جبران عقب‌ماندگی زیرساختی سینما زمان‌بر است/ خلاء تنوع فرهنگ‌های بومی در سینما

فهرست مطالب

آرونو /خراسان رضوی نشست رئیس سازمان سینمایی کشور با هنرمندان و سینماگران استان خراسان رضوی برگزار شد.

محمد خزاعی در سفر خود به استان خراسان رضوی طی گفت وگویی با سینماگران و هنرمندان این استان، با اشاره به نوزدهمین سفر استانی کمیته مدیران سینمایی به اهداف طراحی شده برای این سفرها پرداخت و گفت: اساسا این سفرها برای هم‌شنوی، گفت وگو و درد و دل با هنرمندان و پایش ضرورت‌ها و نیازسنجی تعریف و ترسیم شده است.

وی افزود: با تمام وجود نسبت به دغدغه‌ها و دردی که شما امروز دارید آشنا هستم چراکه به شخصه این مسیر را طی و مشکلات آن را لمس کرده‌ام.

رئیس سازمان سینمایی کشور با بیان اینکه برای دستیابی به تحلیل دقیقی از نیازها و چالش‌ها ناگزیر به حضور میدانی در شهرستان‌ها و استان‌ها هستیم؛ این اقدام را لازمه برنامه‌های تحولی سینمای استان‌ها دانست و با اشاره به تغییر رویکرد دولت سیزدهم و عزم جدی سازمان سینمایی برای احیای سینمای استانی اظهار کرد: توجه به زیرساخت سینماها در استان‌ها دستاوردهای بسیاری در پی خواهد داشت که افزایش تولیدات، افزایش اشتغال، تامین نیازهای جامعه با سلایق گوناگون، فراهم شدن امکان استفاده از فیلم‌های خارجی، رونق گیشه و تقویت اقتصاد سینما از جمله آن است.

خزاعی با بیان اینکه‌ باید زیرساخت‌ها در مناطق مختلف کشور توسعه پیدا کند، تصریح کرد: در این دوره ۷۰ درصد بودجه انجمن سینمای جوانان و ۳۰ درصد بودجه‌ مرکز گسترش به تولید فیلم توسط فیلمسازان استانی اختصاص داده شد.

وی با اشاره به اینکه نگاه متفاوت به سینماگران استانی در این دوره کاملا مشهود و محسوس است، افزود: انتصاب مدیر استان‌ها در فارابی و مرکز گسترش بر اساس این نگاه جدید و تمرکز و توجه هدفمند به فعالیت‌های استان‌ها شکل گرفته است.

رئیس سازمان سینمایی با تاکید بر منابع و شرایط بسیار خوب موجود در بسیاری از استان‌ها عنوان کرد: البته قرار نیست همه عقب‌ماندگی حوزه فرهنگ و سینما در طول یک سال جبران شود اما نگاه و حرکت در این مسیر آغاز شده است.

خزاعی خاطرنشان کرد: شکل‌گیری برنامه مهر سینمای ایران و تجلیل از نخبگان و سینماگران استانی، حضور سینماگران شهرستانی در ترکیب هیات‌های انتخاب و داوری، اهتمام ویژه به استان‌ها و دفاتر سینمای جوان در اولین مصوبه شورای عالی سینما، اعطاء چهار اعتبارنامه سینمایی در جشنواره فیلم کوتاه تهران به فیلمسازان شهرستانی و حضور میدانی و جهادی برای توسعه سالن‌های سینما و… از جمله اقدامات این دولت در توجه به هنرمندان و سینماگران شهرستانی است. این در حالی است که معتقدم باید به ظرفیت‌های بومی توجه کرد.

وی در واکنش به انتقاد سینماگران شهرستانی از رفتارهای برخی از سلبریتی‌ها تصریح کرد: نقدی که امروز به جریان سلبریتی دارید مستلزم حرکت اجتناب‌ناپذیر در مسیر پرورش نسل جدیدی از سینماگران متعهد و متخصص است.

رئیس سازمان سینمایی اضافه کرد: خلاء رنگین‌کمان فرهنگ‌های بومی احساس می‌شود، مسائل فیلم‌های ما نباید در حصار تهران باقی بماند و بازتابی از نیازهای استانی و دیگر مناطق در آن وجود داشته باشد.

خزاعی با اشاره به این موضوع که قرار نیست هر فیلمی که تولید می‌شود به چرخه اکران سینماها راه یابد بلکه در زنجیره پیوسته عرضه باید به طریق دیگری ارائه شود، تأکید کرد: این موضوع مستلزم کمک و هم‌افزایی است تا گفتمان سینما با حمایت همه نخبگان و شخصیت‌های حقیقی و حقوقی مرجع در مقیاس گسترده‌تری تبیین شود.

وی ادامه داد: شکل‌گیری شورای هماهنگی استانی سینما امری ضروری است و این خلاء در استان خراسان رضوی با ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل خود بیشتر حس می‌شود. 

رئیس سازمان سینمایی در پاسخ به درخواست تاسیس شهرک سینمایی در استان گفت: شهرک‌های سینمایی با تعریف و کاربردهای گذشته، امروز کارکرد و صرفه‌ای اقتصادی نداشته و مدل فیلمسازی تغییر کرده است. این در حالی است که ما نیازمند سوله‌های فیلمسازی و شهرک‌های سینمایی مدرن هستیم.

به گزارش اداره‌کل روابط عمومی سازمان سینمایی، خزاعی اظهار کرد: با اقدام سازمان سینمایی نسبت به سفرهای استانی، بسیاری از مسئولان به تازگی متوجه ظرفیت‌های نهفته استان‌ها شده‌اند.

وی ضمن تمجید از روحیه مطالبه‌گری نسبت به عزت کشور و ‌منافع ملی در سینماگران افزود: یک عده‌ای که امروز ساز مخالف می‌زنند و حاکمیت فرهنگی را به چالش می‌کشند، اغلب از کسانی هستند که از طریق مجاری مراکز دولتی و موسسات سینمایی و تلویزیون رشد کرده و بیشترین تسهیلات را دریافت کرده‌اند ولی امروز ژست اپوزیسیون می‌گیرند.

انتهای پیام

مرتبط نوشته ها

تلویزیون شهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *