شاخص کیفیت هوای اصفهان امروز سه‌شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ + آخرین وضعیت

|

فهرست مطالب

جمشید لقایی در گفت‌وگو با خبرنگار مجله آرونو با اشاره به وضعیت سنجش کیفیت هوای در ایستگاه‌ها اظهار کرد: بر اساس اطلاعات دریافتی از ۱۳ ایستگاه سنجش آلودگی هوای متعلق به شهرداری اصفهان و یک ایستگاه سنجش اداره کل محیط زیست استان امروز _سه‌شنبه بیست‌ونهم خرداد_ شاخص کیفیت هوا با عدد ۱۰۶ در شرایط ناسالم (نارنجی) بوده و آلاینده غالب ذرات معلق کوچک‌تر از ۲.۵ میکرون است.

وی با اشاره به اینکه امروز بیشترین سطح آلایندگی در ایستگاه انقلاب با شاخص ۱۳۲ در وضعیت هوای ناسالم (نارنجی) قرار دارد، افزود: ایستگاه‌های فیض با شاخص ۱۲۷، رهنان با شاخص ۱۱۷، سپاهان‌شهر با شاخص ۱۰۸ و دانشگاه صنعتی با شاخص ۱۰۳ بر مدار (نارنجی) ثبت شده است.

مسئول امور کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل‌ونقل شهرداری اصفهان ادامه داد: ایستگاه‌های خیابان ۲۵ آبان با شاخص ۱۰۰، ولدان با شاخص ۹۹، زینبیه با شاخص ۹۸، کردآباد و میرزاطاهر با شاخص ۹۵، کاوه با شاخص ۸۹، پارک زمزم با شاخص ۸۸ و فرشادی با شاخص ۷۸ در وضعیت هوای سالم (زرد)، قرار دارد.

وی با اشاره به عوارض بهداشتی و اقدامات احتیاطی آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در شرایط ناسالم گفت: احتمال تشدید بیمارهای قلبی یا ریوی سالمندان از عوارض بهداشتی این آلاینده‌ها است، از این‌رو افراد حساس در صورت امکان فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل را کاهش دهند.

بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست منطقه اصفهان با قرار گرفتن روی عدد ۱۰۶ در وضعیت هوای ناسالم (نارنجی) قرار دارد، ایستگاه خرازی با شاخص ۱۵۸ در موقعیت ناسالم (قرمز) ثبت شد. ایستگاه احمدآباد فعال نیست.

در حال حاضر تنها ایستگاه‌های فعال در زمینه نشانگر شاخص کیفی هوا در استان اصفهان، زرین‌شهر و مبارکه است که موقعیت مبارکه با شاخص ۱۲۳ ناسالم (نارنجی)، زرین‌شهر با شاخص ۹۲ در وضعیت هوای سالم (زرد) ثبت شدند، ایستگاه‌های پروین، استانداری اصفهان، رودکی، خواجو، باغ‌غدیر، کاشان، دولت‌آباد، نجف‌آباد، قهجاورستان، سجزی، شاهین‌شهر و خمینی‌شهر فعال نیست.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است. این شاخص به‌طور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل منواکسید کربن (CO)، اُزن (O۳)، دی‌اکسید نیتروژن (NO‌۲)، دی‌اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM ۲.۵) اندازه‌گیری و روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا ثبت می‌شود.

شاخص کیفی هوا (Air Quality Index) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا همچون منواکسید کربن، دی‌اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن‌دار، ازن و ذرات معلق (ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف دارد، به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.‌

مرتبط نوشته ها

تلویزیون شهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *