جواد خیابانی و گزارش بازی امشب ایران و آمریکا

|

فهرست مطالب

به گزارش مجله آرونو، دهمین روز جام جهانی با دو بازی همزمان هلند و قطر و اکوادور و سنگال در ساعت ۱۸:۳۰ آغاز می‌شود که از امروز _سه‌شنبه هشتم آذرماه_ تلویزیون تصمیم گرفته است پخش بازی‌ها را بین شبکه سه و ورزش تقسیم کند، درواقع اولین بازی امروز میان هلند و قطر را شبکه سه با اجرای شهاب وهابی پخش می‌کند و همزمان دیدار اکوادور و سنگال به آنتن شبکه ورزش می‌رسد.

ساعت ۲۲:۳۰ نیز دو بازی هم‌زمان و حساس روی آنتن می‌رود؛ بازی ایران و آمریکا را یک‌بار دیگر جواد خیابانی گزارش می‌کند و بازی ولز و انگلیس نیز در همین ساعت از شبکه ورزش پخش خواهد شد. بازی‌ها در این مرحله و روزهای چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه نیز به همین صورت در شبکه‌های سه و ورزش سیما روی آنتن خواهد رفت.

یکی از نکات جالب توجه، استقبال از بازی ایران و آمریکا در رسانه‌های مختلف است. در حالی‌که سینماها برای اکران این بازی اعلام آمادگی کرده‌اند، شبکه‌های رادیویی نیز تدارک ویژه‌ای دیده‌اند. قرار است یکی از گزارشگران شناخته شده و پیشکسوت در حوزه فوتبال رادیو یعنی مهرزاد عطاران این مسابقه را از رادیو ورزش و اکبر ارمنده از رادیو جام جهانی گزارش کند.

شبکه رادیویی ورزش با برنامه «جام ۲۲» در ساعت ۲۲ از موج FM ردیف ۹۲ مگاهرتز با قسمت‌های مختلف همراه مخاطبان است. «رادیو جام جهانی» هم که از ابتدای این رقابت‌های جهانی فعالیت خود را آغاز کرده است، از مرکز کیش به‌صورت زنده دیدار ایران و آمریکا را از موج FM ردیف ۹۵.۵ مگاهرتز پخش می‌کند.

شاید کنار استقبال و تدارک ویژه رادیو و تلویزیون و سینماهای کشور برای بازی ایران و آمریکا، نکته مهم دیگر حضور جواد خیابانی باشد که هشتم آذرماه در روز حماسه ملبورن و در مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه بازی ایران و استرالیا را گزارش کرد و ایران به جام جهانی رفت. از طرفی بازی ایران و آمریکا که به «بازی قرن» معروف شد نیز با صدای او در تاریخ ثبت شد و حالا بعد از ۲۴ سال دوباره صداوسیما گزارش بازی ایران و آمریکا را در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر به او واگذار کرده است.

او قبل از شروع جام جهانی و قرعه‌کشی این جام، در سالروز حماسه ملبورن و یادآوری نوستالژی گزارش بازی ایران و آمریکا گفته بود: هیچ‌وقت دو بازی ایران و استرالیا و ایران و آمریکا را به خاطر نمی‌آورم که چگونه گزارش کردم؛ اما این را می‌دانم که هر کاری کردم با احساساتم، مردم را لحظه به لحظه با بازی همراه کنم و در نهایت از پیروزی و موفقیت تیم ملی کشورمان خوشحال شوند. شاید اگر امروز دوباره بخواهم این بازی‌ها را گزارش کنم آن اتفاقات تکرار نشود. آن حس و گلواژه‌ها و نکاتی که به زبانم آمد همه به‌لحظه بودند و اگر دوباره بخواهم بازی ایران و آمریکا را گزارش کنم شاید اتفاق دیگری بیفتد.

خیابانی درباره بازی ایران و آمریکا در جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه گفته بود: تمام لحظات قبل، حین و بعد از آن دیدار را به‌یاد می‌آورم حتی شب قبل از بازی، تلویزیون فرانسه در اقدامی ناجوانمردانه فیلم «بدون دخترم هرگز» را که علیه ایران بود پخش کرد و خداداد عزیزی هم به‌نشانه اعتراض به این حرکت، کلاه بازی جوانمردانه را از سر خود برداشت و به زمین انداخت و سپس تلویزیون فرانسه بابت موضوع عذرخواهی کرد.

یک چنین اتفاقی به‌گونه‌ای دیگر در آستانه این مسابقه رخ داد و بار دیگر جنگ رسانه‌ای به‌راه افتاد، این بار ماجرای حذف «الله» از پرچم ایران و صحبت‌های کلیزمن درباره فرهنگ، دین و هویت ایران پیش آمد. سرمربی آمریکا روز گذشته عذرخواهی کرد و کلیزمن هم با اعلام این‌که «از صحبت‌هایم سوءبرداشت شده است»، به‌گونه‌ای از مواضع اولیه‌اش عقب نشست و این عذرخواهی تکرار شد.

خیابانی گزارشگر باسابقه صداوسیما امشب قرار است در حالی دوباره بازی ایران و آمریکا را گزارش کند که این بار به‌سبک برخی از گزارشگران تلویزیون‌های دیگر ادعای جالب و عجیبی کرده است که در فضای مجازی با انتشار گسترده‌ای روبه‌رو شده است. او در برنامه زنده‌ای اعلام کرد که در صورت صعود ایران به مرحله بعد و برتری مقابل آمریکا ریش، سبیل و موی سر خود را برای اولین بار از ته می‌زند.

این عبارت‌های او هنوز هم در فضای مجازی پخش می‌شود و باید دید؛ آیا سرنوشت این مسابقه به «بازی یک قرن» در جام جهانی ۱۹۹۸ منجر خواهد شد؟ دوباره با گزارش این گزارشگر قدیمی تاریخ تکرار می‌شود و یک‌بار دیگر شاهد شادی مردم و صعود تیم ملی ایران بعد از چهار دهه به مرحله یک‌هشتم نهایی جام جهانی خواهیم بود؟

منبع: خبرگزاری تسنیم

مرتبط نوشته ها

تلویزیون شهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *