شاطر، چانه بودجه فرهنگ را کوچک برداشته است

فهرست مطالب

معاون حقوقی و امور مجلس وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه شاطر، از ابتدا چانه بودجه فرهنگ را کوجک برداشته است، عنوان کرد که مجموعه بودجه مصوب برای تقویت بنیه فرهنگی استان‌ها از اول سال نزدیک به هزار میلیارد تومان است.

به گزارش آرونو ، سیدمحمد هاشمی معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، عصر روز شنبه ۷ بهمن با حضور در تالار قشقایی مجموعه تئاتر شهر به تماشای نمایش «دل لرزه» به کارگردانی مجتبی لاله‌زاری از یزد نشست.

او که در هفتمین روز جشنواره تئاتر فجر، در این جشنواره حضور پیدا کرده بود، یکی از اقدامات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را در سال جاری، راه‌اندازی قرارگاه شهید آوینی دانست و افزود: این قرارگاه در محور ایجاد یک هم‌افزایی بین دستگاه‌های مختلف فرهنگی با محوریت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و در همین راستا با اتکا و استفاده عملیاتی و دادن نقش جدی به حلقه‌های میانی فرهنگی نظیر انجمن‌های فرهنگی و هنری در سراسر کشور، جبهه فرهنگی انقلاب، کارهای برتر و تراز این حلقه‌ها که قابلیت طرح مساله در سطح کشور دارد، حمایت می‌شود.
وی اضافه کرد: با حمایت وزیر ارشاد، کار عملیاتی قرارگاه آغاز شده است. حدود ۷ ماه است که جلسات مستمری در ستاد قرارگاه شهید آوینی داشتیم و طرح‌ها و برنامه‌های متعدد انجمن‌های مختلف فرهنگی و هنری سراسر کشور، جبهه فرهنگی انقلاب، حوزه هنری و ادارات کل ارشاد گرفته شده و در مسیر پایش هستند تا بهترین‌ها انتخاب و مورد حمایت قرار گیرند و وارد بخش عملیاتی شوند.
به گفته هاشمی، این طرح در سازمان برنامه و بودجه مرحله‌های نهایی خود را طی می‌کند و بودجه آن هم در حال محقق شدن است.
وی در توضیح بیشتر درباره این قرارگاه گفت: قرارگاه شهید آوینی نقش مکملی با سند مهندسی کشور دارد. در برخی استان‌ها سند مهندسی مصوب داریم که رونمایی و طراحی شده و در برخی استان‌ها نداریم که این قرارگاه را محور قرار داده‌ایم.
هاشمی در ادامه درباره تخصیص بودجه فرهنگی استان‌ها توضیح داد: مجموعه بودجه مصوب برای تقویت بنیه فرهنگی استان‌ها از اول سال نزدیک به یک هزار میلیارد تومان است که از این بودجه حدود ۳۰۰ میلیارد تومان تملک دارایی و مباحث این‌چنینی بوده و باقی در بخش‌های فرهنگی‌تر اجرا می‌شود.
وی ادامه داد: هر چقدر که سازمان برنامه به این ردیف بودجه تخصیص دهد، در استان‌ها پخش خواهد شد و تمام حلقه‌های میانی مورد حمایت قرار خواهند گرفت. خبرهای خوبی از سازمان رسیده که این کار را به صورت عملیاتی داشته باشیم. در این راستا، تمام مسیر ناظر به برنامه‌های پیشنهادی و عملیاتی که این حلقه‌های میانی ارایه کرده‌اند، بر اساس اولویت‌های اعلامی شورای فرهنگ عمومی، انتخاب و حمایت خواهند شد.

او همچنین درباره شفاف‌سازی بودجه‌های سازمان سینمایی گفت: خیلی محرمانه نیست و آقای وزیر و آقای خزاعی مکرر در این باره صحبت کرده‌اند و اگر مطالبه شود، گفته می‌شود. معمولا ناظر به کارهایی که انجام می‌شود، هزینه‌ها مشخص و معلوم می‌شود که اعداد و ارقام عجیبی نیست. ضمن اینکه بسیاری سازمان سینمایی و معاونت هنری تولیدات و رویدادهای مختلف از جمله جشنواره‌ها را با مشارکت دستگاه‌ها و نهادهای دیگر انجام می‌دهند تا چرخ فرهنگ بچرخد.
هاشمی با تاکید بر رقم محدود بودجه‌های فرهنگی خاطرنشان کرد: همواره گفته‌ام که اساسا مشکل فرهنگ این است که از ابتدا شاطر، چونه فرهنگ را به لحاظ بودجه، کوچک گرفته است. لذا باید یک نگاه بهتری به حوزه فرهنگ داشته باشیم تا بتوانیم تکان جدی‌تر و حرکت ریشه‌ای‌تر در این حوزه داشته باشیم. 
وی یادآوری کرد: سال گذشته برای اولین بار حوزه معاونت هنری که یکی از کارهای اصلی‌اش همین عرصه تئاتر است، صاحب ردیف بودجه مشخصی در مجلس شد. مجلس استقبال خوبی کرد و انشاءالله امسال هم بتوانیم این موضوع را احیا کنیم. یک مساله تصویب بودجه و یک مساله تخصیص بودجه است که امیدواریم امسال در بخش تخصیص، اتفاقات خوبی از سوی دوستان سازمان برنامه و بودجه رخ دهد.
هاشمی افزود: با توجه به شعار دولت، عدالت فرهنگی دغدغه اصلی ما است و هر بودجه‌ای که به دست ما برسد، سعی می‌کنیم در سطح استان‌ها تقسیم و تزریق کنیم.

انتهای پیام

مرتبط نوشته ها

تلویزیون شهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *