سرمایه گذاری خارجی در سال ۱۴۰۲ بالاتر از ۱۶ سال گذشته

|

فهرست مطالب

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری مجله آرونو  عملکرد تشکیل سرمایه ثابت (سرمایه‌گذاری) در اقتصاد بیانگر جهت‌گیری کلی اقتصاد و رفتار سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی است.

مطابق با آمارهای مرکز آمار ایران، روند سرمایه گذاری طی دهه 1390 مناسب نبوده و متوسط رشد سالانه سرمایه گذاری در این دهه و طول اجرای برنامه ششم توسعه به ترتیب منفی 5.2 و منفی 4.5 درصد بوده است. درحالی که تغییرات سرمایه‌گذاری در کشور از سال 1400 با روی کار آمدن دولت سیزدهم ، مثبت بوده و رشدی 4.1 درصدی داشته است.

رشد مثبت سرمایه گذاری در سال 1401 نیز ادامه داشته و 2.1 درصد بوده است. شاخص های سرمایه گذاری در آمار 9 ماهه 1402 هم رشد داشته و تشکیل سرمایه 4.7 درصد افزایش داشت که با احتساب دو سال اول شروع به کار دولت ، مجموعا رشد بیش از 8 درصدی داشت در حالی که در 4 سال دولت دوازدهم منفی 33 درصد بوده است.

وزیر اقتصاد دولت سیزدهم آمار سرمایه گذاری خارجی در سال 1402 را بالاتر از 16 سال گذشته و معادل 318 پروژه خارجی با ارزش بالای 5.5 میلیارد دلار عنوان می‌کند. در این میان چین، ترکیه و امارات بیشترین میزان سرمایه گذاری های خارجی را در بخش های مختلف به خود اختصاص داده اند؛  74 درصد در بخش صنعت، 1.5 درصد در حوزه نفت، 10 درصد در بخش کشاورزی، 7.5 درصد در حوزه خدمات و الباقی در حوزه های گردشگری و ساختمان و به میزان کمتری در حوزه  معدن.

انتهای پیام/

مرتبط نوشته ها

تلویزیون شهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *