حل مشکل «یاورشهر ۹» در شورای شهر/بررسی مساله زمین مرکز نگهداری معلولان ذهنی

فهرست مطالب

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران از حل مشکلات یاور شهر ۹ در شورای شهر خبر داد.

به گزارش آرونو ، نرگس معدنی پور – رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران در جریان بازدید از  منطقه ۴ شهرداری تهران با اشاره به اینکه منطقه ۴ از منظر فرهنگی و اجتماعی دارای معضلات زیادی است، گفت: بازدیدهای میدانی ما از مناطق ۲۲ گانه شهر تهران، با هدف بررسی، نظارت و ارزیابی وضعیت پروژه های موجود در مناطق صورت می گیرد و شهروندان این منطقه با مشکلات خاصی رو به رو هستند، از این رو سعی کردیم در این بازدید از تمام بخش‌های منطقه اعم از محله‌های برخوردار و کم برخوردار بازدید به عمل آوریم.

مرکز خیریه وحدت نیازمند حمایت مسئولان

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران در ادامه این بازدید، ضمن حضور در مرکز خیریه وحدت که ویژه نگهداری از دختران معلول ذهنی بالای ۱۴ سال است؛ گفت: مرکز خیریه وحدت از سال ۱۳۵۹ به صورت شبانه‌روزی و حرفه‌آموزی در خدمت دختران عقب‌مانده ذهنی بی‌سرپرست و بدسرپرست بالای ۱۴ سال بوده است و فعالیت خود را با مدیریت هیئت مدیره و فاقد بودجه مستقل و مستمر (با مساعدت‌های نقدی و غیر نقدی خیرین) آغاز کرده است.

وی با اشاره به اینکه این مرکز خیریه تا به امروز به صورت شبانه‌روزی از ۱۸۶ دختر معلول ذهنی و جسمی نگهداری کرده، ادامه داد: مسئولان این خیریه با توجه به شرایط جسمی این معلولین از مشکلات عدیده رنج می‌برند که این موضوع نیازمند همراهی و همکاری دستگاه‌های متولی است.

عضو شورای اسلامی شهر تهران افزود: با توجه به کهولت سن تعدادی از معلولین، این مرکز نیازمند فضایی برای تفکیک معلولین و ارائه خدمات درمانی و تفریحی ویژه این افراد است. از این رو قرار بوده شهرداری تهران در سال ۹۳ طبق تفاهم نامه‌ای که با این مرکز منعقد کرد زمینی به مساحت ۱۰ هزار متر مربع در اختیار مرکز قرار دهد که به علت مخالفت اراضی ملی و منابع طبیعی و سازمان محیط زیست تاکنون این مهم به سرانجام نرسیده است.

معدنی‌پور با اشاره به پیگیری مشکلات مطرح شده، تاکید کرد: تلاش می‌کنیم این موضوع از طریق کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران پیگیری شود تا مشکل موجود رفع شود.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران در ادامه این بازدید با حضور در مجموعه شهربانو منطقه ۴ گفت: احداث مجموعه شهربانو در این منطقه یکی از اقدامات مثبت شهرداری در حوزه فرهنگی و اجتماعی است که باید نسبت به رفع مشکلات موجود در آن اقدام شود.

وی با بیان اینکه این مجموعه از سال ۹۷ افتتاح شده، تصریح کرد: اکنون بهره بردار این پروژه به علت عدم تحویل قطعی توسط پیمانکار با مشکلات متعددی نظیر نبود فضای آموزشی مناسب، نقص در سیستم تهویه و هواساز لابی، نبود سرویس بهداشتی مناسب معلولین در طبقات، عدم تعیین تکلیف بخشی از فضای مجموعه با کاربری رستوران و وجود معضلات اجتماعی بوستان همجوار مواجه شده است.

معدنی‌پور با اشاره به بروز آسیب‌های اجتماعی متعدد در بوستان مجاور مجموعه شهربانو گفت: با توجه به تردد بانوان و آسیب پذیر بودن محله، اکثر شهروندان این محله خواهان تبدیل این پارک محلی به پارک مادر و کودک هستند تا بانوان بتوانند در کنار فرزندانشان بدون دغدغه از حضور معتادان متجاهر تردد نمایند.

عضو شورای اسلامی شهر تهران بیان کرد: از معاونت فرهنگی و اجتماعی منطقه و اداره کل امور بانوان شهرداری تهران خواهیم خواست که موضوع مورد درخواست اهالی محل و بانوان محل در ایجاد پارک‌ مادر و کودک را بررسی کرده و اقدامات لازم را براساس آن انجام دهند.

یاور شهرها با هدف بازآفرینی معتادان متجاهر

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی در ادامه بازدید با حضور در کمپ یاور شهر ۹ گفت: یاور شهرها با هدف بازآفرینی معتادان متجاهر توسط شهرداری تهران در برخی مناطق تهران ایجاد شده است. فاز اول یاور شهر ۹ هنوز با کمبودهایی نظیر انشعاب آب، تهویه مناسب، قرارداد با سازمان پسماند جهت انتقال زباله‌ها و سیستم اطفای حریق رو به رو است.

بنا براعلام روابط عمومی شورای شهر تهران، معدنی پور با اشاره به اینکه حتما مشکلات یاور شهر ۹ در کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران مورد بررسی قرار می‌گیرد، تاکید کرد: به زودی طی جلسه‌ای با سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران مشکلات احصا شده مورد بررسی قرار می‌گیرد.

لازم به ذکر است، در این بازدید روسای کمیسیون های فرهنگی و اجتماعی، کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری و کمیسیون نظارت و حقوقی حضور داشته و ضمن بازدید از پروژه‌های فوق از سایر پروژه‌های این منطقه نظیر احداث مقبره شهدا بوستان مجیدیه، مسقف سازی پایانه تاکسیرانی ضلع شمال میدان رسالت، بوستان شهید قدیری، بوستان جنگلی لویزان، مراحل احداث اسکان کارگری نواحی ۳ و ۷، بازدید از مکان بی‌دفاع شهری شمیران نو، معضلات محله گلشن (خاک سفید)، توسعه و تجهیز بوستان یاس فاطمی، احداث سوله MRF نیز بازدید کردند و از خانواده معظم شهدا منطقه ۴ نیز دیدار نمودند.

انتهای پیام

مرتبط نوشته ها

تلویزیون شهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *