غربالگری ژنتیک خانوارهای دارای ۲ معلول به بالا

فهرست مطالب

معاون پیشگیری از معلولیت‌های سازمان بهزیستی کشور گفت: غربالگری ژنتیک برای خانوارهای دارای ۲ معلول به بالا قبل، حین و بعد از بارداری از اولویت‌های بهزیستی است.

به گزارش آرونو ، افروز صفاری‌فرد معاون پیشگیری از معلولیت‌های سازمان بهزیستی کشور در پنل اول تخصصی گرامیداشت روز جهانی افراد دارای معلولیت با محوریت قانون حمایت از حقوق معلولان و مسئولیت‌های اجتماعی ضمن تبیین و تشریح اقدامات حوزه به انواع غربالگری‌ها اشاره کرد و گفت: غربالگری بینایی کودکان ۳ تا ۶ سال، ۲۵ سال توسط سازمان بهزیستی در حال انجام است به طوری که در حال حاضر بیش از ۵۲ میلیون غربال در سه نوبت صورت گرفته است و از این تعداد ۳۷۰ هزار آمبلیوپی شناسایی و خدمات دریافت کردند.

معاون پیشگیری از معلولیت‌های سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه غربالگری از سال ۱۳۸۴ آغاز شده است، تصریح کرد: تاکنون ۹۲ درصد موالید زنده تحت پوشش قرار گرفتند به طوری که ۱۳ میلیون و ۳۰۰ هزار نوزاد غربال شدند و کودکان تشخیصی از سمعک و کاشت حلزون بهره‌مند شدند. 

به گفته این مقام مسئول، غربالگری ژنتیک برای خانوارهای دارای ۲ معلول به بالا قبل، حین و بعد از بارداری از اولویت‌های سازمان بهزیستی کشور است؛ همچنین با توجه به گران بودن آزمایش‌های ژنتیک به مددجویان خدمات رایگان و به خانواده‌های نیازمند هم کمک هزینه پرداخت می‌شود.

 وی در پایان به آغاز غربالگری پیشگیری از معلولیت سالمندی از ۳ سال گذشته اشاره کرد و یادآور شد: همچنین برنامه پیشگیری و غربالگری اختلالات عصبی ـ شناختی سالمندان به صورت پایلوت در ۲ استان یزد و قزوین در آینده‌ای نزدیک آغاز می‌شود تا بتوانیم خدمات توانبخشی موثری ارائه کنیم.

انتهای پیام

مرتبط نوشته ها

تلویزیون شهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *