حضور ۳۰۰۰ موکب مردمی در پیاده روی جاماندگان اربعین/ جانمایی موکب مادر و کودک

فهرست مطالب

سالهاست تهرانی‌هایی که قسمتشان پیاده روی برای زیارت امام حسین(ع) در روز اربعین و رفتن به کربلا نمی‌شود، با نیت پیاده روی اربعین برای رسیدن به حرم امام حسین(ع)، پای پیاده از میدان امام حسین(ع) تهران به سمت مرقد مطهر عبدالعظیم حسنی پیاده می روند تا بلکه بی تابی دل های عاشق حسینیشان را التیام بخشند.

به گزارش آرونو ، شهرداری تهران سالهاست که در روز اربعین حسینی میدان دار حرکت بزرگی در شهر تهران است که به واسطه آن شهروندانی که نتوانستند به زیارت سالار شهیدان در روز اربعین بروند، از راه مشخصی به زیارت حرم عبدالعظیم حسنی می روند. بر این اساس شهروندان از صبح و با اقامه نماز صبح در روز اربعین حرکت خود را از میدان آئینی امام حسین (ع) آغاز کرده و با پشت سر گذاشتن معابر شهر تهران به شهرری و حرم عبدالعظیم حسنی می رسند و با خواندن زیارت اربعین به پیاده روی خود پایان می دهند.

سالهاست که این پویش در شهر تهران و در روز اربعین حسینی با عنوان پیاده روی جاماندگان اربعین برگزار می‌شود و حالا با برگزاری بیش از یک دهه از این مراسم، پیاده روی جاماندگان اربعین به بلوغ خود رسیده است؛ بگونه‌ای که دیگر برگزاری این مهم در اختیار هیات های مردمی و گروه‌های جهادی است و آنگونه که پیش بینی می‌شود در این پویش میلیونی بیش از ۳ هزار موکب حضور پیدا کنند.

حمیدرضا خونویی معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در گفت‌وگو با آرونو ، در مورد جرئیات این پیاده روی عظیم می‌گوید: آیین پیاده‌روی جاماندگان اربعین حسینی در شهر تهران در روز چهارشنبه ۱۵ شهریور ماه پـس از نمـاز صبـح بـا قرائـت زیـارت شـریف اربعیـن از میدان آئینی امام حسین(ع) به سمت حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) آغاز می‌شود.

وی با بیان اینکه طول مسیر اصلی ۱۴ کیلومتر از میدان امام حسین(ع) تا حرم شاه عبدالعظیم حسنی(ع) تعیین شده است که البته برخی از زائران از مسیرهای فرعی نیز به آن می‌پیوندند. ادامه می‌دهد: در مسیر پیاده روی موکب‌های مردمی ساماندهی شده‌اند و ما در حال حاضر در مرحله ثبت نام موکب داران هستیم؛ بگونه‌ای که مانند سنوات گذشته برای ساماندهی بهتر خدمات هیئات مردمی و برگزاری هرچه باشکوه‌تر مراسم جاماندگان اربعین حسینی، سامانه mookeb.farhangsara.ir در دسترس موکب‌داران خواهد بود و علاقمندان می‌توانند جهت رزرو موکب تا چهارشنبه اول شهریور ماه به این سامانه مراجعه کنند و یا با ارسال عدد یک به شماره ۲۰۰۰۱۸۳۷ و دریافت لینک مربوطه، مدارک مورد نیاز را ارسال و در سامانه ثبت نام کنند. پس از بررسی و شناسایی ظرفیت‌های مورد نیاز، به گروه‌های منتخب از طریق فرهنگسراهای منطقه با موکب هایی که ثبت نام کردند، تماس گرفته می شود و بعد از ظرفیت سنجی، جانمایی موکب ها انجام خواهد شد و کارت شناسایی موکب ها صادر و در اختیارشان قرار داده می شود تا بتوانند در روز اربعین حضور داشته باشند.

خونویی با تأکید بر اجرای برنامه‌های فرهنگی و مذهبی در طول مسیر پیاده روی جاماندگان اربعین، می افزاید: در طول مسیر در ۳۰نقطه موکب مادر و کودک تحت عنوان “موکب ام البنین”جانمایی شده است که بانوان می‌توانند در این موکب‌ها استراحت کرده و از خدمات حوزه کودک استفاده کنند، همچنین فضا و امکانات برای اقامه نماز در کل مسیر پیش بینی شده است و حدود ۸ نقطه از مسیر هم سکوهای فرهنگی برپا خواهد شد تا برنامه های فرهنگی برگزار شود.

وی ادامه می دهد: در گذشته یکی از مشکلات در پیاده روی جاماندگان اربعین موضوع کمبود سرویس بهداشتی بود که در این راستا ۱۰۰چشمه سرویس بهداشتی سیار تعبیه شده که در مسیر مستقر خواهد شد و در کنار آن هماهنگی لازم نیز با مدارس، تکایا، حسینیه هایی که تا ۵۰۰ متر از مسیر هستند انجام شده و تابلوهای اطلاع رسانی نصب می شود تا مردم برای استفاده از این مهم راهنمایی شوند. همچنین سازمانهای آتش نشانی، امدادی و… در مسیر حضور دارند تا نسبت به خدمات رسانی به مردم اقدام کنند.

خونویی در خصوص جانمایی موکب ها نیز با بیان اینکه موکب‌ها چون از هیات و حسینیه ها هستند قطعا می‌خواهند فاصله نزدیکی به محل حسینیه و هیات خود داشته باشند تا برای دسترسی به اقلام  پذیرایی خود مسافت کمتری طی کنند، می‌افزاید: بخشی از تجهیزات این موکب‌ها در محل هیأت است و تردد در روز پیاده روی اربعین قطعا سخت است، اما امسال تمهیداتی در نظر گرفته شده تا موکب‌ها در تمام مسیر فعال باشند بگونه ای که با رایزنی با دستگاه های دورن شهرداری انجام شده و تلاش شده که اقلام مورد نیاز موکب‌ها با خودروهای شهرداری جابجا شوند تا فاصله‌ای که از موکب تا محل هیأت یا حسینیه است، پوشش داده شود. 

وی با اشاره به اینکه پیش بینی می‌شود که در مراسم جاماندگان اربعین امسال، تعداد موکب ها نسبت به سال گذشته افزایش یابد، ادامه می‌دهد: حضور موکب‌های مردمی با توجه به اینکه فضای رفاهی بیشتری احداث می شود، پیش بینی می‌شود که حدود ۳۰۰۰ موکب مردمی در مراسم امسال حاضر شوند.

انتهای پیام

مرتبط نوشته ها

تلویزیون شهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *