فرهیختگان هفت کشور پای هفت سین ایرانی می‌آیند / تدارک نوروزی شبکه ۴

|

فهرست مطالب

به گزارش مجله آرونو و به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی شبکه چهار سیما، سال ۱۴۰۲ برای شبکه چهار با طرحی نو و ایده‌ای متفاوت آغاز خواهد شد، طرحی برای معرفی جغرافیا و تاریخ نوروز باستانی، سنتی دیرین که مرزهای ایرانی را درنوردیده و مردمانی از دیارهای دور و نزدیک را با خود همراه و همدل کرده است.

نوروز ۱۴۰۲ برای مخاطبان شبکه چهار سیما، سیمایی جهانی دارد و مهمانانی ویژه از هفت سرزمین متفاوت را در لحظات تحویل سال با آدابی خاص دعوت و میزبانی خواهد کرد.

در این ویژه برنامه که «پیشواز» نام گرفته، شخصیت‌های فرهنگی و شناخته شده کشورمان در حوزه‌های مختلف، راهی هفت اقلیم بهره‌مند از فرهنگ نوروز شده و در نقاط مختلفی از سیطره نوروز، حامل پیام شادباش ایرانیان از آمدن بهار و دعوت از فرهیختگان در دیگر مرزهای جهانی برای حضور در کشورمان می‌شوند.

دوشنبه، بخارا، سمرقند، هرات، لاهور، بمبئی، قونیه و نجف اشرف، مقاصد سفیران فرهنگی ایران هستند و سفرنامه سفیران در قالب هفت مستند از سیطره ایران فرهنگی تصویر می‌شود.

۳۰ دقیقه روایت از انتقال پیام نوروز، قصه‌های آن دیار در مواجه با فرهنگ سبز نوروزی و مناسک اجرای آن و آشنایی با آرا و عقاید اندیشمندان در توقف کوتاه سفیران، دستمایه ساخت این مستندها خواهد بود که در داخل کشور نیز با حضور در هفت شهر و دعوت از هفت شخصیت فرهنگی داخلی پیگیری می‌شود.

پخش این آثار از بیست‌وپنجم اسفندماه مصادف با آخرین پنجشنبه اولین سال قرن جدید آغاز می‌شود و پایان روایت چهاردهم، به میزبانی شبکه چهار در ویژه برنامه تحویل سال این شبکه از مدعوین پیوند می‌خورد و فرهیختگان داخلی و خارجی پای هفت سین ایرانی برنامه «پیشواز» که با اجرای مشترک سونیا پوریامین، محمدجعفر خسروی و ندا سپانلو روی آنتن می‌رود، خواهند نشست.

ویژه برنامه تحویل سال به کارگردانی احمد درویش‌علی‌پور و تهیه‌کنندگی علی زارعان در گروه اجتماعی شبکه چهار تولید می‌شود و طراحی دکور برنامه برعهده پیمان قانع است. این برنامه از اذان مغرب آخرین روز اسفند ماه آغاز شده و تا آغازین دقایق سال ۱۴۰۲، مهمان نگاه بینندگان رسانه ملی خواهد بود.

مرتبط نوشته ها

تلویزیون شهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *