رقم «وام اشتغالزایی» کارفرمایانی که مددجویان را به کار می‌گیرند ۴ میلیارد شد

|

فهرست مطالب

رئیس دبیرخانه اشتغال و کارآفرینی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به بند ب تبصـره ۱۶ قانون بودجه سال ۱۴۰۱ که براساس آن مبلغ ۱۰ هزار میلیـارد تومان برای تسهیلات اشتغال به جامعه هدف سازمان بهزیستی اختصاص داده شده است، شرایط پرداخت وام‌های اشتغال به مددجویان را تشریح کرد.

سید محمد حسن صافی در گفت‌وگو با آرونو ، با اشاره به بند ب تبصـره ۱۶ قانون بودجه سال ۱۴۰۱ که براساس آن مبلغ ۱۰ هزار میلیـارد تومان برای تسهیلات اشتغال به جامعه هدف سازمان بهزیستی اختصاص داده شده است، اظهار کرد: مطابق با قانون مذکور میزان این وام در سال جاری از ۱۰۰ میلیون تومان به ۱۵۰ میلیون تومان برای هر فرد افزایش پیدا کرده و همچنین کارفرمایانی که به دلیل به کارگیری جامعه هدف سازمان در مراکز خود تا سقف اعتباری ۲ میلیاردتومان امکان دریافت وام داشتند، این اعتبار برای آنها به ۴ میلیاردتومان ارتقاء یافته است.

وی با بیان اینکه سازمان بهزیستی درخصوص مشوق‌های بیمه‌ای نیز در حال انجام اقداماتی است، گفت: سال گذشته برای ۳۰ هزار فرد دارای معلولیت و زنان سرپرست خانوار حق بیمه کارفرمایی و خویش‌فرمایی توسط سازمان بهزیستی پرداخت شد تا تثبیت شغلی برای افراد ایجاد شود که سرانه هر فرد معادل ۶ میلیون و ۴۰۰ هزارتومان بود، این درحالیست که باتوجه به افزایش ۵۲ درصدی دستمزدها در سال جاری، این رقم به حدود ۱۴ میلیون تومان رسیده است.

رئیس دبیرخانه اشتغال و کارآفرینی سازمان بهزیستی کشور تاکید کرد: امید است تا منابع بیشتری در این زمینه وجود داشته باشد که بهزیستی بتواند افرادی که به کار مشغول هستند را به لحاظ بیمه‌ای تامین کند و کارفرمایان نیز تمایل بیشتری برای ایجاد اشتغال افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی داشته باشند.

صافی در بخش دیگری از این گفت‌وگو به تشریح شرایط پرداخت وام‌های اشتغال به مددجویان پرداخت و با بیان اینکه شرایط ارائه وام به مددجویان تحت پوشش به طور شفاف نیز به استان‌ها ابلاغ شده است، خاطرنشان کرد: طبق آنچه بانک مرکزی درخصوص شرایط ارائه وام اشتغال ۱۵۰ میلیون تومانی به مددجویان کمیته امداد و سازمان بهزیستی اعلام کرده «اعتبارسنجی متقاضی» به همراه «سفته» یا «یک ضامن معتبر» است.

وی با بیان اینکه شرایط ارائه وام نسبت به سال گذشته تسهیل شده است، افزود: البته ممکن است معتادان بهبودیافته از اعتیاد شرایط اعتبارسنجی را نداشته باشند؛ سازمان بهزیستی برای این موضوع اقداماتی را در دستور کار خود قرار داده، به طوریکه به دنبال راه‌اندازی صندوق ضمانت است تا بخشی از مسائل اعتبارسنجی مددجویان برطرف شود.

رئیس دبیرخانه اشتغال و کارآفرینی سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه در برنامه بودجه سال ۱۴۰۱ به سازمان بهزیستی و کمیته امداد اجازه راه‌اندازی صندوق ضمانت داده شده و براین اساس پیگیر راه‌اندازی این صندوق هستیم، گفت: صندوق ضمانت تعهدات را از مددجو می‌گیرد و واسط بین بانک و مددجو خواهد بود و به عبارتی این صندوق دریافت وام را از بانکها برای مددجوی سازمان از طریق ایجاد ضمانت‌ تسهیل کند؛ هرچند که بنابر آمارهای رسمی بیش از ۹۰ درصد بازپرداخت مددجویان در حال انجام است و مشکلی در این زمینه وجود ندارد اما با این وجود صندوق ضمانت برای افرادی که اعتبارسنجی پایینی دارند یا زنان سرپرست خانواری که در تامین ضمانت مشکل دارند می‌تواند کمک‌کننده باشد.

صافی ادامه داد: همچنین از مسیر صندوق ضمانت تعاون برای تسهیل ضمانت مددجویان نیز در حال پیگیری هستیم. البته سال گذشته با صندوق ضمانت تعاون وارد مذاکره شدیم اما به دلیل نوع برنامه‌ریزی این صندوق امکان ضمانت برای وام‌های خرد وجود نداشت. اما با این وجود در حال حاضر باتوجه به تکلیفی که برعهده این صندوق گذاشته شده است سازمان بهزیستی به دنبال این است که از طریق این صندوق نیز اقدامی انجام داده و موضوع ضمانت برای جامعه هدف را تسهیل کند.

وی در ادامه به ارائه آماری از میزان اشتغال‌های ایجاد شده برای زنان سرپرست‌خانوار، افراد دارای معلولیت و معتادان بهبودیافته از اعتیاد پرداخت و گفت: طی سال جاری، تاکنون برای ۱۲ هزار زن سرپرست خانوار، ۲۳ هزار و ۶۰۰ فرد دارای معلولیت و ۶۱۷۲ فرد دارای اعتیاد بهبودیافته از اعتیاد اشتغال ایجاد شده است.

انتهای پیام

مرتبط نوشته ها

تلویزیون شهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *