جشنواره تئاتر فجر بالاخره نکوداشت‌های خود را اعلام کرد

فهرست مطالب

در حالی که به روزهای پایانی چهل و دومین جشنواره تئاتر فجر نزدیک می‌شویم، سرانجام مشخص شد که در این رویداد از چه هنرمندانی تقدیر می‌شود.

به گزارش آرونو ، بزرگداشت اسماعیل خلج و آتش تقی‌پور در مراسم اختتامیه چهل‌ودومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر برگزار می‌شود.

تقدیر از هنرمندان پیشکسوت و فعالان یک رشته هنری، از جمله رسوم نیکی است که در جشنواره‌های گوناگون برگزار می‌شود، هرچند که گاهی در این زمینه اما و اگرهایی هم وجود دارد.

معمولا رسم بر این است که برگزارکنندگان جشنواره، پیش از شروع این رویداد و مثلا در نشست خبری عنوان کنند که قرار است چه کسانی تقدیر شوند. گاهی هم این اطلاع‌رسانی در میانه جشنواره اتفاق می‌افتد اما در هر حال تلاش می‌شود این اطلاع‌رسانی در زمانی رخ بدهد که رسانه‌ها بتوانند مطالبی در بزرگداشت آن هنرمندان خاص ( مثلا گفتگوی مفصلی در قالب تاریخچه شفاهی یا گرفتن یادداشت از دیگر هنرمندان درباره هنرمندی که قرار است تقدیر شود و … ) تهیه کنند تا اصولا دلیل برگزاری نکوداشت، مشخص شود. اما در دوره اخیر جشنواره تئاتر فجر، این موضوع کمتر مورد توجه بوده و در حالی که تنها دو روز تا زمان اختتامیه جشنواره باقی مانده، هنرمندانی که قرار است تقدیر شوند، معرفی شده‌اند.

در معرفی این چهره‌های هنری آمده: اسماعیل خلج نمایشنامه‌نویس و کارگردان تئاتر، متولد آذرماه ۱۳۱۵ و خالق آثاری همچون «پاتوق، پاانداز»، «حالت چطوره مش رحیم؟»، «گلدونه خانم»، «باجه»، «جمعه‌کشی»، «قمر در عقرب»، «بابلی‌ها»، «عبید زاکانی»، «شبات»، «خر خریدن خالو»، «حمد آقا برسکو» و … است.

او در زمینه‌های مختلف هنری از جمله نقاشی، عکاسی، شعر و بازیگری نیز آثار متعددی از خود بر جای گذاشته است.

آتش تقی‌پور، بازیگر و کارگردان تئاتر، متولد فروردین ۱۳۲۴  است که فعالیت خود را از سال ۴۶ در زمینه بازیگری تئاتر آغاز کرده و بازی در بیش از ۴۰ فیلم سینمایی و بیش از ۱۰۰ تئاتر، سریال و تله‌فیلم از جمله فعالیت‌های این هنرمند پیشکسوت تئاتر است.

از جمله نمایش‌هایی که او در آنها بازی کرده، می‌توان به آثاری همانند «دایی وانیا»، «ازدواج آقای می‌سی‌سی‌پی»،  «مکبث»، «گفتگوی شبانه»، «فراری»، «مدال درجه یک شجاعت»، «معمای ماهیار معمار» و … اشاره کرد.

مراسم اختتامیه چهل و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر روز پنجشنبه ۱۲ بهمن‌ در تالار وحدت برگزار می‌شود.

انتهای پیام

مرتبط نوشته ها

تلویزیون شهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *