توجه به کمبود نیروی انسانی پرستاری در اولویت دولت چهاردهم قرار گیرد

|

فهرست مطالب

به گزارش خبرگزاری مجله آرونو و به نقل از سازمان نظام پرستاری، احمد نجاتیان درباره مهم‌ترین انتظارات پرستاران از رئیس جمهور نهم و دولت چهاردهم اظهار کرد: سلامت یکی از محورهای اصلی فعالیت دولت آینده خواهد بود، فارغ از اینکه کدام یک از نامزدهای این انتخابات توسط مردم برگزیده شوند این انتظار وجود دارد که رئیس‌جمهور آینده به موضوع سلامت و مشکلاتی که در نظام سلامت مردم با آن مواجه هستند توجه کند و برای آن برنامه‌ریزی داشته باشد، در برنامه هفتم توسعه که سال جاری در ابتدای اجرای آن هستیم، به‌طور ویژه به حوزه سلامت توجه شده است و تکالیفی برای دولت تعیین شده است که اجرای آن‌ها بدون همراهی جامعه پرستاری مقدور نیست.

وی افزود: موضوع‌های مختلفی همچون کاهش هزینه‌های سنگین سلامت مردم، رفع کمبود نیرو، ارائه مراقبت‌های با کیفیت بهتر یا پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر در برنامه هفتم توسعه، دیده شده است، هر دولتی بخواهد این اهداف را محقق کند حتماً باید به همه اعضای تیم سلامت به‌طور عادلانه و با حضور آنها در مراجع سیاست‌گذاری توجه کند و شرایطی ایجاد کند که همه اعضای تیم سلامت بتوانند خدماتشان را به‌طور مناسب ارائه کنند.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری ادامه داد: جامعه پرستاری با حدود ۳۰۰ هزار عضو دارای دانش تخصصی یکی از تاثیرگذارترین گروه‌ها در بخش‌های مختلف نظام سلامت هستند، اگر قرار باشد هر هدفی در نظام سلامت محقق شود باید شرایطی فراهم شود که پرستاران بتوانند بدون دغدغه و بدون موانع خدمتی با حداکثر قوای خود ارائه خدمت کنند.

تبدیل وضعیت و استخدام پرستاران

نجاتیان تصریح کرد: به نظر می‌رسد یکی دیگر از موضوعاتی که باید در حوزه سلامت در اولویت دولت چهاردهم قرار گیرد، توجه به کمبود نیروی انسانی پرستاری است، کمبود نیروی پرستار درد مزمنی است که سال‌هاست ادامه داشته و در سال‌های گذشته با افزایش فضاهای فیزیکی در نظام سلامت این کمبود خیلی بیشتر شده و مانع ارائه خدمات سلامت مناسب شده است.

وی گفت: از طرف دیگر با افزایش مهاجرت پرستاران مواجه هستیم که به علت شرایط نامناسب کاری در داخل کشور و جذابیت‌هایی که برای کار در خارج از کشور وجود دارد، بیشتر شده است، در این شرایط دولت می‌تواند با یک اقدام فوری در کوتاه‌مدت این مشکل را رفع کند و برای حل اساسی آن در میان‌مدت و بلندمدت برنامه‌ریزی و اقدام کند.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری تاکید کرد: برای حل مشکلات نیروی انسانی پرستاران یکی از اقداماتی که باید مورد توجه قرار گیرد، تبدیل وضعیت کادر پرستاری است و از دولت آینده انتظار داریم این موضوع را در دستور کار قرار دهد، وجود پرستاران شرکتی، قراردادی و غیررسمی در نظام سلامت یک مشکل بزرگ است، پرستاری در کشور یک شغل حاکمیتی تعریف شده است، معنای آن این است که برای حفظ و نگهداری نیروهای پرستاری باید به صورت استخدام رسمی آن‌ها را در بیمارستان‌های دولتی جذب کنیم.

نجاتیان خاطرنشان کرد: تعداد زیادی از نیروهای پرستاری هستند که در دوران شیوع کرونا زحمت کشیدند و فداکاری کردند، اما بعضی از آن‌ها هنوز بلاتکلیف مانده‌اند و استخدام نشده‌اند و باید تعیین تکلیف آنان در دستور کار فوری دولت آینده قرار گیرد.

اضافه‌کاری اجباری پرستاران باید برچیده شود

وی گفت: مشکلات زیادی نیز در زمینه اضافه‌کاری پرستاران وجود دارد، سازمان نظام پرستاری به طور جد با اضافه کاری اجباری پرستاران مخالف است، موظف هستیم شرایطی را فراهم کنیم که پرستاران بتوانند با یک شیفت کار، زندگی مناسبی داشته باشند، مبالغی هم که برای اضافه‌کاری پرستاران پرداخت می‌شود، در شأن جامعه پرستاری و یک کارمند تحصیل‌کرده نیست.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری افزود: اقداماتی برای رفع مشکل اضافه‌کاری پرستاران در وزارت بهداشت و برخی دانشگاه‌های علوم پزشکی آغاز شده است و امیدواریم در دولت آینده این موانع خدمتی از پیش پای پرستاران برداشته شود، بدون شک یکی از راهکارها برای رفع مشکلات مردم در نظام سلامت مثل افزایش هزینه‌های خدمات سلامت می‌تواند از طریق برنامه‌ریزی در حوزه پرستاری رفع شود. به جرئت می‌توان گفت که اگر این فرصت در اختیار پرستاران قرار گیرد که در نظام ارجاع و پزشکی خانواده نقش‌آفرینی بیشتری داشته باشند و خدمات گسترده پرستاری در سطح جامعه به درستی تعریف شود، بسیاری از مشکلات حوزه سلامت رفع می‌شود و مردم می‌توانند خدمات با کیفیت سلامت را با هزینه مناسب دریافت کنند.

نجاتیان گفت: پرستاران متخصص می‌توانند در بعضی موارد مانند یک پزشک عمومی ارائه خدمت داشته باشند، در درمان بعضی بیماری‌های ساده و مراقبتی نقش‌آفرین باشند و در کاهش هزینه‌های سلامت کمک کنند.

هزینه اثربخشی خدمات مراقبت پرستاری در منزل یا مراقبت‌های بعد از بستری در بیمارستان تأیید شده است

وی افزود: اگر از توان پرستاران در نظام شبکه بهداشتی کشور به‌درستی استفاده کنیم، بسیاری از مشکلات نظام سلامت حل می‌شود. به‌خصوص در کنترل بیماری‌های غیرواگیر، مراقبت از سالمندان و بیماران مزمن همچون دیابت و بیماران پیشرفته قلبی، پرستاران خدمات هزینه اثربخشی دارند، هزینه اثربخشی خدمات مراقبت پرستاری در منزل یا مراقبت‌های بعد از بستری در بیمارستان تأیید شده است و هم مطالعات داخلی و هم خارجی آن را تأیید می‌کند، اگر وزارت بهداشت آینده می‌خواهد بخشی از مشکلات نظام سلامت را رفع کند، یکی از راهکارهای آن توجه به نقش پرستاران در نظام ارائه خدمات سلامت در تمام سطوح آن است.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری ادامه داد: از نظر اجرای قوانین حوزه پرستاری نیز چند قانون وجود دارد که پرستاران نسبت به روند اجرای آن شاکی هستند، از جمله قانون مشاغل سخت و زیان‌آور، واقعیت این است که با تعدد قوانین مرتبط با بازنشستگی پیش از موعد پرستاران مواجه هستیم.

دولت باید این فرصت را که قانون برای پرستاران مهیا کرده است تا بتوانند زودتر بازنشسته شوند به رسمیت بشناسد

نجاتیان گفت: به نظر می‌رسد دولت آینده باید تکلیف این قوانین را مشخص کند و این فرصت که قانون برای پرستاران مهیا کرده است که بتوانند زودتر بازنشسته شوند را به رسمیت بشناسد و این قوانین را اجرا کند، البته اجرای این قوانین تنها وظیفه وزارت بهداشت نیست، سازمان امور اداری و استخدامی، سازمان برنامه و بودجه و مجلس هم باید کمک کنند، زیرا این مشکل با همیاری بخش‌های مختلف دولت و مجلس قابل حل است.

وی افزود: در مورد قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری و اجرای صحیح آن مشکلات جدی داریم، پیشنهادی برای اجرای این قانون در سازمان نظام پرستاری در حال آماده شدن است که با شروع به کار دولت جدید این پیشنهاد را به دولت آینده ارائه می‌کنیم تا بخشی از مشکلات فعلی نظام پرداخت کارانه پرستاران مرتفع شود.

مرتبط نوشته ها

تلویزیون شهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *