در شبی برای اکبر اصفهانی چه گذشت؟

فهرست مطالب

اکبر اصفهانی بازیگر و عکاس پیشکسوت سینما در مراسم بزرگداشتش گفت: این مراسم باعث بهبود حال روحی من شد، زیرا این روزها بسیار افسرده هستم.

به گزارش آرونو ، اکبر اصفهانی که شامگاه ۱۸ دی ماه در موزه سینما سخن می گفت، ادامه داد: از بزرگانی که امشب در این مراسم حضور دارند و درباره من صحبت کردند تشکر می کنم. 

وی ادامه داد: یادم می آید در دوره ای همزمان در دو فیلم عکاسی می‌کردم و این مسئله را از همان ابتدا با هر تهیه کننده ها مطرح می‌کردم. ساعت شش صبح سرویس به دنبالم می‌آمد تا زودتر در آن پروژه حاضر شوم. زمانی با جمشید هاشم پور ۱۲ ساعت سرکار بودیم. هنگام عقد قرارداد برای فیلم «مروارید سیاه» به داریوش بابائیان گفتم من برای فیلم «بهشت پنهان» هم قرارداد بسته‌ام و باید در ان فیلم هم حضور داشته باشم. و او هم می پذیرفت. روزی او جوانی به نام هاشم عطار را به من معرفی کرد و من از او حمایت کرده و داشته‌های خود را در اختیارش قرار دادم. عطار بعدها مدیر فیلمبرداری شد و جوایز فراوانی به دست آورد.

وی در ادامه بیان داشت: امشب همسرم هم در این جمع حضور دارد. فردی که بخاطر من زحمات زیادی را متحمل شده که جا دارد در این مراسم از او نیز تشکر کنم.

سپس اصفهانی به ذکر خاطراتی از دوران کاری خود پرداخت و افزود: در تمام مدتی که در سینما حضور داشتم تلاش کردم تا بتوانم باعث شادی دیگران شوم و به عوامل انرژی مثبت بدهم.

در ادامه همسر اکبر اصفهانی بر روی صحنه حاضر شد و از حاضران در این مراسم تشکر کرد.

مراسم تقدیر از «اکبر اصفهانی» بازیگر و عکاس پیشکسوت سینمای ایران با حضور هنرمندان و همکاران اش در سالن فردوس موزه سینما برگزار شد.

روابط عمومی موزه سینما در ادامه گزارش داده است، در بخش ابتدایی این مراسم، مستند «یک اصفهانی در کادر» به روایت فرید صلواتی، که درباره اکبر اصفهانی ساخته شده است، نمایش داده شد و پس از آن، همکاران پیشین او به صحبت درباره این هنرمند پیشکسوت پرداختند.

d8afd8b1 d8b4d8a8db8c d8a8d8b1d8a7db8c d8a7daa9d8a8d8b1 d8a7d8b5d981d987d8a7d986db8c da86d987 daafd8b0d8b4d8aad89f 659d52d6e9b08

اکبر اصفهانی آراسته به خصایل انسانی بسیاری است

داریوش بابائیان تهیه کننده با سابقه سینما در سخنانی گفت: باید از فرید صلواتی کارگردان این فیلم تشکر ویژه داشته باشم زیرا فیلمی را ساخته است که تولید آن از وظایف مسئولین و هنرمندان به شمار می‌رود. اکبر اصفهانی یکی از افراد حاضر در دریای هنر ایران است. بسیاری از افرادی که در این مستند حاضر بودند، از میان ما رفتند در حالی که از آن‌ها تقدیر نشده است.

d8afd8b1 d8b4d8a8db8c d8a8d8b1d8a7db8c d8a7daa9d8a8d8b1 d8a7d8b5d981d987d8a7d986db8c da86d987 daafd8b0d8b4d8aad89f 659d52d731fb7

وی با بیان اینکه ای کاش هر هفته یک فرد از میان صنوف خانه سینما مورد تقدیر قرار گیرد.

وی افزود: اکبر اصفهانی هنرمندی بود که بعدها عکاس شد و این موضوع نکته مهمی است. زمانی که به مرور کارهای او می‌پردازیم ، متوجه می‌شویم که کم‌تر کسی می‌تواند به اندازه او خطر کند. من در آثار بسیاری با اصفهانی ها همکاری داشتم و به خاطر دارم که در فیلم «گارد ویژه» به عنوان بدل کار از تونل ۱۸ متری و بدون هیچ امکاناتی به پایین پرید.

d8afd8b1 d8b4d8a8db8c d8a8d8b1d8a7db8c d8a7daa9d8a8d8b1 d8a7d8b5d981d987d8a7d986db8c da86d987 daafd8b0d8b4d8aad89f 659d52d76a30c

در ادامه عبدالله اسفندیاری تهیه کننده و نویسنده سینمای ایران نیز درباره این هنرمند گفت: سال‌های طولانی است که با اکبر اصفهانی آشنایی دارم و همیشه جویای احوال یکدیگر بوده‌ایم. ایشان آراسته به خصایل انسانی بسیاری است و همواره از هنر ایشان بهره‌مند بودیم. من معمولا در چنین مراسمی شرکت نمی‌کنم اما امروز به خاطر فرید صلواتی و احترام به اکبر اصفهانی در موزه سینما حاضر شدم تا از این هنرمند پیشکسوت تقدیر کنیم.

d8afd8b1 d8b4d8a8db8c d8a8d8b1d8a7db8c d8a7daa9d8a8d8b1 d8a7d8b5d981d987d8a7d986db8c da86d987 daafd8b0d8b4d8aad89f 659d52d7a2e2e

در ادامه امیر عابدی عکاس پیشکسوت سینما بیان داشت: از فرید صلواتی تشکر می‌کنم. زمانی که قصد ساخت این فیلم مستند را داشت، با من تماس گرفت و به او گفتم موضوع بسیار خوبی را انتخاب کرده‌ای. من سی و پنج سال پیش وارد این حرفه شدم و اکبر اصفهانی در همان زمان پیشکسوت من به حساب می‌آمد. امیدوارم چنین آثاری درباره سایر هنرمندان نیز ساخته شود.

وی ادامه داد: اکبر اصفهانی در سبزه میدان اصفهان رشد کرد و بعدها عاشق سینما شد. آرزو می‌کنم او همیشه سلامت باشد. وزارت میراث فرهنگی، بناها و آیین‌های ملی را به ثبت می‌رساند، حال آنکه امثال اکبر اصفهانی نیز از سرمایه‌های معنوی این سرزمین هستند و جای خوشحالی است که وظیفه تجلیل و قدردانی از این بزرگان و ثبت خاطرات آن‌ها را موزه سینما بر عهده گرفته است. همچنین وظیفه دارم سلام دوستان حاضر در انجمن عکاسان را خدمت شما ابلاغ کنم.

مختار سائقی بازیگر سینما و تلویزیون نیز در سخنانی گفت: از حضور در این جمع بسیار خرسندم. من و اکبر اصفهانی بسیاری اوقات با یکدیگر به صورت تلفنی صحبت می‌کنیم. معمولا رسیدن سهم افرادی است که نمی‌دوند و نرسیدن نصیب افراد دونده می‌شود. جمشید مشایخی می‌گفت تا جوان هستید قدر خود را بدانید زیرا در سنین بالا سراغی از شما نمی‌گیرند.

در ادامه هاتف شرار خواننده نابینا و مدرس  موسیقی، آوازی در دستگاه بیات اصفهان برای حاضرین در سالن اجرا کرد.

این هنرمند در سخنانی کوتاه گفت: با اینکه قادر به دیدن نیستم اما بیشتر از هر فردی این فیلم را درک کرده و تحت تاثیر قرار گرفتم.

در ادامه فرید صلواتی کارگردان مستند «یک اصفهانی در کادر» گفت: از همه عزیزانی که در این مراسم حاضر شده‌اند تشکر می‌کنم. امروز یادی می‌کنیم از پیشکسوتی که عاشق کارش است. این فیلم با همراهی گروهی همدل ساخته شده است و از همه دوستانی که من را در ساخت این فیلم یاری کردند تشکر می‌کنم. «یک اصفهانی در کادر» با هزینه شخصی به تولید رسیده است.

وی با بیان اینکه اکبر اصفهانی فردی بی‌نظیر است، گفت: در سیزده سالگی دستیار محمدعلی نجفی بودم و از فضای حاکم بر سینما دور نیستم. امثال اکبر اصفهانی، عزت‌الله انتظامی و علی نصیریان برای همیشه ماندگار خواهند بود اما آن‌ها که در بند هنر هستند ماندگار نخواهند شد. قصد دارم در آینده نیز چنین آثاری را برای سایر هنرمندان اصفهانی تولید کنم تا جوان‌ترها بدانند الگوهای ناب و صادق چه کسانی هستند.

در ادامه، داریوش بابائیان، عبدالله اسفندیاری و مختار سائقی برای مراسم تجلیل از اکبر اصفهانی به روی صحنه حاضر شدند و سپیده حیدرآبادی به نمایندگی از موزه سینما از این هنرمند تقدیر کرد.

اکبر اصفهانی علاوه بر اشتغال به حرفه عکاسی، در فیلم‌هایی مانند «لانه عقاب‌ها»، «عملیات کرکوک»، «آخرین خون»، «ساده لوح»، «گریز»، «ضربه آخر»، «چشم شیطان»، «گارد ویژه» و … نقش آفرینی داشته است.

انتهای پیام

مرتبط نوشته ها

تلویزیون شهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *