حل مشکلات معیشتی، اشتغال و مسکن معلولان در دستور کار وزارت رفاه

فهرست مطالب

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، افزایش توانمندی معلولان با آموزش‌های فنی و حرفه‌ای، توجه به اشتغال معلولان و بخش‌های تولیدی و خدماتی و اداری، فعال‌سازی ظرفیت‌های مردمی و بسیج همگانی در راستای مسئولیت اجتماعی آنها برای جذب مشارکت و خدمات مطلوب و توجه به حل مشکلات معیشتی و اشتغال و مسکن جامعه معلولان را از جمله وظایف و راهبردهایی عنوان کرد که در دستور کار وزارتخانه قرار گرفته است.

به گزارش آرونو ، سید صولت مرتضوی در مراسم بزرگداشت روز جهانی افراد دارای معلولیت، ضمن گرامیداشت شهید فیاض‌بخش و همچنین تشکر از همه خدماتی که در طول تاریخ انقلاب اسلامی برای معلولان و توان‌یابان صورت گرفته است، به متون متعدد قانون اساسی و اصول سوم، بیست و یکم و بیست و نهم اشاره کرد و گفت: خوشبختانه با دستور رییس جمهور اقدامات بسیار شایسته‌ای در این حوزه صورت گرفته است. توصیه‌های موکد ایشان در راستای خدمت متواضعانه به آحاد مختلف مردم به ویژه توان‌یابان و معلولان آویزه گوش ماست. 

وی افزود: در این راستا راهبردهایی را تدوین کردیم که به فضل الهی محقق خواهد شد. اولا؛ تلاش همه جانبه برای تحقق عدالت و احیای حقوق توان‌یابان و معلولان از مسیر گسترده شدن حمایت‌های اجتماعی و اقتصادی، افزایش توانمندی معلولان با آموزش‌های فنی و حرفه ای، توجه به اشتغال معلولان و بخشهای تولیدی و خدماتی و اداری، فعال‌سازی ظرفیت‌های مردمی و بسیج همگانی در راستای مسئولیت اجتماعی آنها برای جذب مشارکت و خدمات مطلوب و توجه به حل مشکلات معیشتی و اشتغال و مسکن جامعه معلولان، مساعدت و تمرکز بر روی آسیب‌های اجتماعی از جمله پیشگیری و درمان اعتیاد و توجه به زنان بدسرپرست و بی‌سرپرست و کودکان کار خیابانی از جمله وظایف و راهبردهایی است که در دستور کار وزارتخانه قرار گرفته است.

مرتضوی با بیان اینکه برنامه‌های ما توانمندسازی خدمات‌گیرندگان در کنار حمایت‌های مستمر است، گفت: تامین مسکن جامعه هدف از برنامه‌های بسیار موفق سازمان بهزیستی کشور بوده است.

او همچنین با اشاره به مناسب‌سازی شغل برای افراد دارای معلولیت، هوشمندسازی و الکترونیکی کردن مکانیزم‌های ارائه خدمات و شفافیت پنجره واحد خدمات در سازمان بهزیستی، فراگیری و اثربخشی خدمات و نوآوری‌های اجتماعی مبتنی بر علوم دانش بنیان، تمرکز سازمان بر پیشگیری معلولیت و آسیب‌های اجتماعی، افزایش پوشش‌های بیمه‌ای خدمات‌گیرندگان و بسترسازی جهت اجرای سیاستهای کلی تامین اجتماعی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری، به‌روزرسانی پشت‌نوبتی خدمات مشمولین و مستمری‌بگیران و استفاده از ظرفیتها و توانمندی جامعه هدف از طریق تشکیل گروه‌های استعدادیابی، بدنه‌سازی اجتماعی و مردمی سازی سازمان بهزیستی برای مقابله و پیشگیری از معلولیت‌ها و آسیب‌ها و تقویت رویکردهای اجتماعی محور، گفت: در سازمان بهزیستی و وزارت تعاون یکی از محوری‌ترین برنامه‌های ما اجتماعی کردن و استفاده از ظرفیت‌های اجتماعی است.

به گزارش آرونو ، علی محمد قادری، رییس سازمان بهزیستی کشور نیز در سخنانی کوتاه با اشاره به روز جهانی افراد دارای معلولیت بیان کرد: سازمان بهزیستی مولود انقلاب اسلامی یک شجره طیبه امروز افتخار دارد که به بیش از 7 میلیون نفر خدمات دهد. 

انتهای پیام

مرتبط نوشته ها

تلویزیون شهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *