگاه سنجش کیفیت هوا در ایستگاه شهرهای قم با شاخص ۱۸۰ و بوشهر با شاخص ۱۷۷، در وضعیت ناسالم برای عموم (قرمز) قرار دارد، در حالی که روز گذشته شهر زاهدان بر مدار قرمز ثبت شد.

قابل توجه است که امروز شرایط کیفی هوای کلانشهرهای اصفهان با شاخص ۱۴۴، شهرکرد با شاخص ۱۰۸، زاهدان با شاخص ۱۳۰ و اراک با شاخص ۱۱۸، در وضعیت هوای ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی) است، اما روز گذشته شهرهای اصفهان، تهران و شهرکرد بر مدار ناسالم (نارنجی) بود.

شایان ذکر است که بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور، کلانشهرهای کرج با شاخص ۸۸، تهران با شاخص ۹۷، بیرجند با شاخص ۵۴، مشهد با شاخص ۵۹، بجنورد با شاخص ۷۵، اهواز با شاخص ۸۸، زنجان با شاخص ۶۲، سمنان با شاخص ۶۵، سنندج با شاخص ۶۴، کرمان با شاخص ۹۱، کرمانشاه با شاخص ۵۹، یاسوج با شاخص ۵۹، همدان با شاخص ۶۲ و یزد با شاخص ۸۳، در وضعیت هوای سالم (زرد) قرار دارد.

لازم به یادآوری است که روز گذشته یازدهم تیر، سنجش کیفیت هوا در شهرهای کرج، بیرجند، مشهد، بجنورد، اهواز، زنجان، سمنان، قزوین، قم، سنندج، کرمان، کرمانشاه، یاسوج، اراک، همدان و یزد، در وضعیت هوای سالم (زرد) ثبت شده بودند.

در همین راستا، سنجش کیفیت هوا در کلان‌شهرهای تبریز با شاخص ۳۷، ارومیه با شاخص ۴۶، اردبیل با شاخص ۲۴، ایلام با شاخص ۳۳ و رشت با شاخص ۴۶، در وضعیت پاک (سبز) قرار دارد، اما روز گذشته شهرهای تبریز، ارومیه، اردبیل، ایلام، بوشهر و رشت، در وضعیت پاک (سبز) ثبت شدند.

به این ترتیب، امروز شرایط کیفی هوای کلان‌شهرهای شیراز، قزوین، گرگان، خرم‌آباد، ساری و بندرعباس ثبت نشده است، به طوری که روز گذشته نیز شهرهای شیراز، گرگان، خرم‌آباد، ساری و بندرعباس بدون داده ثبت بودند.

در نهایت بر اساس داده‌های موجود سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست و مقایسه شاخص کیفی هوا، امروز هیچ‌کدام از شهرها در وضعیت بسیار خطرناک (قهوه‌ای) و بسیار ناسالم (بنفش) ثبت نشدند، اما دو شهر ناسالم (قرمز)، چهار شهر ناسالم (نارنجی)، تعداد ۱۴ شهر سالم (زرد)، پنج شهر پاک (سبز) و شش شهر بدون داده ثبت شدند، در حالی که روز گذشته یک شهر ناسالم (قرمز)، سه شهر ناسالم (نارنجی)، تعداد ۱۶ شهر سالم (زرد)، شش شهر پاک (سبز) و پنج شهر بدون داده ثبت بودند.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است.

مرتبط نوشته ها

تلویزیون شهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *