شاخص کیفیت هوای اصفهان امروز سه‌شنبه ۱۲ تیر + آخرین وضعیت

|

فهرست مطالب

جمشید لقایی در گفت‌وگو با خبرنگار مجله آرونو با اشاره به وضعیت سنجش کیفیت هوای در ایستگاه‌ها اظهار کرد: بر اساس اطلاعات دریافتی از ۱۳ ایستگاه سنجش آلودگی هوای متعلق به شهرداری اصفهان و سه ایستگاه فعال اداره کل محیط زیست امروز _سه‌شنبه دوازدهم تیر_ شاخص کیفیت هوا با ۱۵۵ در وضعیت هوای ناسالم (قرمز) ثبت شده است.

وی با اشاره به اینکه امروز بیشترین سطح آلایندگی در ایستگاه ولدان با شاخص ۱۷۹ در وضعیت ناسالم (قرمز) قرار دارد، افزود: ایستگاه‌های کردآباد با شاخص ۱۶۳، خیابان ۲۵ آبان با شاخص ۱۵۹، انقلاب و سپاهان‌شهر با شاخص ۱۵۷، دانشگاه صنعتی و کاوه با شاخص ۱۵۴، رهنان با شاخص ۱۵۳ و زینبیه با شاخص ۱۵۲ بر مدار ناسالم (قرمز) ثبت شده است.

مسئول امور کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل‌ونقل شهرداری اصفهان ادامه داد: سنجش کیفیت هوا در ایستگاه‌های میرزاطاهر با شاخص ۱۴۸، فرشادی با شاخص ۱۴۵، فیض با شاخص ۱۴۱ و پارک زمزم با شاخص ۱۲۱ در وضعیت هوای ناسالم (نارنجی) قرار دارد.

وی با اشاره به عوارض بهداشتی و اقدامات احتیاطی آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در شرایط ناسالم گفت: احتمال تشدید بیمارهای قلبی یا ریوی سالمندان از عوارض بهداشتی این آلاینده‌ها است، از این‌رو افراد حساس در صورت امکان فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل را کاهش دهند.

بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست منطقه اصفهان طی ساعات منتهی به ۱۱:۰۰ صبح با قرار گرفتن روی عدد ۱۵۳ در وضعیت هوای ناسالم (قرمز) قرار دارد، ایستگاه احمدآباد با شاخص ۱۷۲، خرازی با شاخص ۱۶۵ و پروین با شاخص ۱۵۵ در موقعیت ناسالم (قرمز) ثبت شد.

در حال حاضر تنها ایستگاه‌های فعال در زمینه نشانگر شاخص کیفی هوا در استان اصفهان، خمینی‌شهر، قهجاورستان، شاهین‌شهر، سجزی، کاشان، نجف‌آباد، زرین‌شهر و مبارکه است که سجزی با شاخص ۱۶۴، قهجاورستان با شاخص ۱۵۵، کاشان با شاخص ۱۶۵، خمینی‌شهر با شاخص ۱۵۵ و نجف‌آباد با شاخص ۱۵۹ ناسالم (قرمز)، زرین‌شهر با شاخص ۱۲۳، مبارکه با شاخص ۱۰۹ و شاهین‌شهر با شاخص ۱۴۲ ناسالم (نارنجی) ثبت شدند، ایستگاه‌های استانداری اصفهان، رودکی، خواجو، باغ‌غدیر و دولت‌آباد، فعال نیست.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است. این شاخص به‌طور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل منواکسید کربن (CO)، اُزن (O۳)، دی‌اکسید نیتروژن (NO‌۲)، دی‌اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM ۲.۵) اندازه‌گیری و روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود.

شاخص کیفی هوا (Air Quality Index) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا همچون منواکسید کربن، دی‌اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن‌دار، ازن و ذرات معلق (ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف دارد، به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.‌

مرتبط نوشته ها

تلویزیون شهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *