«علی مسیو» از اسناد ناموجود ساخته شد

فهرست مطالب

مسعو میر گفت: در حقیقت مستند «علی مسیو» از اسناد ناموجودی ساخته شد. تلاش کردیم از همین اسناد ناموجود با تصویرهایی که بتواند به مفهوم جدیدی از این شخصیت برسد، این فیلم را بسازیم. این فیلم به گونه‌ای ادای دین به وطن و شخصیت گمنام «علی مسیو» است.

مراسم رونمایی و نشست نقد و بررسی مستند تاریخی «علی مسیو» به کارگردانی مسعود میر روز یکشنبه ۸ بهمن ماه در پردیس سینمایی چهارسو توسط گروه سینمایی هنرو تجربه برگزار شد.

به گزارش آرونو به نقل از مشاور رسانه‌ای فیلم ، بعد از نمایش فیلم برای حاضران در سالن شماره دو؛ جلسه نقد و بررسی این مستند با حضور مسعود میر، کارگردان، محمد مقدم، مشاور کارگردان و تدوینگر فیلم و علیرضا محمودی، فیلمنامه نویس و منتقد سینما برگزار شد.

مسعود میر کارگردان فیلم مستند در ابتدای این نشست درباره شکل‌گیری ایده این فیلم یادآور شد: چندین سال پیش که به تبریز سفر کردم، نام «علی مسیو» را شنیده بودم در میان برخی از دوستان آن را مطرح کردم؛ بعدها که آقای مقدم را دیدم، سراغ سوژه را از من گرفت و وقتی متوجه شد، مستند ساخته نشده از من خواست که تولید آن را شروع کنیم. برای من تولید این فیلم به عنوان یک فیلم اولی پراز دردسر بود. سوژه ای داشتیم که شناخته شده نبود و منابع زیادی از آن نداشتیم. علی مسیو بخشی از جنبش پنهان مشروطه بود که تا به حال از آن چیزی ندیده بودم. این مستند را با کمک دوستان و مشورت های آقای محمد مقدم ساختم.

وی افزود: در حقیقت «علی مسیو» از اسناد ناموجودی ساخته شد. تلاش کردیم از همین اسناد ناموجود با تصویرهایی که بتواند به مفهوم جدیدی از این شخصیت برسد، آن را بسازیم. این فیلم به گونه‌ای ادای دین به وطن و شخصیت گمنام «علی مسیو» بود.
در ادامه این نشست محمد مقدم که تدوین فیلم مستند را نیز برعهده دارد، توضیح داد: در پروسه تولید «علی مسیو» روزهای خوبی گذراندیم. خودم به عنوان یکی از عوامل این مستند به جاهای از فیلم نقد دارم اما معتقدم این فیلم در یک جاهایی خیلی خوب پیش رفته و در جاهایی بازمانده است. با همه اوصاف تجربه ساخت «علی مسیو» برایم خوشایند بود. یک کار تیمی بود که با محبت و همدلی پیش رفت. با این که به لحاظ سنی فاصله دو دهه ای با کارگردان دارم اما از او در خلق قصه بسیار آموختم.
علیرضا محمودی، منتقد حاضر در این جلسه نیز عنوان کرد: رویکرد نقادانه به فیلم مستند بیشتر واکنشی است به واقعیت تا فیلم. متن نقد کمتر سعی می‌کند جدا از واقعیت رویداد به عنوان رویدادی سینمایی با فیلم روبرو شود. پیشنهاد استفاده از روش‌های مختلف تقسیم بندی برای رسیدن به ویژگی‌های مشترک و متفاوتی که فیلم با بقیه فیلم‌های هم دوره و  شبیه خود دارد.

وی ادامه داد: نگره ژانر و تلاش برای توصیف دقیق‌تر فیلم‌های مستند نیازمند به دست آوردن الگویی است و باید به تقسیم بندی فیلم های مستند نگاه دقیق‌تری انداخت.

وی در ادامه افزود: با توجه به تقسیم بندی ۱۴ گانه مستند ؛ «علی مسیو» فیلم مستند زندگی‌نامه‌ایی در تلفیق با مستند تاریخی به حساب می آید. این فیلم مستند توانسته انعکاس ژانرهای مختلف را در خود داشته باشد. به نظرم من این فیلم مستند یک گزارش شاعرانه ای است که سعی می کند انعکاسی از یک رویداد تاریخی باشد.
محمودی در ادامه به آرشیو های استفاده شده در مستند اشاره کرده و با عنوان این مطلب که با آمدن دیجیتال استفاده از تصاویر و آرشیوها راحت تر شده، عنوان کرد: مستند «علی مسیو» تلفیقی از بازسازی وقایع تاریخی و استفاده از عکس و فیلم های آرشیویی و گرافیک است.
اجرای این نشست را علی زادمهر بر عهده داشت و در ادامه این نشست، حاضران به سئوالات مطرح شده درباره فیلم پاسخ دادند.

اکران آنلاین «علی مسیو» از محصولات مرکز گسترش سینمای مستند تجربی و پویانمایی، از هشتم بهمن ماه در گروه هنر و تجربه و در پلتفرم هاشور آغاز شد.

انتهای پیام 

مرتبط نوشته ها

تلویزیون شهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *