شاخص کیفیت هوای اصفهان امروز پنجشنبه ۱۴ تیر + آخرین وضعیت

|

فهرست مطالب

جمشید لقایی در گفت‌وگو با خبرنگار مجله آرونو با اشاره به وضعیت سنجش کیفیت هوای در ایستگاه‌ها اظهار کرد: بر اساس اطلاعات دریافتی از ۱۳ ایستگاه سنجش آلودگی هوای متعلق به شهرداری اصفهان و سه ایستگاه فعال اداره کل محیط زیست امروز _پنجشنبه چهاردهم تیر_ شاخص کیفیت هوا با ۹۸ در وضعیت هوای ناسالم (قرمز) ثبت شده است.

وی با اشاره به اینکه امروز بیشترین سطح آلایندگی در ایستگاه دانشگاه صنعتی، انقلاب و ولدان با شاخص ۱۰۵، در وضعیت ناسالم (نارنجی) قرار دارد، افزود: ایستگاه‌های فیض با شاخص ۹۷، رهنان با شاخص ۹۱، خیابان ۲۵ آبان با شاخص ۹۰، کردآباد با شاخص ۸۸، زینبیه با شاخص ۸۵، کاوه با شاخص ۸۱، فرشادی با شاخص ۷۸، میرزاطاهر با شاخص ۷۷، پارک زمزم با شاخص ۷۲ و سپاهان‌شهر با شاخص ۶۸ در وضعیت هوای سالم (زرد) قرار دارد.

مسئول امور کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل‌ونقل شهرداری اصفهان با اشاره به عوارض بهداشتی و اقدامات احتیاطی آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در شرایط ناسالم گفت: احتمال تشدید بیمارهای قلبی یا ریوی سالمندان از عوارض بهداشتی این آلاینده‌ها است، از این‌رو افراد حساس در صورت امکان فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل را کاهش دهند.

بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست منطقه اصفهان طی ساعات با قرار گرفتن روی عدد ۹۸ در وضعیت هوای سالم (زرد) قرار دارد، ایستگاه احمدآباد با شاخص ۱۵۶ و خرازی با شاخص ۱۵۲ ناسالم (قرمز)، پروین با شاخص ۱۲۹ ناسالم (نارنجی)، ثبت شد.

در حال حاضر تنها ایستگاه‌های فعال در زمینه نشانگر شاخص کیفی هوا در استان اصفهان، خمینی‌شهر، قهجاورستان، شاهین‌شهر، سجزی، کاشان، نجف‌آباد، زرین‌شهر و مبارکه است که موقعیت سجزی با شاخص ۱۸۰ و قهجاورستان با شاخص ۱۵۵ ناسالم (قرمز)، کاشان با شاخص ۱۱۷ و نجف‌آباد با شاخص ۱۳۱ ناسالم (نارنجی)، زرین‌شهر با شاخص ۷۵، خمینی‌شهر با شاخص ۷۰، مبارکه با شاخص ۶۷ و شاهین‌شهر با شاخص ۷۲ سالم (زرد) ثبت شدند، ایستگاه‌های استانداری اصفهان، رودکی، خواجو، باغ‌غدیر و دولت‌آباد، فعال نیست.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است. این شاخص به‌طور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل منواکسید کربن (CO)، اُزن (O۳)، دی‌اکسید نیتروژن (NO‌۲)، دی‌اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM ۲.۵) اندازه‌گیری و روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود.

شاخص کیفی هوا (Air Quality Index) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا همچون منواکسید کربن، دی‌اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن‌دار، ازن و ذرات معلق (ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف دارد، به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.‌

مرتبط نوشته ها

تلویزیون شهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *