حضور یک میلیون و۶۹۰ هزار اتباع مجاز در استان تهران/مشخص شدن شکل‌گیری استان‌غربی در آینده نزدیک

فهرست مطالب

استاندار تهران گفت: تا زمانی که در کشور و استان تهران اتباع حضور دارند خدمت آنها خواهیم بود؛ اما بخشی غیرمجازها هستند که به محض شناسایی رد مرز می‌شوند و میزان آنها نسبت به اتباع مجاز آنقدری نیست که تاثیرگذار باشند.

به گزارش آرونو ، علیرضا فخاری در نشست خبری امروز(شنبه) در پاسخ به سوال آرونو در خصوص تعداد اتباع خارجی در استان تهران گفت: اتباع مهمانان موقت ما هستند و در سال‌های گذشته آنها زندگی خوبی در کنار شهروندان ایرانی داشته و دارند. امروز نیز یک میلیون و ۶۹۰ هزار نفر اتباع مجاز در استان تهران ثبت‌نام و شناسایی شده‌اند که در بخش‌های مختلف اجتماعی و اقتصادی مشغول فعالیت هستند.

وی اضافه کرد: در برخی شهرها با توجه به ویژگی‌ شهرها حضور اتباع در توسعه زیرساخت‌های اقتصادی موثر بوده و شاهد فعالیت آنها هستیم. تا زمانی که در کشور و استان تهران اتباع حضور دارند خدمت آنها خواهیم بود؛ اما بخشی غیرمجازها هستند که به محض شناسایی رد مرز می‌شوند و میزان آنها نسبت به اتباع مجاز آنقدری نیست که تاثیرگذار باشند.

وی تأکید کرد: بی‌تردید اتباع غیرمجاز جایی برای ماندن نخواهند داشت و رد مرز آنها قاطع انجام خواهد شد.

علی‌مهری معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری تهران نیز در پاسخ به سوال دیگر آرونو در خصوص موضوع نان در استان تهران و انتشار اخبار ضد و نقیض درباره سهمیه‌بندی نان در نانوایی‌های تهران، اظهار کرد: ظرف سه هفته اخیر سوء تفاهمی برای نانوایان استان تهران به وجود آمده بود به شکلی که نانوایی‌ها سقفی برای فروش در نظر گرفته بودند این در حالی است که هیچ محدودیتی در این حوزه نداریم و تنها کارنامه‌ای برای مقایسه نسبت فروش نانوایان با سایر نانوایی‌های اطراف خود در اختیارشان قرار گرفته بود که موجب ایجاد سوء تفاهم برای آنها شده بود، به شکلی که تصور می‌کردند در عرصه نان باید سقفی را در نظر بگیرند.

وی اضافه کرد: کسب سهمیه‌ برخی نانوایی‌ها به دلیل تخلفات در کم‌فروشی و گران‌فروشی آنها اعمال شده بود که البته کمتر از ۱۰ درصد نانوایان استان تهران در این حوزه قرار گرفته بودند.

علیرضا فخاری در ادامه نشست خبری امروز خود به برنامه‌های استانداری تهران به مناسبت دهه فجر اشاره کرد و گفت: امروز در جایگاهی قرار گرفته‌ایم که با اراده امام راحل در چهل و پنج سال گذشته با همراهی امت دلداده امام شاهد تحولات اساسی و بنیادین در موضوعات مختلف کشور هستیم. شهدای عزیز با انقلاب و امام همراهی کردند و این انقلاب را در مسیری قرار دادند که امروز توفیقات آن را شاهدیم و امیدواریم در آینده نیز شاهد رشد و بالندگی بیش از پیش آن باشیم.

به گفته وی، قطعا وجود سرمایه بزرگ و قابل اتکاء برای ادامه مسیر انقلاب، مشارکت مردم است که در حقیقت این مشارکت دستاورد انقلاب اسلامی محسوب می‌شود. امروز وجود ظرفیت جوانان زمینه رشد و بالندگی را فراهم کرده و اتکاء به نسل سوم انقلاب و توجه به توانمندی‌های داخلی از جهت گیری‌های اصلی نظام جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود.

استاندار تهران افزود: انقلاب اسلامی به عنوان گسلی میان شرق و غرب موضوعی را در دستور کار دارد که یقینا تحول زاست و نقش جمهوری اسلامی ایران را در میان کشورهای مختلف به عنوان کشوری قدرتمند و تعیین کننده مورد توجه بیش از پیش قرار می‌دهد.

افتتاح ۱۰۴۴ پروژه از دهه فجر سال گذشته تا به امروز

وی تأکید کرد: از دهه فجر سال گذشته تا به امروز ۱۰۴۴ پروژه با اعتباری معادل ۴۵ هزار میلیارد تومان در بخش‌های مختلف به افتتاح رسیده است. همچنین ۱۹۰۰ میلیارد تومان برای سال مالی جدید در جهت افتتاح پروژه‌های مختلف در دستور کار قرار گرفته است. در حوزه اقتصادی سه تحول اساسی داشتیم. نخست در تأمین انرژی برق از سلول‌های خورشیدی بود که با سرمایه گذاری بخش خصوصی این امر محقق شد و قرارداد ۵۰۰ مگاوات نیروگاه خورشیدی منعقد و پروژه ۱۰۰۰ مگاواتی آن نیز در حال پیگیری است. از سوی دیگر ۱۰ هزار وات نیروگاه کوچک مقیاس برای منازل پیش بینی کردیم که در سال آینده با اجرای این پروژه در حقیقت توجه ویژه‌ای به این حوزه معطوف خواهد شد.

احیای ۲۶۲ واحد راکد تولیدی در استان تهران طی یکسال

استاندار تهران با اشاره به احیای ۲۶۲ واحد راکد تولیدی در استان تهران گفت: از دهه فجر سال گذشته تا به امروز ۲۶۲ واحد راکد تولیدی فعال شده است که ۲۱۰۰ واحد صنعتی و پنج واحد در حوزه گردشگری احیاء شده‌اند. همچنین ۴۹۵ واحد تولیدی نیمه فعال با افزایش ظرفیت به توان تولیدی استان اضافه شدند.

کاهش نرخ بیکاری از ۶.۵ به ۵.۴ درصد

فخاری ادامه داد: نرخ بیکاری در استان تهران از ۶.۵ به ۵.۴ درصد کاهش پیدا کرد که این کاهش بیش از دو برابر میانگین کشوری است و نشان می‌دهد که سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه اشتغال با بهره گیری از تسهیلات افزایش پیدا کرده و در حقیقت موجب تحول در حوزه اقتصادی شده است.

برگزاری کنگره ۱۲ هزار شهید شهرستان‌های استان تهران در اردیبهشت سال آینده 

فخاری همچنین با اشاره به برگزاری کنگره ۲۴ هزار شهید پایتخت گفت: این کنگره عظیم و فاخر که مورد توجه مقام معظم رهبری نیز قرار گرفت با هدف یادآوری و اثربخشی شهدا برگزار شد و رهبری نیز تأکیدات بسیاری در این حوزه داشتند. اردیبهشت سال آینده نیز کنگره ۱۲ هزار شهید شهرستان‌های استان تهران برگزار خواهد شد.

رجوع به مرجعیت نخبگانی و کارشناسی برای حل مشکلات استان تهران

وی تأکید کرد: برای حل مشکلات استان تهران رجوع به مرجعیت نخبگانی و کارشناسی محقق شد. برای ما اهمیت بسیار زیادی داشت که از طریق ارتباطات مردمی به این جریان دست پیدا کنیم. از سوی دیگر عصر جوان گرایی به ظرفیت‌های مدیریتی استان اضافه شد و میانگین سنی مدیران ارشد شهرستان‌ها با هدف ایجاد فرصت جدیدی در جهت جوان گرایی تغییر پیدا کرد به شکلی که در حال حاضر بالاترین مسئول شهرستانی یعنی فرماندار حداکثر سنی ۴۸ سال و جوانترین آنها ۳۴ سال دارد که به عنوان جوانترین فرماندار کشور  مشغول فعالیت است و به صورت کلی در حوزه فرمانداران میانگین سنی به ۴۱ سال رسیده است.

اختصاص ۴۱ درصد آلودگی هوا به بخش منابع ثابت همانند بخش صنعتی، نیروگاهی و پایانه‌ها

۵۹ درصد سهم منابع متحرک

در بخش دیگری از این نشست فخاری با اشاره به اینکه استان تهران یک استان مهاجر پذیر است و امروز درگیر آلودگی‌های محیط زیستی شده است، افزود: بر اساس آنچه که برآورد شده در حوزه عوامل تولید کننده آلودگی هوا ۴۱ درصد به بخش منابع ثابت همانند بخش صنعتی، نیروگاهی و پایانه‌ها اختصاص داده شده و برای بخش منابع متحرک همچون اتوبوس، خودرو، تاکسی، موتورسیکلت و … نیز سهم ۵۹ درصدی معرفی شده است.

استاندار تهران یادآورشد: با توجه به تشدید آلودگی هوا کارگروه‌های مربوطه تصمیماتی را به صورت مقطعی اتخاذ می‌کنند که از جمله آن در مورد تعطیلی مدارس است. ما اصراری بر تعطیلی مدارس نداریم؛ اما اجبارا با توجه به تاثیراتی که این آلودگی بر قشر دانش آموز ما می‌گذارد گاهی آموزش را به صورت غیر حضوری دنبال می‌کنیم.

سه میلیون و ۴۰۰ هزار متر مکعب آب نیاز روزانه استان تهران 

آورده تأمین آب در استان تهران با کمبود مواجه است

وی به چالش تأمین آب در استان تهران اشاره کرد و افزود: به صورت روزانه سه میلیون متر مکعب آب در تهران که به همراه شهرستان‌ها به سه میلیون و ۴۰۰ هزار متر مکعب می‌رسد برای مصرف نیاز داریم. با توجه به عدم بارش‌ها آورده تأمین آب در استان تهران با کمبود مواجه است؛ لذا باید مدیریت مصرف داشته باشیم و اولویت‌های مصرف را بدانیم.

جداسازی آب شرب با آب بهداشتی را در دستور کار قرار دهیم

استاندار تهران اظهار کرد: من اعلام کردم اگر لازم است برخی استخرها را تعطیل کنیم که برخی رسانه‌های خارج از کشور اعلام کردند ما با سلامتی مردم مخالف هستیم. این حرف بسیار غلطی است، اگر مردم مدیریت مصرف آب داشته باشند سلامتی خود را به دست می‌آورند. باید قدر آب را بدانیم. البته راهکارهای مدیریت مصرف از طریق موضوع بازچرخانی و تصفیه آب نیز دنبال می‌شود. باید جداسازی آب شرب با آب بهداشتی را در دستور کار محل‌های صدور مجوز به ویژه برای بخش مسکونی قرار دهیم.

بحرانی برای آب نداریم 

وی تأکید کرد: امروز آب در حال مدیریت است. بحرانی در آب نداریم و آن میزان که آب در اختیار داریم با سلامت در اختیار مردم قرار می‌گیرد. هیچ نگرانی وجود ندارد؛ اما باید مدیریت مصرف مورد توجه قرار گیرد.

شکل گیری استان‌های غربی و جنوبی تهران در حال مطالعه است

استاندار تهران در بخش دیگری از صحبت‌های خود در خصوص تشکیل استان‌های غربی و جنوبی و جدا شدن آنها از استان تهران، گفت: این سوال در این مقطع اثربخشی خوبی ندارد اما قطعا تاثیر ساختارها در رفع مشکلات مردم باید مورد سنجش قرار گیرد. شکل گیری استان غربی در حال مطالعه است که بخش عمده این مطالعات نیز انجام شده اما اینکه کدام شهرستان‌ها با مرکزیت کدام شهرستان به عنوان استان غربی شکل بگیرد موضوعی است که در دست بررسی است و در آینده نزدیک مشخص می‌شود.

به گفته فخاری، همچنین استان جنوبی نیز به عنوان استان دوم در تهران جدا خواهد شد که آن هم در دست مطالعه است؛ اما مطالعات آن کمی عقب تر از استان غربی است که در آینده نزدیک می‌توان تصمیمات درست‌تری را در خصوص آن اتخاذ کرد.

تمهیدات استانداری تهران برای برپایی ۲۲بهمن

وی در خصوص برگزاری راهپیمایی یوم‌الله ۲۲ بهمن نیز گفت: یکی از روزهای مقدس ما ۲۲ بهمن است که یادآور خاطره پیروزی ملت ایران برابر طاغوت است که هر ساله جشن گرفته می‌شود. امسال نیز تمهیدات لازم برای برگزاری این روز در دستور کار قرار گرفته و به لحاظ حضور گسترده مردم و تأمین خدمات لازم تدابیر لازم اتخاذ شده است.

حفظ امنیت و آرامش مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن به عنوان اولویت محقق می‌شود 

وی افزود: علی رغم شرایط امروز تمهیدات لازم اندیشیده شده تا حفظ امنیت و آرامش مردم به عنوان اولویت محقق شود. ظرفیت‌های لازم برای تأمین آرامش مردم در دستور کار قرار دارد و شهروندان این اطمینان را داشته باشند که دلاورمردان حوزه امنیت کشور برای رسیدن به امنیت کامل در میدان هستند و اقدامات لازم را انجام داده‌اند. از سوی دیگر همه هماهنگی‌ها برای برگزاری هر چه باشکوه‌تر این راهپیمایی انجام شده است.

در ساخت و سازهای غیر مجاز استان تهران دور زدن قانون شکل می‌گیرد 

استاندار تهران درباره ساخت و سازهای غیر مجاز در سطح استان نیز گفت: این ساخت و سازها با اقداماتی تحت عنوان دور زدن قانون و عدم توجه به آن شکل می‌گیرد که دستگاه‌های ذیربط باید با آن برخورد جدی داشته باشند. ساخت و ساز در حرایم شهرها و روستاها و حتی ساخت و ساز غیر اصولی در محدوده شهرها همگی به دلیل عدم رعایت قانون است. قطعا سیر فرآیند قانونی برای اخذ مجوز و تغییر کاربری‌ها همگی در قانون پیش بینی شده و همه موظف به رعایت آن هستند.

فخاری در خصوص دیدار با احزاب برای انتخابات نیز گفت: چهار راهبردی که مقام معظم رهبری برای حضور مردم در انتخابات ترسیم کردند با تقسیم منطقی به نتیجه می‌رسد؛ لذا رقابت و مشارکت دو بخشی که بدون دخالت دولت شکل می‌گیرد در حقیقت «مردم پایه و متکی به اراده مردمی» است و احزاب می‌توانند در این دو بخش، نقش آفرین باشند.

وی افزود: برای ایجاد رقابت درست از طریق افزایش مشارکت با تبیین مسائل انتخابات فرصت جدیدی فراهم می‌شود و از سوی دیگر امنیت و سلامت انتخابات دو بخشی است که بر عهده دستگاه‌های دولتی و برگزار کنندگان انتخابات است. قطعا با قرارگیری این دو جریان در کنار هم شاهد انتخابات پرشور خواهیم بود.

استاندار تهران درباره انتقال نمایشگاه‌ها به محل شهر آفتاب نیز گفت: نمایشگاه به لحاظ موقعیت جغرافیایی، دسترسی و تأمین نیازمندی‌ها و قابلیت پذیرش جمعیت باید ظرفیت‌های لازم را داشته باشد. مجموعه شهر آفتاب مصوبه و وجه قانونی دارد و از سوی دیگر ظرفیتی در مجموعه نمایشگاهی سئول وجود دارد که قطعا تفکیک موضوعات برای نمایشگاه‌ها با وزارت صمت است.

باید عمده فعالیت‌های نمایشگاهی به شهر آفتاب منتقل شود

وی تأکید کرد: قطعا اگر نمایشگاهی نیازمند انتقال ابزارآلات سنگین است مجموعه نمایشگاهی سئول این امکان را ندارد. همانند برگزاری نمایشگاه اتومبیل که امروز در محل شهر آفتاب برگزار شده مجموعه‌ای است که جمعیت پذیری به همراه امکانات و خدمات لازم را دارد. پیشنهاد ما این است که استفاده از ظرفیت نمایشگاهی سئول به گونه‌ای باشد که موجب مشکل در ترافیک و ایجاد مزاحمت برای اهالی محدوده نداشته باشد. لذا باید بار فعالیت این مجموعه کاهش پیدا کند و عمده فعالیت‌های نمایشگاهی به شهر آفتاب منتقل شود.

ادامه دارد…

مرتبط نوشته ها

تلویزیون شهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *