شورای عالی انقلاب فرهنگی از جایگاهی انسجام‌ساز در پیشرفت حوزه علم و فرهنگ برخوردار است

|

فهرست مطالب

به گزارش مجله آرونو، به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی امروز _ یکشنبه نهم بهمن _ در آیین تکریم حجت‌الاسلام و المسلمین سعیدرضا عاملی و معارفه حجت‌الاسلام و المسلمین عبدالحسین خسروپناه به‌عنوان دبیر جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی که در تالار ایوان شمس برگزار شد، با اشاره به لزوم رویکرد تحولی به جایگاه این شورا اظهار کرد: سال‌ها این توقع وجود داشت که شورای عالی انقلاب فرهنگی در جایگاه قرارگاه فرهنگی کشور قرار گیرد که لوازم آن فراهم نبود، اما در دوره اخیر، با اذن رهبری معظم انقلاب و تغییر در بدنه شورا، این رویکرد تحولی در دستورکار قرار گرفت و ابلاغ شد.

وی افزود: ایده اصلی فعالیت شورای عالی انقلاب فرهنگی و رویکرد انسجام‌ساز آن، برآمده از اندیشه‌های رهبری معظم انقلاب است که ایشان در دوره ریاست جمهوری بنای آن را نهادند. چراکه ایشان به نیکی واقف بودند که حرکت علمی و فرهنگی وقتی به سرانجام می‌رسد که با اجماع نظر نخبگانی همراه باشد.

وزیر فرهنگ با بیان اینکه شورای عالی انقلاب فرهنگی از جایگاه انسجام‌ساز و اجماع‌ساز برای برداشتن گام‌های بلند در حوزه علم و فرهنگ برخوردار است، تصریح کرد: در دهه‌های گذشته، به برکت انقلاب اسلامی و کادرسازی شورا، گام‌های بلندی در حوزه علمی و آموزشی کشور برداشته شده که جایگاه ایران در تولید علم جهانی نمایانگر آن است؛ اما در حوزه مدیریت فرهنگ عمومی همچنان کارهایی روی زمین مانده است.

وی گفت: وزارت فرهنگ به‌عنوان مسئول چند شورای اقماری شورای عالی انقلاب فرهنگی، همچون شورای فرهنگ عمومی، شورای هنر و حوزه هماهنگی دستگاه‌های اجرایی در زمینه فعالیت‌های قرآنی، امیدوار است دوره جدید فعالیت شورای عالی انقلاب فرهنگی بتواند به چرخه کار این حوزه‌ها قوت بخشد و توسعه فرهنگی کشور با قوام بیشتر پیگیری شود.

اسماعیلی با تاکید بر اینکه به محوریت شورا برای حرکت رو به رشد کشور در عرصه علم و فرهنگ ایمان داریم، ادامه داد: تفاوت نگاه‌هایی که شاید در دولت‌های گذشته درباره تعامل نهادهای فرهنگی وجود داشت امروز با مدیریت رئیس‌جمهور انقلابی برطرف شده و همه ما در کنار هم برای اجرای مطالبات رهبر معظم انقلاب آماده هستیم.

وی با اشاره به اینکه فراهم کردن بستر تحولی شورای عالی انقلاب فرهنگی از اقدامات مهم حجت‌الاسلام و المسلمین سعیدرضا عاملی در سال‌های مسئولیت در شورا به‌شمار می‌رود، اضافه کرد: امیدواریم با حضور حجت‌الاسلام و المسلمین عبدالحسین خسروپناه که از درک عمیق آرای رهبری معظم انقلاب و تسلط بر علوم انسانی بهره‌مند هستند، تحولات مدنظر به سرانجام برسد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: حضور حجت‌الاسلام و المسلمین خسروپناه در جایگاه مدیریت دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، در کنار همه مزیت‌های شخصیتی ازنظر صاحب‌نظری ایشان در حوزه فرهنگ و بهره‌مندی از اندیشه‌ای منسجم در این حوزه بسیار نکته امیدبخشی محسوب می‌شود.

اسماعیلی در پایان ابراز امیدواری کرد که انقلاب اسلامی با خاستگاه اصیل فرهنگی خود بتواند دوره تکمیل گام سوم دولت اسلامی و حرکت به سوی جامعه اسلامی را با موفقیت سپری کند و شاهد تداوم تحولات چشمگیر در این حوزه‌ها باشیم.

به گزارش مجله آرونو، آیین تکریم و معارفه دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با حضور غلامحسین اسماعیلی رئیس دفتر رئیس‌جمهور، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و هنر ارشاد اسلامی، یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش، محمدعلی زلفی‌گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، حسن مسلمی نایینی رئیس جهاد دانشگاهی، علیرضا زاکانی شهردار تهران، محمدرضا مخبر دزفولی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، حجت‌الاسلام و المسلمین مصطفی رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت‌الاسلام و المسلمین رضا غلامی رئیس موسسه مطالعات فرهنگی، ابراهیم سوزنچی و حسین ساعی از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی و جمعی از شخصیت‌های علمی و فرهنگی کشور در تالار شمس برگزار شد.

مرتبط نوشته ها

تلویزیون شهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *